SDP:n valtuustoryhmän tavoite toteutui: Helsinki ei ota käyttöön terveyskeskusmaksuja

Talousarviota on valmisteltu maailmantilanteessa, jossa kaupunkilaisten arjessa on tällä hetkellä paljon epävakautta, arjessa selviämisen haasteita ja huolta tulevasta. SDP:n valtuustoryhmä ajoi budjettineuvotteluissa toimia, joilla luodaan arjen turvaa ja huolenpitoa helsinkiläisten arkeen.
”Pääkaupungissa, jossa elämisen kustannukset ovat jo ennestään kovat, on pieni- ja keskituloisilla ihmisillä entistä vaikeampi tulla toimeen arjessaan. Samaan aikaan palkanmaksun ongelmat jatkuvat Helsingissä ja ovat aiheuttaneet sekä työntekijöille kestämättömiä tilanteita että kaupungille merkittävää mainehaittaa”, SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma huomauttaa. Heinäluoma on kuitenkin tyytyväinen budjetin lopputulokseen.
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Nasima Razmyar on tyytyväinen, että kasvatukseen ja koulutukseen kaavaillut leikkaukset peruttiin. ”Lisäämme oppilas- ja opiskelijakohtaista määrärahaa 600 eurolla tähän vuoteen verrattuna. Neuvotteluiden alusta asti tahtotila oli, että tätä jäljelle jäänyttä sopeutustarvetta ei haluta toteuttaa leikkaamalla koulutuksesta, vaan sopeutukset haettiin muualta kaupungin toiminnoista”, Razmyar korostaa.
SDP kantaa huolta kaupungin tukipalveluista, kuten koulujen ja senioritalojen ruokapalvelusta, ja talvisin esimerkiksi kaupungin oman palveluntuottajan Staran suorittamasta lumenaurauksesta.
”Siksi pidän tärkeänä, että onnistuimme torppaamaan kokoomuksen ajamat liikelaitosten heikennykset ja yksityistämiset. Nyt ei ole aika ajaa pienipalkkaisia työntekijöitä ahtaalle ja lähteä yksityistämään ruokahuoltoamme. Epävakaan ajan keskellä on tärkeää, että tukipalvelut toimivat”, Heinäluoma tähdentää.
Erityisen hyvänä neuvottelutuloksena Heinäluoma pitää päätöstä Helsingin kaupungin työntekijöiden palkkaohjelmasta.
”Työntekijöiden edut ja palkitseminen jopa kolminkertaistuvat ja palkkakehitysohjelmakin kaksinkertaistuu ensi vuonna.” Neuvottelussa päätettiin 10 miljoonan euron palkkaohjelmasta, joka kohdentuu erityisesti aloille, joissa on rekrytointihaasteita ja kaikista pienipalkkaisimmille työntekijöille.
Helsingin terveysasemien jonot ovat olleet huolestuttavan pitkiä jo ennen koronapandemiaa.
”SDP:n tavoitteena on, että kiireettömään hoitoon pääsy toteutuu seitsemän vuorokauden sisällä ja sen eteen täytyy Helsingissäkin tehdä ensi vuonna kovasti töitä. SDP:n vaatimuksesta Helsingissä ei myöskään oteta ensi vuonna käyttöön terveyskeskusmaksuja”, Heinäluoma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina Heinäluoma
valtuustoryhmän puheenjohtaja
eveliina.heinaluoma@gmail.com
p. 040 5921807
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP etsii ratkaisuja aikamme haastaviin ilmiöihin – Työryhmien ilmiöraportit on julkaistu7.11.2025 14:43:11 EET | Tiedote
SDP:n työryhmät ovat analysoineet ja esittäneet toimenpide-ehdotuksia kymmeneen yhteiskunnalliseen ilmiöön, joihin politiikan pitää pystyä tulevaisuudessa vastaamaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: Vaaliturvallisuus ei saa olla säästökohde – Oikeusministerin on keskeytettävä vaalidatan siirto ulkomaiseen pilvipalveluun7.11.2025 12:03:23 EET | Tiedote
Oikeusministeriö on siirtämässä ministeri Leena Meren johdolla suomalaisten vaalidataa maan rajojen ulkopuolelle ja amerikkalaisen teknologiajätin käsiin. Eduskuntavaaleissa 2027 vaalien tietoteknisenä alustana toimisi Amazonin pilvipalvelu ja vaalidata tallennettaisiin tietokonekeskukseen Ruotsiin.
KUTSU MEDIALLE: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11–16.11.20255.11.2025 14:27:09 EET | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
SDP:n Mikkel Näkkäläjärvi: Ministeri Juuson tulisi katsoa peiliin27.10.2025 14:03:35 EET | Tiedote
Mediassa levinneellä videolla sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso välttelee vastuuta Länsi-Pohjan keskussairaalan toiminnan supistamisesta ja syyttää aluevaltuutettuja riitelystä. Muiden syyttely sijasta ministerin tulisi keskittyä etsimään ratkaisuja hyvinvointialueiden vaikeaan tilanteeseen, sanoo SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
Ennakkokutsu medialle: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11.–16.11.20.10.2025 14:45:42 EEST | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

