Sijoitusrahastojen suosio vankka – pääoma kohosi 140 miljardiin
Maaliskuussa osakerahastoihin sijoitettiin yhteensä 299 miljoonaa euroa ja lyhyen koron rahastoihin 453 miljoonaa euroa lisää pääomia. Pitkän koron rahastoista lunastettiin 30 miljoonaa euroa pääomia. Yhdistelmärahastoihin sijoitettiin 204 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisiin rahastoihin 173 miljoonaa euroa uusia varoja.
milj. EUR |
Nettomerkinnät maaliskuu 2021 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 31.3.2021 |
Osakerahastot |
299 |
869 |
55 743 |
Yhdistelmärahastot |
204 |
598 |
29 392 |
Pitkän koron rahastot |
-30 |
-13 |
31 264 |
Lyhyen koron rahastot |
453 |
1 005 |
16 050 |
Vaihtoehtoiset rahastot |
173 |
206 |
7 975 |
YHTEENSÄ |
1 099 |
2 664 |
140 423 |
Maaliskuun alussa jatkui keskustelu Yhdysvaltojen inflaatio-odotusten ja pitkien korkojen noususta. Nousun jyrkkyys herätti markkinoilla huolestuneisuutta ja pelkoa rahapolitiikan kiristymisestä. Yhdysvaltain keskuspankki Fed on kuitenkin ilmoittanut pitävänsä ohjauskorkonsa muuttumattomana vielä pitkään. Yhdysvalloissa työttömyysluvut ovat laskeneet mutta ovat edelleen korkealla, joten työmarkkinoilla ei ole palkkojen nousupaineita.
Osakekurssit jatkoivat maaliskuussa globaalisti nousuaan talouslukujen elpymisen siivittämänä. Yhdysvalloissa presidentti Bidenin hallinnon tukipaketit tukevat hyviä kasvunäkymiä. Euroopassa asetettiin uusia talouden sulkutoimia koronapandemian kolmannen aallon takia. Vaikka teollisuustuotannon näkymät ovat Euroopassa palautuneet kriisiä edeltäneelle tasolle, rokotusohjelmien hidas edistyminen haittaa palvelusektorin elpymistä.
Korkosijoittajalle markkinaympäristö on ollut alkuvuonna haastava. Maaliskuussa pitkien korkojen nousu jatkui Yhdysvalloissa, mikä näkyi velkapaperien hintojen laskuna, mutta Euroopassa korot vähän laskivat. Korkeamman riskitason yrityslainoilla korkotuotot olivat selvästi positiivisia. Yritysten konkurssimäärät ovat olleet pandemiasta huolimatta Yhdysvalloissa ja Euroopassa toistaiseksi maltillisia.
”Vuoden 2020 helmi-maaliskuussa koronapandemia romahdutti globaalisti osakemarkkinat. Pörssit lähtivät maaliskuun lopussa nopeasti elpymään, minkä seurauksena näemme nyt erinomaisia tuottoprosentteja viimeiseltä 12 kuukaudelta. Vuoden aikana suunnitelmallista säästämistä jatkaneille tai sen aloittaneille uusille säästäjille ja sijoittajille markkinat ovat tarjonneet poikkeuksellisen hyviä tuottoja. Historiassa saatuihin tuottoihin ei kannata tulevaisuuden suunnitelmaansa laskea. Riskit kannattaa nyt tiedostaa hyvin ja olla realistinen tuotto-odotuksissa”, summaa asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä.
Osakerahastoissa eniten varoja sijoitettiin globaalisti, Pohjoismaihin ja Pohjois-Amerikkaan sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 334 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin Japaniin, kehittyville markkinoille, Suomeen ja eri toimialoille sijoittavista rahastoista yhteensä 89 miljoonaa euroa. Pohjoismaihin sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten Sharpen mittarilla (Sharpe 12 kk 4,29). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.
milj. EUR |
Nettomerkinnät maaliskuu 2021 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 31.3.2021 |
Tuotto |
Suomi |
-11 |
-3 |
6 669 |
67 % |
Pohjoismaat |
81 |
289 |
7 789 |
87 % |
Eurooppa |
27 |
127 |
7 088 |
47 % |
Pohjois-Amerikka |
57 |
145 |
6 832 |
51 % |
Japani |
-44 |
-45 |
720 |
36 % |
Tyynenmeren alue |
26 |
77 |
860 |
51 % |
Kehittyvät markkinat |
-17 |
-57 |
6 501 |
50 % |
Maailma |
196 |
369 |
17 713 |
46 % |
Toimialarahastot |
-17 |
-33 |
1 571 |
39 % |
YHTEENSÄ |
299 |
869 |
55 743 |
|
Pitkän koron rahastoissa uusia varoja sijoitettiin maaliskuussa pääasiassa euroalueen luokiteltuihin yrityslainoihin ja globaalisti korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 103 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin erityisesti euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin ja valtioriskiin sijoittavista rahastoista, yhteensä 108 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavat rahastot 17,8 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Sama rahastoluokka menestyi parhaiten myös Sharpen mittarilla (Sharpe 12 kk 4,68).
milj. EUR |
Nettomerkinnät maaliskuu 2021 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 31.3.2021 |
Tuotto |
Valtioriski EUR |
-50 |
92 |
5 654 |
1,8 % |
Luokitellut yrityslainat EUR |
77 |
250 |
9 738 |
7,7 % |
Korkeariskiset yrityslainat EUR |
-58 |
-87 |
3 581 |
17,8 % |
Valtioriski maailma |
-1 |
4 |
125 |
-0,5 % |
Luokitellut yrityslainat maailma |
8 |
120 |
7 450 |
8,0 % |
Korkeariskiset yrityslainat maailma |
26 |
-18 |
1 540 |
17,7 % |
Kehittyvät markkinat |
-32 |
-374 |
3 176 |
12,1 % |
YHTEENSÄ |
-30 |
-13 |
31 264 |
|
Rahastoraportti, maaliskuu 2021
Markkinakatsaus, maaliskuu 2021
Tilastokeskuksen vuoden 2016 varallisuustutkimuksen mukaan 31 prosentilla, eli noin 840 000 suomalaisella kotitaloudella, oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 5 000 euroa. Suomeen on rekisteröity 24 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 500 kpl.
ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.
Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0 – 10, jossa 10 on paras mahdollinen.
Yhteyshenkilöt
Mariia SomerlaAsiantuntija
Puh:+358 20 793 4292mariia.somerla@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiTietoja julkaisijasta
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Finanssiala - Uudistuvan alan ääni
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Jopa 15-vuotiaita värvätty rahamuuleiksi – Pankkitilin luovuttaminen rikollisten käyttöön voi johtaa raskaisiin rikossyytteisiin ja jopa väkivallan uhkaan18.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Huijauksilla ja muilla rikoksilla hankittujen rahojen alkuperän häivyttämiseen käytetään muulitilejä. Muuli antaa tilinsä rahanpesuun eli rikoksilla saatujen varojen vastaanottamiseen ja edelleen lähettämiseen. Rikolliset värväävät palkkiota vastaan muuleiksi jopa 15-vuotiaita. Finanssiala ry varoittaa, että rahamuuliksi ryhtymällä saattaa helposti saada niskaansa raskaat rikossyytteet. Varojen siirtelyyn muuleja tarvitsevat sekä kotimaiset että ulkomaiset verkkorikolliset. Toiminta on toisinaan ammattimaista rikollisuutta, ja yhteistyön jatkamisesta kieltäytyminen voi johtaa myös väkivaltaan tai sen uhkaan. Lainsäädäntö estää pankkeja vaihtamasta tietoja muulitileistä.
Kutsu: Säästävätkö suomalaiset väärässä paikassa? Ilmoittaudu Vakuutustutkimuksen julkistuswebinaariin 22.9.202516.9.2025 12:52:31 EEST | Tiedote
Vapaaehtoisten vakuutusten suosio on pudonnut selvästi. Asia käy ilmi Finanssiala ry:n (FA) uusimmasta Vakuutustutkimuksesta, joka julkaistaan webinaarin yhteydessä. Mistä ilmiö johtuu? Pitääkö olla huolissaan? Tätä kysymme webinaarissamme maanantaina 22.9.2025 klo 13–13.45. Tervetuloa linjoille!
Ahosniemi: Fivan huoli sijoitus- ja muiden huijausten kasvusta aiheellinen – Tarkista aina houkuttelevan sijoitustarjouksen tekijän taustat15.9.2025 16:57:38 EEST | Tiedote
Pankki-, eläke- ja vakuutussektoreiden vakavaraisuus säilyi vahvana vuoden ensimmäisellä puolikkaalla, tiedottaa Finanssivalvonta (Fiva). Fiva muistuttaa, että huijausten estämiseen on kiinnitettävä erityistä huomiota ja varoittaa sijoitushuijausten lisääntymisestä. Ennen kuin tarttuu sijoitustarjoukseen, kannattaa tarkistaa tarjoajan taustat, kuten toimilupa. Finanssiala ry muistuttaa, että pankkien keinot torjua huijauksia ovat rajalliset: tehokkainta olisi iskeä huijausten alkulähteille.
Rahastoista lunastettiin elokuussa 600 miljoonaa euroa – Markkinakehitys piti yhteenlasketun rahastopääoman arvon 191 miljardissa9.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin elokuussa yhteensä 598 miljoonaa euroa pääomia. Myönteisen markkinakehityksen ansiosta rahastopääoma pysyi ennallaan. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 191 miljardia euroa.
Pankkibarometri: Kotitalouksien ja yritysten luotonkysynnät hyvässä vireessä – yritysrahoituksessa erityisesti pankkiluotot kasvussa4.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Kotitaloudet ovat kysyneet luottoja kesän 2025 aikana selvästi enemmän kuin vuosi sitten, selviää Finanssiala ry:n Pankkibarometrista. Odotukset kotitalouksien loppuvuoden lainanottohalukkuudesta ovat myös hyvin myönteiset, vaikkakin ne ovat hieman maltillistuneet alkuvuodesta. Myös yritykset ovat kysyneet luottoja enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Odotukset investointien rahoittamisesta lainarahalla ovat myönteiset, mutta taso on edelleen suhteellisen matala. Pankkibarometrissaan Finanssiala ry kysyy neljännesvuosittain pankinjohtajien käsityksiä ja odotuksia luotonkysynnän ja eri sijoitusmuotojen kehityksestä. Barometrikysely III/2025 tehtiin pankinjohtajille elokuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme