Siri Kolun pojan unesta syntyi lasten kauhufantasiatrilogia – Yön salaisuus on tarina öisin vaanivista hirviöistä, joita vastaan vanhemmat taistelevat

Eräänä iltana 11-vuotiaalle Leolle paljastuu, että on olemassa kaksi ihan erilaista maailmaa: tuttu ja turvallinen päivämaailma ja yön kauhumaailma, jota hallitsevat hereiset, yön otukset.
Joka yö Leon vanhemmat muuttuvat taistelijoiksi suojellakseen Leoa ja hänen pikkusisartaan Lumia hereisten hyökkäyksiltä. Ja kun totuus selviää Leolle, hänenkin on taisteltava Riikinkäärmettä, Kitaa ja muita pelottavia otuksia vastaan. Leo ei voi paljastaa kauhuja Lumille tai Kirilille, parhaalle ystävälleen.
Mutta miten säilyttää tällainen salaisuus?
Kun Siri Kolun teini-ikäinen poika kertoi aamiaispöydässä vanhemmilleen näkemästään painajaisesta, molempien leuat loksahtivat ihmetyksestä. Media-alaa opiskelevan pojan pelottava uni teki niin suuren vaikutuksen, että äiti teki siitä ostotarjouksen. Poika sai kesätyörahat ja kirjailijaäiti pohjan uuteen fantasiakauhusarjaansa.
Hereiset-trilogian ensimmäisessä osassa Yön salaisuus selviää, että jotta lapset saisivat nukkua yönsä rauhassa, vanhemmat joutuvat taistelemaan öisin hirviöitä eli hereisiä vastaan. Kun myös kirjan päähenkilö Leo on nähnyt hirviöt, hän on hereillä, eikä hänen auta kuin liittyä taistelemaan vanhempiensa rinnalla.
Sarjan ensimmäinen osa ei lopu onnellisesti, vaan toiminta ja jännitys jäävät kesken odottamaan ensi vuoden alussa alkavaa toista osaa. Kolu on pohtinut paljon sitä, pitääkö lastenkirjoissa aina olla onnellinen loppu ja toisaalta pitäisikö synkässä maailmantilanteessa kirjoittaa vain positiivisia, hyvän mielen tarinoita.
”Mielestäni kirjallisuudessa pitää olla tilaa vaikeille tunteille myös vaikeina aikoina. Emme voi kirjoittaa niin sanotusti turvallisuussyistä vain pieniä kivoja tarinoita, vaan etenkin lasten kokeman maailman kolistessa ja särkyessä on tärkeää, että myös mullistuksista syntyviä tunteita pääsee purkamaan turvallisesti”, Kolu pohtii.
Siri Kolu (s. 1972) on vapaa kirjailija ja kouluttaja, joka tunnetaan erityisesti palkitusta Me Rosvolat -sarjastaan. Hänen seuraava Hereiset-kirjansa, Aamun kauhut, ilmestyy tammikuussa 2023. Johanna Lumme (s. 1990) on kuvataiteilija ja kuvittaja, joka palkittiin tänä vuonna Otavan Kirjasäätiön Kaarina Helakisa -palkinnolla. Hänen Viidakon väki -kuvakirjasarjansa seuraava osa, Viidakon väki ja versova kapina, ilmestyy syksyllä.
Yön salaisuus ilmestyy 26.5.2022
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kirjailija Hanna Velling siirtyy Otavalle18.12.2025 08:58:00 EET | Tiedote
Kiitetty feelgoodkirjailija Hanna Velling siirtyy Otavan kirjailijaksi. Velling aloittaa kustantamossa uuden viihdesarjan, jonka ensimmäinen osa ilmestyy keväällä 2026.
Sarjayrittäjä Laura Strömberg kasvatti miljoonayrityksensä ideasta exitiin – uutuuskirjassaan hän neuvoo, kuinka menestyä hukkaamatta itseään15.12.2025 08:44:00 EET | Tiedote
Useimmat self help -kirjat neuvovat meitä hidastamaan, meditoimaan ja kontrolloimaan sinnikkäästi tasapainoa työn ja vapaa-ajan välillä. Mutta entä, jos rakastat sitä, mitä teet? Nautit vauhdista, tavoitteista ja aikaansaamisesta etkä kaipaa hidasta elämää – mutta et myöskään halua kadottaa itseäsi kaiken keskellä?
Tammikuu tuo mukanaan hauskoja ja jänniä seikkailuja alakouluikäisille15.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden hurjimpiin uutuuskirjoihin lukeutuu tanskalaisen hittisarjan Mitä sinä tekisit? ensimmäinen osa Chilizombit. Luvassa on myös vanhoja tuttuja suosikkeja Keltaisesta lumimiehestä ja Maailman parhaasta puumajasta Mestarietsivä Peppusen isään, Dandy Peppuseen.
Annukka Salama ja Otava aloittavat yhteistyön – uusi romaani kesällä 202612.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Palkittu nuortenkirjailija Annukka aloittaa yhteistyön Otavan kanssa. Samalla Salama laajentaa tuotantoaan aikuisille suunnattuun viihdekirjallisuuteen.
Vauhdikas Linda ja avaruuskaverit on Aku Ankka -konkareiden helppolukuinen uutuusseikkailu11.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Jukka Heiskasen ja Cèsar Feriolin hauska avaruusseikkailu aloittaa uuden, upeasti kuvitetun sarjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




