Satasella Stadiin - S-ryhmän hotelliyhtiö kutsuu koko Suomen kylään Helsinkiin
29.6.2021 08:00:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel tukee Helsingin matkailua avaamalla kaikkien pääkaupunkiseudun Sokos Hotellien ja Radisson Blu Hotellien ovet suomalaisille. Yli 150 000 yön verran laadukasta hotellimajoitusta tuodaan myyntiin tasarahalla 100 euroa kahdesta yöstä.
Käynnissä on jo toinen peräkkäinen kotimaan matkailun huippukesä. Edellisenä kesänä pääkaupunkiseudun matkailupalvelujen kysyntä jäi alhaiseksi suomalaisten suunnattua muualle Suomeen. Nyt S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel haluaa ravistella tilannetta: kaikki pääkaupunkiseudun Sokos Hotellien ja Radisson Blu Hotellien vapaana olevat standardiluokan huoneet voi varata 24 tunnin ajan kahdeksi yöksi 100 eurolla, eli 50 eurolla per yö aamiaisineen.
Myynnissä on lähes 3000 huonetta 12 hotellissa ja majoittua voi elokuun loppuun asti - tarjolla on siis yhteensä yli 150 000 yön verran laadukasta hotellimajoitusta tasarahalla. Huoneen voi varata esimerkiksi läheltä Linnanmäkeä Original Sokos Hotel Triplasta, uudistetusta design-klassikosta Original Sokos Hotel Vaakunasta, meren rannalta Radisson Blu Seasidesta, palkitusta ja ylellisestä Radisson Blu Royalista tai kylpylälomaa varten Break Sokos Hotel Flamingosta.
”Nyt on aika nauttia elämästä ja Helsingin kesästä. Matkailualan vaikeaa tilannetta ei kannata surkutella, kun Helsinki tarjoaa parastaan. Päätimme tehdä osamme, jotta vierailu pääkaupunkiin ei jäisi ainakaan majoituksen hinnasta kiinni. Kutsumme siis koko Suomen kylään – nyt pääsee satasella Stadiin!” kertoo Sokotelin toimitusjohtaja Jarkko Härmälä.
”Satasella Stadiin” -kampanja alkaa 1.7. kello 10:00 ja kestää 24 tuntia. Hinta koskee vähintään kahden yön vierailua standardiluokan huoneessa kahdelle henkilölle, ja siihen sisältyy aamiainen. Majoittua voi 31.8.2021 asti.
S-ryhmän hotellit pääkaupunkiseudulla:
- Original Sokos Hotel Vaakuna Helsinki
- Original Sokos Hotel Presidentti
- Original Sokos Hotel Albert
- Original Sokos Hotel Tripla
- Break Sokos Hotel Flamingo
- Original Sokos Hotel Tapiola Garden
- Original Sokos Hotel Vantaa
- Radisson Blu Seaside Hotel
- Radisson Blu Royal Hotel
- Radisson Blu Plaza Hotel
- Radisson Blu Aleksanteri Hotel
- Radisson Blu Hotel Espoo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Jarkko Härmälä, toimitusjohtaja, Sokotel, jarkko.harmala@sok.fi, puh. 050 388 4378
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokotel on suomalainen hotellioperaattori ja osa S-ryhmää. Sokotel operoi pääkaupunkiseudulla, Suomen suurimmissa kaupungeissa, Virossa ja Pietarissa yhteensä 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Neljässadas ABC-latausasema avattiin – verkosto laajenee nyt erityisesti suurteholataukseen13.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän valtakunnallisen sähköautojen latausverkoston ABC-latauksen neljässadas asema avattiin ABC Petikkoon Vantaalle 1.10. Latauspisteitä Suomen suurimmassa suurteholatausverkostossa on jo lähes 3 000, ja niiden avulla ajetaan kuukausittain noin 50 miljoonaa kilometriä. Verkosto jatkaa voimakasta kehittymistään myös tulevina vuosina.
S-ryhmän tammi–syyskuun myynti kasvoi edellisvuodesta12.10.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–syyskuussa 2026 oli noin 11,2 miljardia euroa. Myynti kasvoi edellisvuodesta 4,2 prosenttia. Vahvinta kehitys oli liikennekaupassa.
SOK:n pääjohtaja vaihtuu7.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
SOK:n pääjohtaja Hannu Krook jää eläkkeelle tämän vuoden lopussa. SOK:n hallintoneuvosto on tänään 7.10.2026 valinnut uudeksi pääjohtajaksi Arttu Laineen. Laine toimii tällä hetkellä kenttäjohtajana ja SOK:n pääjohtajan varahenkilönä. Hän aloittaa SOK:n pääjohtajana 1.1.2027.
Laura Tarkka S-ryhmän matkailu- ja ravitsemiskaupan johtajaksi1.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Laura Tarkka on nimitetty matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjujohtajaksi 5.10.2026 alkaen.
Prisma.fi kasvaa miljoonien tavaroiden kotimaiseksi markkinapaikaksi30.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Prisma.fi haastaa globaalit verkkokauppajätit tarjoamalla suomalaisille kuluttajille entistäkin laajemman käyttötavaroiden valikoiman tutussa kotimaisessa verkkokaupassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

