SDP

SDP:n puoluesihteeri Rönnholm ehdolle eurovaaleihin

Jaa
SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm (38) lähtee ehdolle toukokuun eurovaaleihin. Naantalista kotoisin olevalla, Helsingissä nyt asuvalla Rönnholmilla on kuuden vuoden työkokemus Brysselistä. Rönnholm on koulutukseltaan valtiotieteen maisteri ja suorittanut myös kansainvälisen Eurooppa-tutkinnon Belgiassa.

On otettava riskejä ja tehdä asioita, joihin tuntee paloa. EU-politiikka kiinnostaa ja olemme todella perimmäisten kysymysten äärellä. Haluan ajaa parlamentissa ennen kaikkea sosiaalisen Euroopan asioita. Rajat ylittävät haasteet vaativat rajat ylittävää yhteistyötä esimerkiksi ilmastonmuutoksen osalta. EU:n voimavarat kannattaa suunnata yhteisten haasteiden ratkaisemiseen, sanoo Rönnholm.

SDP:llä on europarlamenttivaaleissa vahva lista ja lähdemme kamppailemaan kolmannesta meppipaikasta. On ilo ja kunnia kuulua tähän ehdokasjoukkoon, Rönnholm päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP
SDP
Siltasaarenkatu 18-20 C
00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)http://www.sdp.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Yle sysää moraalisen vastuun Euroviisuihin osallistumisesta yksittäisille artisteille5.12.2025 15:24:17 EET | Tiedote

Yle kertoi eilen, että Suomi osallistuu Euroviisuihin siitä huolimatta, että Euroopan yleisradiounioni EBU:n päätöksellä myös Israel osallistuu viisuihin. Ylen perustelut päätökselle ontuvat. Välttelemällä vastuuta Yle uhkaa tahrata myös UMK:n maineen ja sysää vastuun ja kritiikin osallistumisesta yksittäisten artistien harteille.

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: SI:n neuvoston kokous Maltalla lähetti vahvan viestin äärioikeiston nousua vastaan1.12.2025 13:55:30 EET | Tiedote

Sosialistinen Internationaali (SI) kokoontui neuvostonsa kokoukseen Maltalle 28.-30.11.2025. Kokousta isännöi Maltan työväenpuolue Partit Laburista ja puolueen puheenjohtaja, Maltan pääministeri Robert Abela sekä SI:n puheenjohtaja, Espanjan pääministeri Pedro Sánchez. Kokouksen teemana oli “yhdessä johtaen kohti rauhaa, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia”. Sdp:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar toimii SI:n neuvoston varapuheenjohtajana ja europarlamentaarikko Eero Heinäluoma SI:n talous ja hallintokomitea SIFAC:n puheenjohtajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye