Sijaishuollossa elävä nuori tarvitsee tietoa oikeuksistaan

Kun yhteiskunta ottaa lapsen tai nuoren kasvatusvastuun itselleen, tinkimättömän periaatteen on aina oltava se, että tämän oikeudet toteutuvat sijaishuollossa täysimääräisesti. Nuori tarvitsee tietoa perus- ja ihmisoikeuksistaan, omista vaikuttamismahdollisuuksistaan sekä siitä, että aikuisten velvollisuus on turvata nämä oikeudet.
Lastensuojelun Keskusliitto sekä Nuoren Oikeudet Ja Asema sijaishuollossa -hanke (NOJA) ovat julkaisseet uuden oppaan, joka tarjoaa tukea aikuisten ja nuorten yhteiselle oikeuksia koskevalle keskustelulle ja vahvistaa nuorten osallisuutta sijaishuollossa. Kaikkein tärkeimmät asiat - Nuoren oikeus oikeuksiaan koskevaan tietoon sijaishuollossa -opas keskittyy nuorisoikäisten sijaishuollon asiakkaiden oikeuksia ja asemaa koskevaan tietoon. Se kertoo, millainen oikeuksia koskeva tieto on nuorelle sijoituksen aikana keskeistä ja tarjoaa vinkkejä ja keinoja siihen, miten oikeuksia voi käsitellä aikuisten ja nuorten kesken.
Opas on ladattavissa pdf-muotoisena Lastensuojelun Keskusliiton sivuilta ja sen yhteydessä julkaistaan Tärkeitä oikeuksia sijaishuollossa -verkkomateriaali, jota voidaan käyttää omatoimisesti oikeuksien käsittelyssä sijaishuollossa. Lastensuojelun Keskusliitto ja NOJA-hanke järjestävät lisäksi tiistaina 30.3.2021 klo 14-16 webinaarin oppaan teemoista.
Sijaishuolto on hyvin erityinen huolenpidon konteksti, jota lainsäädäntö ohjaa vahvasti. Vastuu nuoren suojelusta ja huolenpidosta jakautuu usealle taholle, ja nuoren tilannetta tarkastellaan erilaisten asiakirjojen, suunnitelmien, kirjausten ja päätösten kautta. Nuoren voi olla vaikeaa rakentaa jäsentynyttä kuvaa omasta tilanteestaan ja ympäröivästä todellisuudesta.
”Menin virran mukana. Päätöksiä tehtiin. En valittanut, koska ajattelin, ettei minulla ole kuitenkaan sananvaltaa mihinkään.”
Nuorella on aina oikeus saada riittävästi tietoa omista oikeuksistaan, oikeusturvakeinoistaan ja perusteluista tehdyille päätöksille. Lastensuojelussa oikeuksista ja vallasta on erityisen tärkeää puhua, sillä siihen liittyvät nuorten kokemukset kohtelusta ja oikeudenmukaisuudesta. Esimerkiksi sijaishuollossa toteutettavia rajoitustoimia, niiden merkitystä sekä toteuttamistapaa on tärkeää käydä nuorten kanssa riittävästi läpi, jotta ne eivät tunnu mielivaltaisilta.
”Nyt vasta, kun on itsekin kuullut, mitä oikeudet ovat, ymmärtää paremmin, miksi niitä pitää joskus rajata. Jos nuori haluaa mennä paikkoihin, jotka eivät ole turvallisia hänelle, silloin liikkumisvapautta pitää rajoittaa, jotta oikeus koskemattomuuteen toteutuu.”
NOJA-hankkeessa on työskennelty yhdessä nuorten kanssa ja kehitetty tapoja, joilla voidaan lisätä nuorten ymmärrystä oikeuksistaan ja asemastaan sijoituksen aikana. Palautteen perusteella nuorten ymmärrys omasta tilanteestaan ja vaikuttamismahdollisuuksistaan parani yhteisen työskentelyn myötä. Omia oikeuksia koskevat keskustelut tuntuivat heille merkityksellisiltä.
- Kaikkein tärkeimmät asiat -opas
- Tärkeitä oikeuksia sijaishuollossa -verkkomateriaali
- Tiedotteen sitaatit ovat Lapsen Maailma -lehden (2/2020) artikkelista Kun lapsi joutuu lastensuojelulaitokseen, mitkä ovat hänen oikeutensa?
Lisätietoja:
Lastensuojelun Keskusliitto: erityisasiantuntija Anna Tiili, anna.tiili@lskl.fi, p. 045 8989 544
NOJA-hanke: projektipäällikkö Reetta Peltonen, reetta.peltonen@noja.io, p. 040 7245 723 sekä projektityöntekijä Pasi Pollari, pasi.pollari@noja.io, p. 041 7080530
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juuli HurskainenJohtaja, viestintä ja vaikuttaminenLastensuojelun Keskusliitto
Puh:0503533480juuli.hurskainen@lskl.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Nuoren Oikeudet Ja Asema (NOJA) -hanke on STEA:n rahoituksella toiminut kolmevuotinen (2018–2021) hanke, jonka tavoite oli edistää sijaishuollossa olevien nuorten oikeutta oikeuksiaan koskevaan tietoon.
Lastensuojelun Keskusliitto on keskusjärjestö, joka vaikuttaa lapsen oikeuksien edistämiseksi ja lastensuojelun laadun kehittämiseksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto
Lapset mukaan töihin -päivä 2025 tuo lapset taas työpaikoille2.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Lapset valtaavat työpaikat jo kahdeksatta kertaa perjantaina 21.11.2025! Kansallinen Lapset mukaan töihin -teemapäivä tuo työelämään lapsimyönteisyyttä ja lisää tietoisuutta lapsen oikeuksista. Teemapäivän järjestävät lapsiasiavaltuutetun toimisto sekä Lastensuojelun Keskusliitto.
Lapsi- ja perhejärjestöjen kannanotto hallituksen budjettiriiheen 2025: Lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointiin on panostettava – lapsilta ei voi enää leikata!22.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on tehnyt julkisen talouden tasapainottamiseksi lukuisia päätöksiä, jotka ovat osuneet myös lapsiin ja perheisiin. Lapsiperheköyhyys on lisääntynyt lähes 20 000 lapsella. Yhä useampi lapsi näkee oman tulevaisuutensa aiempaa epävarmempana. Tämä suunta voidaan kuitenkin syksyn talouspäätöksillä muuttaa budjettiriihessä. Lapsi- ja perhejärjestöt odottavat, että hallitus lunastaa hallitusohjelmaan kirjatun lupauksensa edistää lasten oikeuksien toteutumista yhteiskunnan kaikilla sektoreilla.
Kutsu julkaisutilaisuuteen 27.8.2025: Kuritusväkivaltaa käytetään edelleen Suomessa19.8.2025 10:30:31 EEST | Kutsu
Lastensuojelun Keskusliitto julkaisee 27.8.2025 uuden selvityksen Älä huuda, älä retuuta! – Suomalaisten kasvatusasenteet ja kuritusväkivallan käyttö 2025, joka tarjoaa ajankohtaisen tilannekuvan tämän hetken asenteista ja teoista. Toimittajat ovat tervetulleita seuraamaan webinaarina järjestettävää julkaisutilaisuutta. Julkaisun sekä sitä koskevan mediatiedotteen saa pyytämällä käyttöön embargolla ja ne ovat julkiset 27.8. aamulla.
Sote-järjestöille ehdotettua 100 miljoonan euron lisäleikkausta ei tule toteuttaa – lasten ja nuorten hyvinvointia ei enää saa heikentää7.8.2025 09:31:30 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeri Purra kertoi eilen, että sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin esitetään 100 miljoonan euron lisäleikkausta. Lastensuojelun Keskusliitto tyrmää tämän ehdotuksen ja muistuttaa, että lapsilta ja nuorilta on jo leikattu merkittävästi.
Webinaari toimittajille: Lastensuojelu mediassa – moninaisuus näkyviin9.4.2025 06:30:00 EEST | Kutsu
Lastensuojelun Keskusliiton viestintätoimikunta järjestää 7.5. klo 14–15.30 toimittajille ja viestijöille tarkoitetun webinaarin lastensuojelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme