SDP:n Razmyar: Vahva talous turvaa laadukkaat palvelut ja kestävän kasvun myös kriisin keskellä
25.11.2020 16:57:44 EET | SDP | Tiedote
“Koronakriisin seurauksena Helsingissäkin menot kasvavat, verotulot vähenevät ja työllisyysaste heikkenee. Hyvän taloudenpidon ansiosta kestämme paremmin myös poikkeukselliset olosuhteet”, toteaa SDP:n ryhmäpuheenvuoron käyttänyt Razmyar.
Razmyarin mukaan Helsinki on hyvässä asemassa moneen muuhun kaupunkiin ja kuntaan verrattuna. Leikkausten sijaan Helsinki pystyy kasvattamaan käyttötalouden budjettia reilusti yli sadalla miljoonalla eurolla. Kaupunki ei ota euroakaan velkaa palveluiden rahoittamiseksi.
“Tulevina vuosinakin Helsinki pitää huolen laadukkaista peruspalveluista. Me rakennamme uusia koteja, kouluja, liikuntapaikkoja ja ratikkalinjoja. Budjettineuvotteluissa lisäsimme yli 50 miljoonaa euroa sekä soten että kasvatuksen ja koulutuksen palveluihin. Näiden aivan keskeisten peruspalveluiden lisäksi panostamme myös työllisyyden hoitoon. Työllisyyskokeilun onnistuminen vaatii riittävät resurssit, etenkin nyt työllisyystilanteen heiketessä”.
Razmyarin mukaan koronakriisi on iskenyt Helsingin palveluvaltaiseen elinkeinorakenteeseen rajusti. Matkailu- ja ravintola-ala, tapahtuma- ja kulttuuriala sekä kivijalkakaupat ovat kaikki kärsineet koronasta. Irtisanomiset ja lomautukset ovat osuneet tämän vuoden aikana aivan liian moniin helsinkiläisiin ja erityisesti nuoriin.
“Elämme keskellä lähihistorian pahinta kriisiä, eikä Helsingissäkään voida elää siinä illuusiossa, että kaikki on kuten ennenkin. Siksi haluan kiittää niitä puolueita, jotka kriisin keskellä sitoutuvat yhteistyöhön ja ovat mukana budjettisovussa.” Razmyar sanoo.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Kehysriihi testaa hallituspuolueiden sitoutumisen parlamentaariseen velkajarrusopuun25.2.2026 14:34:24 EET | Tiedote
SDP:n Lindtman painotti valtiopäivien avauskeskustelussa, että tuleva kehysriihi ratkaisee, ovatko hallituspuolueet aidosti sitoutuneet juuri solmittuun parlamentaariseen velkajarrusopuun.
SDP:n Niina Malm: Hallituksen EU-vaikuttamisen tulos on karmea mahalasku19.2.2026 09:24:31 EET | Tiedote
Euroopan komissio julkisti eilen suunnitelman EU:n itäisten raja-alueiden tukemiseksi. Luvassa on lainarahaa, mutta ei uutta suoraa tukea. Lopputulos on Orpon hallitukselta nolo epäonnistuminen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Kokoomuksella pitäisi olla selkärankaa puolustaa päätöksiään ilman sumutusyrityksiä14.2.2026 12:04:27 EET | Tiedote
Kokoomus on korostanut viestinnässään tällä viikolla keväällä valmisteltavaa tasa-arvolain uudistusta. Tämä on tietoinen keino väistää keskustelua kokoomukselle vaikeasta aiheesta: hallitus heikentää työntekijän asemaa ja samalla lisää raskaussyrjintää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
