SDP:n Erkki Tuomioja: Suomen ja Ruotsin tiivis yhteistyö turvallisuusasioissa jatkuu
13.1.2023 12:57:10 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ruotsi on edelleen Suomen läheisin yhteistyökumppani ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Nato-jäsenyys ei vähennä Suomen ja Ruotsin kahdenvälisen yhteistyön tarvetta ja mahdollisuuksia, mutta antaa sille uuden ulottuvuuden. Venäjän hyökkäyssodan alusta asti Suomi ja Ruotsi ovat molemmat tukeneet voimakkaasti Ukrainaa ja Venäjän vastaisia toimia yhdessä EU:n kanssa. Tätä tiivistä yhteistyötä tehdään ei vain hallitusten välillä vaan myös parlamentaarisesti ja sen pohjalle on hyvä rakentaa Pohjolan turvallisuutta myös jatkossa, SDP:n kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomioja kommentoi.
Tuomioja korostaa Suomen ja Ruotsin yhteistyötä myös Nato-jäsenyyden kynnyksellä.
- Suomen ja Ruotsin välinen puolustusyhteistyö on jatkunut jo toistakymmentä vuotta ja sitä tiivistetään jatkuvasti. On tärkeää, että Suomi ja Ruotsi liittyvät yhdessä Naton jäseniksi. Maidemme jäsenyys sotilasliitossa parantaa Itämeren, Euroopan ja koko Naton alueen turvallisuutta. Vuoropuhelua maidemme välillä käydään monilla eri foorumeilla ja Ruotsin UaV:n vierailu on tärkeä tapa vaihtaa ajankohtaista tietoa ja käydä keskustelua ajankohtaisista ulko- ja turvallisuuspoliittisista kysymyksistä, Tuomioja sanoo.
Ruotsin EU-puheenjohtajuus tuo pohjoismaiset arvot EU-politiikan keskiöön.
- Ruotsin EU-puheenjohtajuuskauden teemoja ovat turvallisuus ja yhtenäisyys, kilpailukyky, vihreä siirtymä ja energiasiirtymä, demokraattiset arvot sekä oikeusvaltioperiaate. Kaikki nämä teemat ovat myös Suomelle tärkeitä ja tulemme tekemään tiivistä yhteistyötä niiden piirissä ja niiden edistämiseksi. Kävimme näistä teemoista Ruotsin valtuuskunnan kanssa hyvät keskustelut ja maidemme yhteinen arvopohjainen ulkopolitiikka nousee nyt esille myös tätä kautta, Tuomioja päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki TuomiojaKansanedustaja
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

