Seniorit jyrähtävät: Ikäihmiset näkyviin ja kuuluviin kyselytutkimuksissa!
Kansallinen senioriliitto on tuskastunut siihen, ettei ikäihmisten mielipiteitä oteta kyselytutkimuksissa huomioon.

Tutkimusten mukaan ikäsyrjintä on yleisin syrjinnän muoto. Sillä tarkoitetaan osattomuutta tai syrjintää, joka vähentää ikääntyvien ihmisten vaikutusmahdollisuuksia. Yksi räikeimpiä ohittamisen muotoja ovat kyselytutkimukset, joiden korkein ikäraja on 79 vuotta, joissakin jopa 65 vuotta.
- On käsittämätöntä, etteivät mielipidekyselyt tunnista vanhempia ikäluokkia, jotka ovat entistä parempikuntoisia ja täysivaltaisia yhteiskunnan jäseniä, ihmettelee puheenjohtaja Taina. - Emme voi kehittää ikäystävällistä yhteiskuntaa tai suunnitella ikäihmisille sopivia palveluja, joita tarvitaan yhä enenevässä määrin, ellemme kysy ikäihmisiltä itseltään, mitä he tarvitsevat.
Yksi yhteiskunnallisista trendeistä, jossa ikääntyneiden äänen tulee kuulua entistä vahvemmin, on digitalisoituminen. Kansallinen senioriliitto tukee vanhusasiavaltuutettu Päivi Topon näkemystä siitä, että digipalvelujen kehittäminen ilman tukipalveluja tai vaihtoehtoisia palvelumuotoja on yksi ikäsyrjinnän ilmenemismuoto. Ikäihmisten on pystyttävä asioimaan kaikissa palveluissa digitaidoista riippumatta. Tarvittaessa tämä on turvattava lailla.
Ikäihmisten äänen tulee kuulua digipalveluiden suunnittelussa ja sitä koskevassa päätöksenteossa, jotta yhdenvertainen kohtelu toteutuu, painottaa Taina.
Suomessa ei toistaiseksi olla ymmärretty sitä yhteiskunnallista muutosta, jonka elämän pidentyminen loppupäästä aiheuttaa. Koko yhteiskunnan on nopeasti reagoitava väestön ikääntymisen tuomiin haasteisiin.
Vuonna 2030 joka viides suomalainen on 70-vuotias tai sitä vanhempi, vuonna 2060 joka neljäs. Suhteellisesti entinen kasvavat vanhimmat ikäryhmät.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anneli Tainapuheenjohtaja
Puh:0400 852 626https://www.senioriliitto.fi/edunvalvonta/edunvalvontapuheenjohtajan-kynasta-anneli-taina/Maarit Kuikkatoiminnanjohtaja
Liiton hallinto ja talous. Vaikuttamistyö ja edunvalvonta-asiat. Yhteiskunta- ja mediasuhteet. Patina-lehden päätoimittaja.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Kansakoulukatu 5 A 6
00100 HELSINKI
050 564 2656https://www.senioriliitto.fi
Liitossa on 14 piirijärjestöä ja 158 paikallista senioriyhdistystä, jotka järjestävät monipuolista toimintaa kaikkialla Suomessa. Jäseniä on jo lähes 25 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen senioriliitto ry
Tuulikki Petäjäniemi ensimmäinen Vuoden seniori18.3.2022 04:00:00 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto on valinnut ensimmäisen Vuoden seniori -tunnustuksen saajaksi Tuulikki Petäjäniemen. Petäjäniemi on toiminut Kansallisessa senioriliitossa vuodesta 2016.
Hyvinvoiva hoitohenkilöstö turvaa ikäihmisten hyvinvoinnin13.12.2021 04:00:00 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto on huolissaan siitä, miten ikääntyneiden hoito ja palveluiden saatavuus kyetään turvaamaan sote-uudistuksessa, jonka johdosta 194 000 sosiaali- ja terveyspalveluissa toimivaa työntekijää siirtyy kunnista perustettavien hyvinvointialueiden palvelukseen.
Senioriliitto esittää alueellisten palvelupisteiden perustamista vastaamaan ikäihmisten tiedon tarpeeseen24.11.2021 11:18:03 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto esittää aluevaalitavoitteissaan, että hyvinvointialueille luotaisiin palvelupiste, josta ikääntynyt saa tietoa, tukea ja ohjausta tarvitsemissaan asioissa. Lisäksi alueet vastaisivat siitä, että jokaisessa hyvinvointialueen kunnassa on ikääntyneiden tukihenkilö, joka toimii yhteistyössä palvelupisteen kanssa.
Senioriliiton valtuusto vaatii, että kunnat budjetoivat riittävästi varoja senioriliikuntaan!15.10.2021 04:00:00 EEST | Tiedote
Kansallisen senioriliiton elokuussa 2021 Innolinkilla teettämän tutkimuksen mukaan terveyden ylläpito ja ennaltaehkäisy sekä liikkuminen ja liikunta ovat asioita, joista eläkkeellä olevat tarvitsevat lisätietoa. Reilu yksi kolmesta vastaajasta on tätä mieltä.
Senioriliitto 50 vuotta: Eläkkeen pienuus yllättää eläköityvän, selviää senioriliiton teettämästä tutkimuksesta8.10.2021 04:00:00 EEST | Tiedote
Tällä hetkellä osa- tai kokopäiväisesti työssä olevista 72 prosenttia voisi harkita ansiotyössä käymistä eläkkeelle jäätyään. Asia selviää Kansallisen senioriliiton Innolinkilla elokuussa 2021 teettämästä tutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme