SDP

SDP:n puoluesihteeri Rönnholm ehdolle eurovaaleihin

6.4.2019 07:05:00 EEST | SDP | Tiedote

Jaa
SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm (38) lähtee ehdolle toukokuun eurovaaleihin. Naantalista kotoisin olevalla, Helsingissä nyt asuvalla Rönnholmilla on kuuden vuoden työkokemus Brysselistä. Rönnholm on koulutukseltaan valtiotieteen maisteri ja suorittanut myös kansainvälisen Eurooppa-tutkinnon Belgiassa.

On otettava riskejä ja tehdä asioita, joihin tuntee paloa. EU-politiikka kiinnostaa ja olemme todella perimmäisten kysymysten äärellä. Haluan ajaa parlamentissa ennen kaikkea sosiaalisen Euroopan asioita. Rajat ylittävät haasteet vaativat rajat ylittävää yhteistyötä esimerkiksi ilmastonmuutoksen osalta. EU:n voimavarat kannattaa suunnata yhteisten haasteiden ratkaisemiseen, sanoo Rönnholm.

SDP:llä on europarlamenttivaaleissa vahva lista ja lähdemme kamppailemaan kolmannesta meppipaikasta. On ilo ja kunnia kuulua tähän ehdokasjoukkoon, Rönnholm päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP
SDP
Siltasaarenkatu 18-20 C
00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)http://www.sdp.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Hallituksen bensapaketti on palkansaajalle yksi lehmän henkäys18.10.2026 09:59:37 EEST | Tiedote

Polttoainehintojen pitkään jatkunut nousu on rokottanut kansalaisten lompakoita ja on osasyy useimpien arjen kustannusten kallistumiseen. Orpon–Purran hallitus on askarrellut kustannuskriisiin ratkaisuksi 60 miljoonan bensapaketin, josta noin puolet kohdistetaan kansalaisille ja puolet yrityksille. – Paketti on kokonaisuudessaan vaatimaton, mutta sitä perustellumpaa olisi ollut kohdentaa kansalaisten osuus tukitoimista työmatkaliikkumisen helpottamiseen. Nyt lopputulos on palkansaajan kannalta vain yksi huuruinen lehmän henkäys, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.

SDP:n Perholehto vasemmistoliiton Koskelalle: Hallituksen politiikan vastavoimia ei kannata ryhtyä heikentämään17.10.2026 14:06:36 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto kummastelee vasemmistoliiton SDP:hen kohdistamaa arvostelua. Perholehdon mukaan opposition keskinäisen nokittelun sijaan huomio pitäisi suunnata siihen, miten Suomen nykyinen suunta saadaan muutettua. – Täytyy sanoa, että vasemmistoliiton puheet kuulostavat nyt hieman keulivan. Jos hoitoon pääsyn puolustaminen, reilu veropolitiikka, työttömyyskriisin torjuminen, sote-järjestöjen pelastaminen ja eriarvoisuuden vähentäminen eivät ole vasemmistoliitonkin arvoihin sopivaa politiikkaa, niin mikä sitten on? Ei oikeudenmukaisuus ole yhden puolueen yksinoikeus, Perholehto toteaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye