Selkeämmät uratoiveet ja oman osaamisen arvostaminen avaavat tradenominaisille oven kohti merkityksellistä työuraa

Tradenomien ja Haaga-Helia ammattikorkeakoulun tutkimuksessa selvitettiin tradenominaisten työuralla edistymistä, palkan kehitystä sekä neuvottelu- ja vuorovaikutustilanteita.
Tulosten perusteella tradenominaisten uralla eteneminen vaatii itsensä johtamista, mm. omien uratoiveiden selkeyttämistä ja työstämistä sekä poltetta ja halua uralla etenemiseen. Tärkeitä tekijöitä ovat lisäksi oma-aloitteisuus ja aktiivisuus, verkostojen kehittäminen ja hyödyntäminen sekä oman osaamisen kehittäminen työn ohella ja lisäkoulutus.
Työn ohella rinnakkaiseen ammattiin tai yrittäjäksi
Vuosina 2020–2021 teetetystä kyselytutkimuksesta käy ilmi, että työn sisällön kehitys on tradenominaisille palkan kehitystä tärkeämpää.
Urakehitykseen ja palkkaan liittyvät toiveet ilmaistaan tyypillisesti kehityskeskusteluissa ja työpaikkojen vaihtojen yhteydessä tai ei koskaan. Ura- ja palkkakehitystä voivat haitata naistradenomien aikaisempi huonompi neuvottelu- tai työkokemus tai yritteliäisyyden puute, vaikka kokemuksen ja iän myötä usko itseen vahvistuukin.
– Tradenominaisten ammatillisen kehittymisen polut näyttäytyvät moninaisina. Jatkuvaa oppimista ja osaamisen päivittämistä pidetään tärkeänä samoin kuin opiskelua työn ohella toiseen, lähinnä rinnakkaiseen ammattiin. Myös yrittäjyys nousi vahvasti esiin yhtenä vaihtoehtona päivätyön rinnalla, tutkija Anna Nikina-Ruohonen Haaga-Heliasta kommentoi.
Tutkimuksen tekijöiden mukaan tämä lisää tarvetta ymmärtää paremmin, minkälaista on tradenominaisten yrittäjyys 2020-luvulla ja mitkä ovat sen tavoitteet ja ilmenemismuodot yksittäisten tradenominaisten kohdalla.
Palkan pitkäaikaisvaikutuksia ei tiedosteta
Tutkimukseen osallistuneiden tradenominaisten mielestä vaikeinta palkkaneuvotteluissa on ottaa palkka ja sen kehitys puheeksi, arvottaa oma osaaminen suhteessa muihin sekä palkkatoivomuksen perusteleminen esihenkilölle. Myös kulloisenkin työpaikan palkkatason selvittäminen oman palkkatoivomuksen perusteeksi voi olla hankalaa.
Tutkimuksen mukaan menestyminen nykyistä paremmin palkkaneuvotteluissa edellyttää tradenominaisilta oman osaamisen tunnistamista, arvostamista ja sanoittamista sekä palkkaneuvottelutaitojen kehittämistä ja harjoittelemista etukäteen.
– Tulosten perusteella tilausta on niin palkkaan liittyvän yleistiedon kuin palkka-avoimuuden lisäämiselle. Kun tällaista tietoa on käytettävissä, se edesauttaa palkkakeskustelujen käymistä ja oman palkankorotustarpeen perustelemista, sanoo erityisasiantuntija Joonas Kopra Tradenomeista. – Oman urakehityksen keskiössä ovat osaamisen tunnistamisen lisäksi sen aktiivinen kehittäminen. Kannustamme tradenominaisia tuomaan rohkeasti esiin osaamistaan kehitys- ja palkkakeskusteluissa, Kopra jatkaa.
Tutkimus paljastaa, että tradenominaiset huomioivat harvoin, mitä pitkäaikaisvaikutuksia palkan kehityksellä on esimerkiksi eläkkeeseen tai vuosituloihin.
Tämä herättää lisää kysymyksiä siitä, mitä tradenominaisten ansiotaso merkitsee koko työuraa ajatellen, mitä muut edut ja työntekoon liittyvät ratkaisut rahapalkan lisäksi merkitsevät tradenominaisille ja minkälaisilla urapoluilla he voisivat ansaita nykyistä enemmän.
Tutkimusraportti on luettavissa täällä.
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu toteutti yhteistyössä Tradenomien kanssa tutkimuksen ”Lisäpotkua tradenominaisten urakehitykseen! Tradenominaiset liike-elämän vaikuttajina työuralla edistymisen ja palkkakehityksen näkökulmasta”, johon osallistui naistradenomeja Haaga-Helian alumnien ja Tradenomien jäsenten keskuudesta. Tutkimuksen tavoitteena oli saada tutkittua tietoa tradenominaisista ja hyödyntää tutkimuksen tuloksia heille suuntautuvassa koulutus-, kehittämis- ja viestintätyössä. Tutkimuksen kautta haettiin vahvempaa näkemystä tradenominaisten työuralla edistymisestä, palkan kehityksestä, neuvottelu- ja vuorovaikutustilanteista. Marraskuun 2020 ja tammikuun 2021 välillä tehtyyn haastattelututkimukseen osallistui yhteensä 15 iältään 29–49 -vuotiasta tradenominaista, joista noin puolet työskenteli isoissa, neljännes keskisuurissa ja viidennes pienissä yrityksissä ja organisaatioissa eri toimialoilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Nikina-RuohonenTutkija
Puh:+358 294471253anna.nikina-ruohonen@haaga-helia.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Olemme kansainvälinen ja rohkea työelämän uudistaja. Tähtäämme opiskelijoidemme laadulliseen työllistymiseen ja haluamme pitää ovet auki työelämään. Profiilimme koostuu neljästä elementistä: palveluliiketoiminnasta, myynnistä, yrittäjyydestä ja korkeakoulupedagogiikasta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Ainutlaatuinen MediaGuru-sertifikaatti vahvistaa mediasuunnittelun osaamista Suomessa10.9.2025 09:30:29 EEST | Tiedote
MediaGuru on markkinointialan ammattilaisille ja alasta kiinnostuneille suunnattu mediasuunnittelun verkkokoulutus. Se koostuu seitsemästä moduulista, ja kunkin moduulin suorittamisesta saa sertifikaatin. MediaGuru-sertifikaatit ovat toistaiseksi ainoa tapa todentaa mediasuunnittelun osaamista Suomessa.
Riittääkö pizzaperjantai? Lähes miljoonan euron tutkimushanke selvittää yhteisöllisyyden tulevaisuutta digityössä25.8.2025 13:30:10 EEST | Tiedote
Miten työyhteisöt voivat kukoistaa digiajassa – riittävätkö etäpalaverit ja Slack-kanavat, vai tarvitaanko jotain enemmän? Syyskuussa käynnistyvä Laterna-hanke syntyi tarpeesta ymmärtää paremmin, mitä yhteisöllisyys todella tarkoittaa etä- ja hybridiajan työelämässä.
Is Pizza Friday enough? New research explores how to build workplace community in the digital era25.8.2025 13:30:10 EEST | Press release
How can workplace communities thrive in the digital age? Are Slack channels and online check-ins enough – or do we need something more? The Laterna project, which will be launched in September, was born out of a need to better understand what community really means in remote and hybrid working life.
Suomalainen ruoka maailmankartalle – valtakunnallinen kilpailu alkaa tammikuussa 202621.8.2025 08:20:19 EEST | Tiedote
Visit Finland tiedotti huhtikuussa 2025, että matkailumarkkinoinnin pääpainopiste tänä vuonna on rakentaa suomalaisesta ruoasta matkailuvaltti. Haaga-Helia ammattikorkeakoulun järjestämä kilpailu on osa kampanjaa, jonka tavoitteena on viedä suomalaista ruokakulttuuria maailmankartalle.
Tekoälypomo on kohta suomalaisten arkea, mutta kuka määrittelee eettiset pelisäännöt?3.7.2025 10:55:00 EEST | Tiedote
Koneet johtajina – kuka määrää työelämässä? -paneeli SuomiAreenassa veti paikalle täyden katsomon ja toi tekoälypohjaisen johtamisen työelämän kuumaksi puheenaiheeksi Porissa 27.6.2025. Suomeen vaaditaan yhteisiä eettisiä pelisääntöjä algoritmijohtamiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme