Sukupolvimuistelma Vuodet tuo lukijan iholle ajan kulumisen 1940-luvulta 2000-luvulle
17.8.2021 12:36:39 EEST | Gummerus | Tiedote

”Ihmiset luottivat yhä enemmän tavaran tuomaan onneen. Varallisuutensa sallimissa rajoissa he vaihtoivat hiilikäyttöisen hellansa kaasukäyttöiseen, vahakankaalla peitetyn puupöytänasä ikilevypintaiseen ja pienen Renaultinsa isompaan, Dauphine-malliseen, ja he vaihtoivat partaveitsen partakoneeseen ja hellalla kuumennettavan silitysraudan sähköiseen, metalliastiat muovisiin.”
Kirjailija Annie Ernaux´n muistot ja oman elämän käännekohdat punoutuvat yhteen aikansa uutuustuotteiden, musiikin, elokuvien, vaalitulosten ja yhä kansainvälisempien uutiskuvien kanssa.
”Vaikka olisi testannut joka päivä uutta laatua, ei olisi ehtinyt vuodessa kokeilla kaikkia jugurtteja ja jälkiruokavanukkaita. Miesten ja naisten kainalokarvoille oli omat poistoaineet, stringeille omat pikkuhousunsuojat, oli kosteuspyyhkeitä, ”kekseliäitä ruokaohjeita” ja erilaisia ”herkkuaterioita” aikuisille kissoille ja nuorille kissoille ja seniorikissoille ja sisäkissoille.”
Vuodet on kollektiivinen sukupolvimuistelma, yhtä aikaa yksityinen ja yleinen kiteytys ajan kulumisesta. Sama kiertokulku, joka teki omasta ikäluokasta ensin nuoria tienraivaajia ja sitten asemansa vakiinnuttaneita vaikuttajia, vie vääjäämättä kohti vanhuutta ja kauhaisee otteeseensa myös tulevat sukupolvet.
”Olemme juhlien pöytäkeskusteluissa enää pelkkä nimi, yhä kasvottomampi, kunnes häviämme kaukaisen sukupolven nimettömään väenpaljouteen.”
Vuodet oli ilmestymisvuonnaan 2008 Ranskassa myyntimenestys, ja sittemmin se on kerännyt runsaasti kansainvälistä huomiota, mm. Booker-ehdokkuuden vuonna 2019. Teoksen suomennos on Lotta Toivasen käsialaa.
Annie Ernaux on vuonna 1940 syntynyt, elämäntyöstään palkittu kirjailija. Hän on yksi Ranskan arvostetuimmista nykykirjailijoista, jonka mm. Ei enää Eddy -kirjastaan tunnettu Édouard Louis on maininnut yhdeksi innoittajistaan.
Annie Ernaux: Vuodet
215 sivua
alkuteos Les années
suomentanut Lotta Toivanen
äänikirja ilmestyy 13.9., lukija Ella Pyhältö
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Hämmästyttävä tosikertomus, suurenmoinen meriseikkailu ja uskomaton selviytymistarina14.9.2026 12:27:37 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaista David Grannia pidetään yhtenä maailman parhaista tietokirjailijoista, etenkin historiallisten tarinoiden kertojana. Grannin Wager (Gummerus) on suurenmoinen kertomus ihmisestä ääriolosuhteissa, se vie lukijan 1700-luvulle Britannian kuninkaallisten merivoimien aluksen matkaan. Kirja pysytteli New York Timesin bestsellerlistalla yli vuoden, ja sen käännösoikeudet on myyty 35 maahan.
ENNAKKOTIEDOTE: Jo kolme vuotta kauhua – Timo R. Stewartin Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) ilmestyy 3.10.11.9.2026 08:39:51 EEST | Tiedote
Mitä Gazan tuhosta on tärkeä tietää ja miten siitä voi puhua? Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla palkittu Timo R. Stewart on seurannut traagisia tapahtumia tiiviisti ja ollut tutkijana aivan Suomessa käydyn keskustelun ytimessä. 3.10. ilmestyvässä kirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Pohdintoja Gazan tuhosta (Gummerus) hän käy läpi konfliktin vaiheita niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta.
ENNAKKOTIEDOTE: 90 tunnin työviikkoja ja ujoja torstai-Kalleja – Meemivelho Finanssiveli muistelee hulluja vuosiaan rahoitusalalla10.9.2026 10:21:50 EEST | Tiedote
Miten pärjätä rahoitusalan armottomassa pudotuspelissä? Miltä tuntuu istua aamuneljältä odottamassa pomon kuittausta PowerPoint-dekkiin? Miksi Kalleen mennään juhlimaan juuri torstaisin? Mikä on Lunch utan slut? Vastaus kaikkiin kysymyksiin löytyy 8.10. ilmestyvästä Finanssiveljen muistelmakirjasta Pako rahoitusalalta – Totuus toppaliivin takaa (Gummerus).
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkonen kirjoittaa Yhdysvaltojen muutoksesta ja Trumpin kakkoskaudesta9.9.2026 08:17:00 EEST | Tiedote
Juha Itkonen, yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista, julkaisi 2017 henkilökohtaisen matkakirjan Minun Amerikkani, joka päättyi Trumpin ensimmäiseen valtaannousuun. Kymmenen vuotta myöhemmin on aika päivittää tilanne. Teidän Amerikkanne (Gummerus) kuvaa muutoksia Yhdysvaltojen kansainvälisessä roolissa ja sisäisessä ilmapiirissä sekä yrittää ymmärtää, miksi amerikkalaiset valitsivat Donald Trumpin uudestaan presidentiksi. Kirja ilmestyy Helsingin Kirjamessujen avauspäivänä 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.
ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia. Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



