Seksuaalinen väkivalta nivoutuu kokemuksiin välittämisestä
12.11.2019 08:55:56 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Lastensuojelulaitoksessa asuneista tytöistä suurin osa ei käyttänyt sanaa ´väkivalta´ kohtaamastaan seksuaalisesta väkivallasta, ja se, minkä he ylipäätään tunnistivat tai nimesivät seksuaaliseksi väkivallaksi, nivoutui kokemuksiin välittämisestä. Louhela nimeää ilmiön ”vahingolliseksi välittämisen illuusioksi”.
Väitös vahvistaa aiempia tutkimustuloksia, joiden mukaan lastensuojelulaitoksissa asuvat tytöt kokevat vertaisiaan enemmän seksuaalista väkivaltaa. Väkivallan ja muiden haavoittavien kokemusten takia tyttöjen on usein haastavaa muodostaa turvallisia yhteyksiä muihin ihmisiin. Tyttöjen seksuaalisen riskikäyttäytymisen alueelle väittelijä ehdottaa uutta termiä: ”seksismiin perustuva sisäistetty seksuaalinen väkivalta.”
”Seksuaalisen väkivallan kokemuksia tulisi tarkastella sekä muuttuvana ja moniäänisenä että tilanne- ja kontekstisidonnaisena ilmiönä”, Louhela toteaa.
Tutkimuksensa perusteella hän esittää, että lapsille olisi järjestettävä väkivaltaa ennaltaehkäiseviä sukupuolivastuullisia koulutuksia varhaisessa vaiheessa. Lisäksi lasten ja nuorten parissa työskenteleville ammattilaisille tulisi järjestää koulutusta seksuaalisen väkivallan piilossa olevien muotojen tunnistamiseksi ja seksuaalisesta väkivallasta käytettäviä käsitteitä tulisi kehittää.
Artikkeliväitöskirjan pääaineiston muodostavat yhdentoista 14–17-vuotiaan suomalaistytön haastattelut, ja lisäksi tutkimuksessa käytetään Bulgariasta, Italiasta ja Kataloniasta kerättyä haastatteluaineistoa, jossa neljäkymmentäkuusi tyttöä kertoo kokemuksiaan väkivallasta.
Kasvatustieteiden maisteri Helena Louhela väittelee Oulun yliopistossa perjantaina 22. marraskuuta. Sukupuolentutkimuksen alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on Sexual violence – Voiced and silenced by girls with multiple vulnerabilities (Seksuaalinen väkivalta – Moniulotteisesti elämässään haavoittuneiden tyttöjen kertomana ja vaikenemana). Vastaväittäjänä toimii professori Päivi Honkatukia Tampereen yliopistosta ja kustoksena dosentti Vappu Sunnari. Väitöstilaisuus pidetään Linnanmaalla salissa L6 klo 12.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
KM Helena Louhela
p. 044 2139181
helena.louhela@oulu.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
23 miljoona euroa erikoislujien terästen ja tehdassimulaatioiden kehittämiseen Oulun yliopiston ja SSAB:n johdolla15.5.2026 06:05:00 EEST | Tiedote
Uusi tutkimusprojekti kehittää erikoislujia, vähähiilidioksidisia teräslaatuja ja uudistaa terästuotantoa kestävän kehityksen mukaiseksi tuotantojärjestelmäksi. Käänteissuunnittelussa erikoisterästen valmistusketju mallinnetaan lopputuotteista, kuten laivoista, nostureista ja metsäkoneista, takaisin terästehtaaseen.
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö näkee oululaisen tekoälyn soveltamisen korkeatasoisena ja merkittävänä14.5.2026 08:48:00 EEST | Tiedote
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiön kehityspäällikkö Marianna Jokila vieraili Oulun yliopistossa kiittämässä apurahoitettuja opinnäytetekijöitä hyvistä suorituksista sekä kannustamassa tutkijoita uusiin isoihin avauksiin. Mukana oli edustajia myös useista yrityksistä, joiden kanssa yhteistyössä tutkimuksia on tehty.
Miksi joku inhottaa ja toinen kiehtoo? Uusi kysely selvittää suomalaisten suhtautumista hyönteisiin13.5.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
Tökkää ötökkää! on uusi mielipidekysely, jossa tutkitaan suomalaisten suhtautumista erilaisiin hyönteisiin.
Digitaidot ja logistiikka tuovat uuden työllisyyspolun maaseudun nuorille13.5.2026 06:56:00 EEST | Tiedote
Maaseudun ja syrjäseutujen nuorten työllisyysmahdollisuuksia pyritään vahvistamaan uudessa tutkimus- ja koulutushankkeessa, jonka tavoitteena on rakentaa nopea, käytännöllinen ja yksilöllinen polku työelämään. Oulun yliopiston johtamassa hankkeessa jokaiselle osallistujalle luodaan henkilökohtainen opintopolku, joka perustuu nuoren omiin vahvuuksiin, kiinnostuksen kohteisiin ja tuen tarpeisiin niin, että samalla vastataan alueen yritysten todellisiin työvoimatarpeisiin.
Naisten yleisin hormonihäiriö PCOS sai uuden nimen12.5.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
PCOS eli munasarjojen monirakkulaoireyhtymä tunnetaan jatkossa nimellä PMOS, joka on lyhennys sanoista polyendocrine metabolic ovarian syndrome.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
