SDP:n Rantanen iloitsee budjettiriihen tuloksista: Kuokka iskeytyy vihdoin maahan, Keski-Suomen raiteille päästään tekemään konkreettisia parannuksia
16.9.2020 17:12:46 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus kokoontui 14.-16.9. budjettiriiheen neuvottelemaan ensi vuoden talousarviosta. Keski-Suomeen saatiin riihestä hyviä uutisia, sillä Tampere-Jyväskylä -raideyhteyden parantamiseen on varattu 19 miljoonan euron rahoitus, josta 7 miljoonaa ensi vuodelle. Lisäksi budjettiin sisältyy nelostien parantamistoimia Äänekoski–Viitasaari -välillä sekä Kevätlahden eritasoliittymän rakentaminen.
Tampereen ja Jyväskylän välisen raideyhteyden parannushanke on suunniteltu viime vuonna päätetyn mukaisesti ja nyt varmistunut rahoitus takaa työn jatkumisen toteutukseen asti. SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen Keski-Suomesta iloitsee uutisista ja näkee, että näillä toimilla parannetaan Jämsän ja koko Keski-Suomen saavutettavuutta, ja ollaan tärkeä askel lähempänä kaksoisraiteen toteuttamista.
- Tämä hanke on koko maakunnan kärkihankkeiden joukossa ja nyt pääsemme edistämään sitä lisää. Erityisen tärkeitä konkreettiset toimet ovat juuri nyt, sillä teollisuuden toimintaedellytyksiä tulee parantaa entisestään, nopeaa ja sujuvaa liikkumista lisätä ja vihreään liikkumiseen panostaa, Rantanen sanoo.
- Jämsässä on Kaipolan tehtaan sulkemispäätöksen myötä tapahtumassa äkillinen rakennemuutos ja raidehankkeen toteuttaminen vastaa myös Jämsän kaupungin ehdotukseen tukitoimenpiteiksi. Nyt on tärkeää saada niin Jämsään, kuin koko Keski-Suomeen mahdollisimman hyvät edellytykset työllistää ja työskennellä, ja tämä on yksi konkreettinen keino siihen tarpeeseen vastaamiseksi, Rantanen toteaa.
Parannustyöt edistävät radan toimintavarmuutta ja lyhentävät matkustusaikaa. Parannustöiden ansiosta nopeuksia voidaan nostaa ja rataosan kapasiteettia saadaan kasvatettua. Muutokset palvelevat niin teollisuuden, matkailun kuin asukkaiden tarpeita.
- Akuuttien toimien lisäksi tarvitaan myös pitkäjänteistä työtä ja pitkän aikavälin investointeja, jotta Keski-Suomen elinvoimaisuus tulevaisuudessa saadaan turvattua. Siksi niin raideinvestoinnit kuin turvallisen liikkumisen takaavat väylähankkeet ovat syitä olla ylpeitä hallituksen toimista, Rantanen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: SDP tukisi työmatkaliikennettä hallitusta enemmän24.3.2026 14:34:59 EET | Tiedote
-Kun Iranin sota uhkaa pitkittyä ja polttoaineiden hinnat jatkavat nousuaan asettaa hallituksen leikkaus matkakuluvähennyksestä monet paljon työkseen ajavat kohtuuttomaan tilanteeseen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Heinäluoma: Maahanmuuttajien kielikoulutus kannattaa23.3.2026 12:49:20 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan tänään julkaistun raportin mukaan työperäisten maahanmuuttajien kielikoulutus on valtiolle kannattava sijoitus. Etlan mukaan taloudelliset vaikutukset määräytyvät sen perusteella, miten Suomi tukee maahanmuuttajien integroitumista. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma toivoo, että hallitus ottaa tämän viestin vakavasti ja tarkastelee suunniteltuja leikkauksia kielikoulutukseen.
SDP:n Paula Werning: Tullin itärajan lomautukset vaarantavat turvallisuuden22.3.2026 09:02:09 EET | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd) varoittaa Tullin itärajan tilanteen kehittyvän poikkeuksellisen vakavaksi sekä henkilöstön että sisäisen turvallisuuden näkökulmasta.
SDP:n Lauri Lyly: Työllistymisen esteitä on poistettava21.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly puhui perjantaina 20.3 Satakunnan Demareiden piirikokouksessa. Puheessa hän nosti esiin Suomea vaivaavan pitkäaikaistyöttömyyden ja sen hoidon puutteet.
Marttila jätti kirjallisen kysymyksen lastensuojelun avohuollon tukitoimien siirtämisestä – ”Lapsen suojelua ei saa heikentää säästösyistä”20.3.2026 13:22:24 EET | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hallituksen aikeista siirtää lastensuojelun avohuollon tukitoimia ja jälkihuoltoa sosiaalihuoltolain piiriin. Kysymys liittyy sosiaali- ja terveysministeriön työryhmän tuoreeseen raporttiin sosiaalihuollon palvelu-uudistuksesta, jota ohjaa hallituksen asettama 100 miljoonan euron vuotuinen säästötavoite. Marttilan mukaan esitetty uudistus uhkaa kaventaa lastensuojelun ydintehtävää ja heikentää lapsen oikeutta erityiseen suojeluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
