Gummerus

Sukupolvimuistelma Vuodet tuo lukijan iholle ajan kulumisen 1940-luvulta 2000-luvulle

Jaa
Vuodet on ikonisen ranskalaiskirjailijan moderni muistelmaklassikko. Annie Ernaux kuvaa sotienjälkeistä Eurooppaa, jossa nainen voi hankkia ammatin, päättää lapsilukunsa ja ottaa eron – ja jota leimaavat elintasoerot, maaseudun autioituminen, populismi ja kuluttamisen elämäntapa.

”Ihmiset luottivat yhä enemmän tavaran tuomaan onneen. Varallisuutensa sallimissa rajoissa he vaihtoivat hiilikäyttöisen hellansa kaasukäyttöiseen, vahakankaalla peitetyn puupöytänasä ikilevypintaiseen ja pienen Renaultinsa isompaan, Dauphine-malliseen, ja he vaihtoivat partaveitsen partakoneeseen ja hellalla kuumennettavan silitysraudan sähköiseen, metalliastiat muovisiin.”

Kirjailija Annie Ernaux´n muistot ja oman elämän käännekohdat punoutuvat yhteen aikansa uutuustuotteiden, musiikin, elokuvien, vaalitulosten ja yhä kansainvälisempien uutiskuvien kanssa.

”Vaikka olisi testannut joka päivä uutta laatua, ei olisi ehtinyt vuodessa kokeilla kaikkia jugurtteja ja jälkiruokavanukkaita. Miesten ja naisten kainalokarvoille oli omat poistoaineet, stringeille omat pikkuhousunsuojat, oli kosteuspyyhkeitä, ”kekseliäitä ruokaohjeita” ja erilaisia ”herkkuaterioita” aikuisille kissoille ja nuorille kissoille ja seniorikissoille ja sisäkissoille.”

Vuodet on kollektiivinen sukupolvimuistelma, yhtä aikaa yksityinen ja yleinen kiteytys ajan kulumisesta. Sama kiertokulku, joka teki omasta ikäluokasta ensin nuoria tienraivaajia ja sitten asemansa vakiinnuttaneita vaikuttajia, vie vääjäämättä kohti vanhuutta ja kauhaisee otteeseensa myös tulevat sukupolvet.

”Olemme juhlien pöytäkeskusteluissa enää pelkkä nimi, yhä kasvottomampi, kunnes häviämme kaukaisen sukupolven nimettömään väenpaljouteen.”

Vuodet oli ilmestymisvuonnaan 2008 Ranskassa myyntimenestys, ja sittemmin se on kerännyt runsaasti kansainvälistä huomiota, mm. Booker-ehdokkuuden vuonna 2019. Teoksen suomennos on Lotta Toivasen käsialaa.

Annie Ernaux on vuonna 1940 syntynyt, elämäntyöstään palkittu kirjailija. Hän on yksi Ranskan arvostetuimmista nykykirjailijoista, jonka mm. Ei enää Eddy -kirjastaan tunnettu Édouard Louis on maininnut yhdeksi innoittajistaan.

Annie Ernaux: Vuodet

215 sivua

alkuteos Les années

suomentanut Lotta Toivanen

äänikirja ilmestyy 13.9., lukija Ella Pyhältö

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote

Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.

Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote

Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye