Satasella Stadiin - S-ryhmän hotelliyhtiö kutsuu koko Suomen kylään Helsinkiin
29.6.2021 08:00:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel tukee Helsingin matkailua avaamalla kaikkien pääkaupunkiseudun Sokos Hotellien ja Radisson Blu Hotellien ovet suomalaisille. Yli 150 000 yön verran laadukasta hotellimajoitusta tuodaan myyntiin tasarahalla 100 euroa kahdesta yöstä.
Käynnissä on jo toinen peräkkäinen kotimaan matkailun huippukesä. Edellisenä kesänä pääkaupunkiseudun matkailupalvelujen kysyntä jäi alhaiseksi suomalaisten suunnattua muualle Suomeen. Nyt S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel haluaa ravistella tilannetta: kaikki pääkaupunkiseudun Sokos Hotellien ja Radisson Blu Hotellien vapaana olevat standardiluokan huoneet voi varata 24 tunnin ajan kahdeksi yöksi 100 eurolla, eli 50 eurolla per yö aamiaisineen.
Myynnissä on lähes 3000 huonetta 12 hotellissa ja majoittua voi elokuun loppuun asti - tarjolla on siis yhteensä yli 150 000 yön verran laadukasta hotellimajoitusta tasarahalla. Huoneen voi varata esimerkiksi läheltä Linnanmäkeä Original Sokos Hotel Triplasta, uudistetusta design-klassikosta Original Sokos Hotel Vaakunasta, meren rannalta Radisson Blu Seasidesta, palkitusta ja ylellisestä Radisson Blu Royalista tai kylpylälomaa varten Break Sokos Hotel Flamingosta.
”Nyt on aika nauttia elämästä ja Helsingin kesästä. Matkailualan vaikeaa tilannetta ei kannata surkutella, kun Helsinki tarjoaa parastaan. Päätimme tehdä osamme, jotta vierailu pääkaupunkiin ei jäisi ainakaan majoituksen hinnasta kiinni. Kutsumme siis koko Suomen kylään – nyt pääsee satasella Stadiin!” kertoo Sokotelin toimitusjohtaja Jarkko Härmälä.
”Satasella Stadiin” -kampanja alkaa 1.7. kello 10:00 ja kestää 24 tuntia. Hinta koskee vähintään kahden yön vierailua standardiluokan huoneessa kahdelle henkilölle, ja siihen sisältyy aamiainen. Majoittua voi 31.8.2021 asti.
S-ryhmän hotellit pääkaupunkiseudulla:
- Original Sokos Hotel Vaakuna Helsinki
- Original Sokos Hotel Presidentti
- Original Sokos Hotel Albert
- Original Sokos Hotel Tripla
- Break Sokos Hotel Flamingo
- Original Sokos Hotel Tapiola Garden
- Original Sokos Hotel Vantaa
- Radisson Blu Seaside Hotel
- Radisson Blu Royal Hotel
- Radisson Blu Plaza Hotel
- Radisson Blu Aleksanteri Hotel
- Radisson Blu Hotel Espoo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Jarkko Härmälä, toimitusjohtaja, Sokotel, jarkko.harmala@sok.fi, puh. 050 388 4378
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokotel on suomalainen hotellioperaattori ja osa S-ryhmää. Sokotel operoi pääkaupunkiseudulla, Suomen suurimmissa kaupungeissa, Virossa ja Pietarissa yhteensä 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Virpojien viikko kiihdyttää kauppaa – askartelutarvikkeiden myynti pomppaa ja suklaamunia ostetaan miljoonia18.3.2026 08:02:00 EET | Tiedote
S-ryhmän myyntidatan valossa virpomisperinne on voimissaan: askartelutarvikkeiden ja pääsiäismakeisten myynti kasvaa selkeästi palmusunnuntaita edeltävällä viikolla. Viime vuonna askartelutarvikkeita myytiin palmusunnuntain alla S-ryhmän ruokakaupoista lähes 100 000 kappaletta, pääsiäisen makeispusseja yli 300 000 kappaletta ja suklaamunia yli 1,5 miljoonaa kappaletta. Myös monen virpojan vitsa on kaupasta hankittu.
Pohjoismaista designia ja kansainvälistä tyylikkyyttä – Uudistettu Radisson Blu Royal Helsinki avautuu17.3.2026 08:30:26 EET | Tiedote
Radisson Blu Royal Hotel avaa ovensa uudistettuna 17.3. Helsingissä. Hotellin skandinaavisen tyylikkäät tilat, harkitut yksityiskohdat ja vieraanvarainen palvelu vastaavat kansainvälisten kokous- ja liikematkustajien vaatimuksiin – ja tarjoaa samalla helsinkiläisille ja vapaa-ajan matkailijoille ylellisen tilan levähtää ja viipyä.
Kaupan noutoruokaa uudelleenkäytettäviin rasioihin –pääkaupunkiseudulla käynnissä ainutlaatuinen kokeilu10.3.2026 11:05:00 EET | Tiedote
K-ryhmä ja S-ryhmä sekä 9 muuta yritystä testaavat yhteistyössä kevään aikana uudelleenkäytettäviä, pantillisia noutoruokarasioita ja niiden palautusjärjestelmää. Pilotin aikana asiakkaalla on neljässä myymälässä mahdollisuus valita take away -ruualle uudelleenkäytettävä rasia kertakäyttöisen sijasta. Kiertis-kokeilun taustalla on EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR), jonka yksi tavoite on edistää pakkausten uudelleenkäyttöä.
Elli Siltala SOK:n uudeksi mediajohtajaksi23.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Elli Siltala on nimitetty SOK:n mediajohtajaksi (CMO) ja SOK:n konsernijohtoryhmän jäseneksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuussa 2026.
ABC:n vuoden mittainen pikakassatesti paljasti muutoksen suomalaisten ostamisessa – yli 30 liikennemyymälään tulee pikakassat tänä vuonna18.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Pikakassat ovat Suomessa jo tuttu näky kaupoissa, mutta miten suomalaiset käyttävät niitä liikenneasemilla? ABC:n testijakson perusteella pikakassat helpottavat asiakkaita löytämään ja räätälöimään itselleen sopivampia tuotteita ja annoksia. Onnistuneen kokeilun pohjalta yli 30 ABC-asemalle tulee pikakassat vuoden aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

