Sukupolvimuistelma Vuodet tuo lukijan iholle ajan kulumisen 1940-luvulta 2000-luvulle
17.8.2021 12:36:39 EEST | Gummerus | Tiedote

”Ihmiset luottivat yhä enemmän tavaran tuomaan onneen. Varallisuutensa sallimissa rajoissa he vaihtoivat hiilikäyttöisen hellansa kaasukäyttöiseen, vahakankaalla peitetyn puupöytänasä ikilevypintaiseen ja pienen Renaultinsa isompaan, Dauphine-malliseen, ja he vaihtoivat partaveitsen partakoneeseen ja hellalla kuumennettavan silitysraudan sähköiseen, metalliastiat muovisiin.”
Kirjailija Annie Ernaux´n muistot ja oman elämän käännekohdat punoutuvat yhteen aikansa uutuustuotteiden, musiikin, elokuvien, vaalitulosten ja yhä kansainvälisempien uutiskuvien kanssa.
”Vaikka olisi testannut joka päivä uutta laatua, ei olisi ehtinyt vuodessa kokeilla kaikkia jugurtteja ja jälkiruokavanukkaita. Miesten ja naisten kainalokarvoille oli omat poistoaineet, stringeille omat pikkuhousunsuojat, oli kosteuspyyhkeitä, ”kekseliäitä ruokaohjeita” ja erilaisia ”herkkuaterioita” aikuisille kissoille ja nuorille kissoille ja seniorikissoille ja sisäkissoille.”
Vuodet on kollektiivinen sukupolvimuistelma, yhtä aikaa yksityinen ja yleinen kiteytys ajan kulumisesta. Sama kiertokulku, joka teki omasta ikäluokasta ensin nuoria tienraivaajia ja sitten asemansa vakiinnuttaneita vaikuttajia, vie vääjäämättä kohti vanhuutta ja kauhaisee otteeseensa myös tulevat sukupolvet.
”Olemme juhlien pöytäkeskusteluissa enää pelkkä nimi, yhä kasvottomampi, kunnes häviämme kaukaisen sukupolven nimettömään väenpaljouteen.”
Vuodet oli ilmestymisvuonnaan 2008 Ranskassa myyntimenestys, ja sittemmin se on kerännyt runsaasti kansainvälistä huomiota, mm. Booker-ehdokkuuden vuonna 2019. Teoksen suomennos on Lotta Toivasen käsialaa.
Annie Ernaux on vuonna 1940 syntynyt, elämäntyöstään palkittu kirjailija. Hän on yksi Ranskan arvostetuimmista nykykirjailijoista, jonka mm. Ei enää Eddy -kirjastaan tunnettu Édouard Louis on maininnut yhdeksi innoittajistaan.
Annie Ernaux: Vuodet
215 sivua
alkuteos Les années
suomentanut Lotta Toivanen
äänikirja ilmestyy 13.9., lukija Ella Pyhältö
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Mitä 2010-luvulla oikein tapahtui? Lena Dunhamin Famesick (Gummerus) on suora ja viiltävä selonteko ajasta, jota leimasivat some, feminismi ja vihapuhe22.10.2026 08:42:54 EEST | Tiedote
Tv-sarjan Girls luojana tunnettu Lena Dunham pohtii kipeän rehellisessä teoksessaan julkisuutta, sairastamista, naiseutta sekä miellyttämisen tarvetta ja kysyy, onko omien luovien tavoitteiden toteuttaminen ollut kaiken tuskan ja uhrausten arvoista. Englanninkielinen alkuteos Famesick nousi keväällä heti ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Helka Sivillin suomennos on nyt ilmestynyt.
Taina Latvalan audiodraamassa ollaan mustasukkaisia Venetsiassa – Rooleissa Eero Ritala ja Kreeta Salminen20.10.2026 09:24:46 EEST | Tiedote
Taina Latvalan audiodraamassa Karnevaaliyö (Gummerus) vietetään kymmenvuotishääpäivää sateisessa Venetsiassa. Teos jatkaa Gummeruksen Kohtaamisia-audiodraamasarjaa, jossa on julkaistu aiemmin Juha Itkosen Sivuraide (2024) ja Emmi Pesosen Yllätysaamiainen (2025). Intiimin hauska ja koskettava Karnevaaliyö tarkastelee rakkauteen, uskollisuuteen ja luottamukseen liittyviä kysymyksiä ja pohtii, missä menevät avioliiton rajat.
Jo 600 000 myytyä kirjaa – Nilla Kjellsdotterin kiihkeästi odotettu uutuus Unipoika (Gummerus) jatkaa suosittua Murhia Pohjanmaalla -sarjaa19.10.2026 13:52:11 EEST | Tiedote
Suomenruotsalaisen kirjailijatähden Nilla Kjellsdotterin hyytävän jännittäviä Mija Wadö -dekkareita on myyty yhteensä eri maissa jo 600 000 kappaletta. Unipoika (Gummerus) on Murhia Pohjanmaalla -sarjan vangitseva viides osa, joka kysyy, mihin kaikkeen ihminen on valmis suojellakseen rakkaitaan?
ENNAKKOTIEDOTE: Rachel Cusk siirtyy Gummerukselle – Kohuttu uutuusromaani M ilmestyy suomeksi elokuussa 202715.10.2026 13:49:06 EEST | Tiedote
Rachel Cusk on yksi aikamme arvostetuimmista kirjailijoista. Poikkeuksellisen kiivasta keskustelua herättänyt kirjatapaus M (Gummerus) ilmestyy suomeksi 8.8.2027, ja sen kääntää Kaisa Kattelus.
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen matkakirja Teidän Amerikkanne ilmestyy juuri ennen Yhdysvaltain tärkeitä välivaaleja8.10.2026 13:28:33 EEST | Tiedote
Millainen ilmapiiri Atlantin takana on, ja mitä amerikkalaiset itse ajattelevat Yhdysvaltojen muuttuneesta roolista ja presidenttinsä käytöksestä ja toiminnasta? Entä miten meidän suomalaisten pitäisi Amerikkaan suhtautua? Juha Itkosen kaunokirjallisessa matkakertomuksessa kohdataan tavallisia amerikkalaisia olohuoneissa ja päivällispöydissä, baaritiskeillä ja baseball-katsomossa. Ajankohtainen teos ilmestyy Helsingin Kirjamessuilla 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



