SDP:n Seppo Eskelinen:Valkoposkihanhiongelma vaatii nopeita toimia

- Tarvitaan laajemmille alueille ja alueellisten ELY-keskusten myöntämiä poikkeuslupia hanhien poistamista varten. Tällöin voitaisiin nykyistä joustavammin huomioida lintuparvien ennakoimattomat liikkeet, jos lupa koskisi esimerkiksi koko kunnan aluetta. Tämä edellyttää luonnonsuojelulakiin muutosta, joka tulee laittaa ympäristöministeriössä valmisteluun välittömästi. Näin meillä olisi työkalut valmiina ensi kevättä varten, jos hanhet taas parveilevat pelloilla ja aiheuttavat viljelijöille tuhoja viime kevään malliin, Eskelinen esittää.
- Luonnonsuojelulakia ollaan toki uudistamassa tällä hallituskaudella, mutta hanhiongelmaa koskeva poikkeus tulisi valmistella kokonaisuudistuksesta erillisenä ja nopeutetusti. Viljelijät eivät voi jäädä odottamaan millaisia tuhoja hanhet aiheuttavat pelloilla ensi keväänä, Eskelinen toteaa.
- Hanhityöryhmä on oikeassa siinä, että tarvitaan kattavasti erilaisia toimenpiteitä. Osa etenee ripeämmin, osa ottaa vuosia kuten lintudirektiivin muutos, jotta valkoposkihanhi saataisiin metsästettäväksi riistalajiksi. Sitä ennen on käytettävä kotimaiset ja direktiivin jo nyt mahdollistamat keinot vähentää runsastunutta hanhikantaa.
Nk. valkoposkihanhinyrkki esittää lisäksi, että maatalousyrittäjiä kannustetaan yhteisten poikkeuslupien hakemiseen valkoposkihanhien karkotukseen viljelmiltä, sisältäen myös lintujen ampumisen, ruokailupeltoja linnuille maatalouden ympäristökorvausjärjestelmän kautta sekä sujuvat poikkeuslupamenettelyt ja toimiva korvausjärjestelmä vahinkojen varalle sisältäen mm. sähköisen korvaushakemuksen.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: Onko pääministeri tilanteen tasalla, kun kykyä arvioida oman hallituksensa tuloksia ei ole?16.10.2025 17:10:59 EEST | Tiedote
Kaikki mittarit ja tulokset osoittavat, että kehitys menee väärään suuntaan suhteessa hallituksen asettamiin tavoitteisiin ja kokoomuksen vaalien alla antamiinsa lupauksiin. Lupaus 100 000 työpaikasta on nyt 170 000 työpaikan päässä, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Marko Asell: Romutuspalkkiosta tehdään hyvätuloisten autonvaihtotuki16.10.2025 17:01:30 EEST | Tiedote
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Marko Asell (sd.) kertoo toivoneensa, että uusi romutuspalkkio olisi ollut ilmastotoimien osalta kunnianhimoisempi: – Uusi romutuspalkkio on tuki hyvätuloisille uuden auton ostajille vailla todellista ohjausta nolla- tai vähäpäästöisiin kulkuneuvoihin.
SDP:n Suhonen: Tulostaulu ei valehtele – oikeistohallitus on romuttanut työn ja kasvun15.10.2025 14:48:50 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä esittää hallitukselle epäluottamusta suurtyöttömyydestä. SDP vaatii hallitusta ottamaan vastuun epäonnistuneesta työllisyyspolitiikastaan ja ryhtymään todellisiin tekoihin työn ja kasvun puolesta. Orpon–Purran hallitus on ajanut Suomen taloudelliseen ja inhimilliseen umpikujaan, hallituksen oma työllisyyslinja on tuottanut juuri päinvastaisen tuloksen kuin mitä se lupasi, sanoo SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen.
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa suurtyöttömyydestä15.10.2025 14:40:11 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 15.10.2025 välikysymyskeskustelussa suurtyöttömyydestä. Puhujana kansanedustaja Timo Suhonen.
Hallintovaliokunnan Heinäluoma: Kansalaisuuden edellytyksenä työllistyminen ja yhteiskuntaan kiinnittyminen15.10.2025 14:05:32 EEST | Tiedote
Hallintovaliokunnan Sd-edustajien mukaan kansalaisuuden ehtona on edellytettävä riittävän toimeentulon hankkimista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme