SDP EDUSKUNTA

SDP:n Matias Mäkynen: Suomen taloudella menee lujaa, vaikkei Petteri Orpo haluaisi sitä myöntääkään

Jaa
SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Matias Mäkysen mukaan kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpon puheet eivät vastaa todellisuutta.

- Suomen talous on nyt historiallisen kovassa kasvussa ja markkinoiden luotto on kova. Hallituksen politiikka siis puree. Suomen taloudella menee lujaa, vaikkei Petteri Orpo haluaisi sitä myöntääkään, Mäkynen kommentoi.

- Yritykset investoivat ennätyksellistä tahtia. Kokoomus tuntuu katsovan maailmaa tällä hetkellä niin synkkien lasien läpi, etteivät faktat siinä paljoa paina.

Mäkynen kyseenalaistaa kokoomuksen valtiontalouden laskelmat.

- Kokoomuksen talouslinjan uskottavuutta syö sen ristiriitaisuus. Oli sitten nousukausi tai taantuma, kokoomuksen lääke on aina sama: leikkaukset julkisiin palveluihin ja palkkoihin sekä veroalennukset suuryrityksille, Mäkynen ihmettelee.

- Suomen rivakka talouskasvu jarruttaa myös julkisen talouden velkaantumista. Sekä valtiovarainministeriö että pankit ennakoivat Suomen velkasuhteen kasvun taittuvan jo ensi vuonna eli aiempia laskelmia nopeammin, Mäkynen muistuttaa.

Mäkynen kääntää katseen tulevaisuuteen.

- Talouspolitiikassa on nyt keskityttävä tulevaisuuden kestävään kasvuun. Se edellyttää TKI-investointeja sekä panostuksia osaamiseen ja koulutukseen.

- Rakenneuudistuksia ja työllisyystoimia tarvitaan edelleen, ja näihin hallitus on sitoutunut. Syksyn budjettiriihessä tullaan linjaamaan valtiontaloutta vahvistavista veroratkaisusta ja kasvua tukevista keinoista. Hallituksen talouspolitiikka kulkee vastuullista keskitietä, jossa panostetaan hyvinvointiin ja koulutukseen samalla, kun valtiontalous pidetään kunnossa, Mäkynen summaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye