Siri Kolun pojan unesta syntyi lasten kauhufantasiatrilogia – Yön salaisuus on tarina öisin vaanivista hirviöistä, joita vastaan vanhemmat taistelevat
9.5.2022 11:00:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Eräänä iltana 11-vuotiaalle Leolle paljastuu, että on olemassa kaksi ihan erilaista maailmaa: tuttu ja turvallinen päivämaailma ja yön kauhumaailma, jota hallitsevat hereiset, yön otukset.
Joka yö Leon vanhemmat muuttuvat taistelijoiksi suojellakseen Leoa ja hänen pikkusisartaan Lumia hereisten hyökkäyksiltä. Ja kun totuus selviää Leolle, hänenkin on taisteltava Riikinkäärmettä, Kitaa ja muita pelottavia otuksia vastaan. Leo ei voi paljastaa kauhuja Lumille tai Kirilille, parhaalle ystävälleen.
Mutta miten säilyttää tällainen salaisuus?
Kun Siri Kolun teini-ikäinen poika kertoi aamiaispöydässä vanhemmilleen näkemästään painajaisesta, molempien leuat loksahtivat ihmetyksestä. Media-alaa opiskelevan pojan pelottava uni teki niin suuren vaikutuksen, että äiti teki siitä ostotarjouksen. Poika sai kesätyörahat ja kirjailijaäiti pohjan uuteen fantasiakauhusarjaansa.
Hereiset-trilogian ensimmäisessä osassa Yön salaisuus selviää, että jotta lapset saisivat nukkua yönsä rauhassa, vanhemmat joutuvat taistelemaan öisin hirviöitä eli hereisiä vastaan. Kun myös kirjan päähenkilö Leo on nähnyt hirviöt, hän on hereillä, eikä hänen auta kuin liittyä taistelemaan vanhempiensa rinnalla.
Sarjan ensimmäinen osa ei lopu onnellisesti, vaan toiminta ja jännitys jäävät kesken odottamaan ensi vuoden alussa alkavaa toista osaa. Kolu on pohtinut paljon sitä, pitääkö lastenkirjoissa aina olla onnellinen loppu ja toisaalta pitäisikö synkässä maailmantilanteessa kirjoittaa vain positiivisia, hyvän mielen tarinoita.
”Mielestäni kirjallisuudessa pitää olla tilaa vaikeille tunteille myös vaikeina aikoina. Emme voi kirjoittaa niin sanotusti turvallisuussyistä vain pieniä kivoja tarinoita, vaan etenkin lasten kokeman maailman kolistessa ja särkyessä on tärkeää, että myös mullistuksista syntyviä tunteita pääsee purkamaan turvallisesti”, Kolu pohtii.
Siri Kolu (s. 1972) on vapaa kirjailija ja kouluttaja, joka tunnetaan erityisesti palkitusta Me Rosvolat -sarjastaan. Hänen seuraava Hereiset-kirjansa, Aamun kauhut, ilmestyy tammikuussa 2023. Johanna Lumme (s. 1990) on kuvataiteilija ja kuvittaja, joka palkittiin tänä vuonna Otavan Kirjasäätiön Kaarina Helakisa -palkinnolla. Hänen Viidakon väki -kuvakirjasarjansa seuraava osa, Viidakon väki ja versova kapina, ilmestyy syksyllä.
Yön salaisuus ilmestyy 26.5.2022
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Helmin ja Santun ohjattu päiväkirja Onnea on… auttaa löytämään arjesta hyviä asioita19.5.2026 08:51:37 EEST | Tiedote
Supersuosittu pariskunta haluaa innostaa kirjoittamaan päiväkirjaa ohjaavien kysymysten avulla. Molemmat kirjoittavat aktiivisesti päiväkirjaa ja ovat huomanneet, miten kirjoittaminen auttaa omien ajatusten jäsentämisessä ja tukee mielen hyvinvointia.
Mitä tapahtuu selviytymisen jälkeen? Janelle Brownin Minne paratiisi päättyy on vangitseva kertomus rohkeudesta astua tuntemattomaan18.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Yhteiskunnan laitamilla kasvaneen Janen maailma sortuu, kun hänen isänsä tekee järkyttävän teon. 1990-luvulle, internetin alkuaikoihin sijoittuva Minne paratiisi päättyy kertoo mukaansatempaavaan ja koskettavan tarinan paitsi henkilökohtaisesta kasvusta myös kokonaisen maailman murroksesta.
Kaarina Griffithsin Nummen peto -romaanissa myrsky sulkee poliisit Cornwallin nummen pikkupubiin – aamulla riehakas ilta on muuttunut karuksi todellisuudeksi15.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kaarina Griffithsin Cornwall-sarjan neljäs romaani Nummen peto sijoittuu jylhiin maisemiin ja paikkoihin, jotka vangitsivat kirjailijan mielikuvituksen heti.
Kesä hehkuu ja hellii hyvänmielen kirjauutuuksissa15.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Etsit sitten kutkuttavaa romantiikkaa, kesäistä seikkailua tai hyvän mielen tarinoita ystävyydestä, löytyy kesän uutuusviihdekirjoistamme täydellinen matkakumppani. Nämä tarinat vievät mökkilaiturille, Välimerelle ja viidakon syvyyksiin.
Emilia Ekholmin esikoisteos on kiihkeä kurkistus suomalaiseen parinvaihtomaailmaan13.5.2026 08:54:19 EEST | Tiedote
Kalju, tatuoitu, lihaksikas ja iso penis. Jos kolme neljästä kriteeristä täyttyy, olen erittäin kiinnostunut. Näin vastasin puolisolleni Jukalle, kun suhteemme alussa keskustelimme siitä, millaisten ihmisten kanssa haluaisimme toistemme lisäksi harrastaa seksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




