Sulautuminen on virallista - 1,3 miljardin taseen Suomen Osuuspankki on aloittanut toimintansa
Liedon Osuuspankin, Piikkiön Osuuspankin ja Suupohjan Osuuspankin sulautumisen viimeinen vaihe eli tekninen yhdistyminen suoritettiin onnistuneesti viikonloppuna. Yhdistymisestä syntynyt pankki jatkaa toimintaansa Suomen Osuuspankkina toimitusjohtajanaan Timo Kalliomäki. Taseeltaan uusi pankki on 1,3 miljardia euroa. Asiakkaita pankilla on arviolta 65 000 ja pankki työllistää 140 henkilöä.

”Tästä kääntyy uusi lehti kaikkien kolmen pankin historiassa. Uskomme, ja myös luvut näyttävät siltä, että kaltaistamme, edelleen vahvasti paikallisesti toimivaa asiantuntijapankkia tarvitaan”, sanoo POP Pankki -ryhmään kuuluvan Suomen Osuuspankin Timo Kalliomäki.
”Sulautuminen ei välttämättä näy asiakkaidemme päivittäisasioimisessa, koska kaikki sulautuneet pankit ovat samaa POP Pankki -ryhmää. Asiantuntijapalveluissa pystymme sen sijaan tarjoamaan erikoisosaamista esimerkiksi sijoittaja- ja lainopillisissa palveluissa. Meillä on muun muassa taloyhtiöihin keskittynyt asiantuntijayksikkö”, summaa Kalliomäki.
”Kotimaisen ja kannattavan yritystoiminnan mahdollistaminen on vahvasti POP Pankin toiminnan ytimessä. Sulautuvilla pankeilla on pitkät paikalliset perinteet, ja sulautumisen yksi päätavoitteita on ollut sen varmistaminen, että olemme palvelemassa asiakkaitamme jatkossakin useammassa sukupolvessa”.
POP Pankkeja on sulautumisen myötä yhteensä 19.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Timo Kalliomäki, toimitusjohtaja, Suomen Osuuspankki,
p. 040-523 2068, sposti: timo.kalliomaki@poppankki.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
POP Pankki -ryhmä on yli 800 asiantuntijaa työllistävä suomalainen pankkiryhmä, johon kuuluu 19 POP Pankkia, verkossa toimiva vahinkovakuutusyhtiö Suomen Vahinkovakuutus Oy (POP Vakuutus), POP Pankkien keskusluottolaitos Bonum Pankki Oyj, POP Asuntoluottopankki Oyj ja POP Pankkikeskus osk. POP Pankki -ryhmän visiona on olla pankki, joka parhaiten yhdistää henkilökohtaisen ja digitaalisen palvelun, parhaan asiakastyytyväisyyden sekä nopean päätöksenteon. POP Pankilla on EPSI Ratingin Pankki ja rahoitus 2021 -tutkimuksen mukaan Suomen ja Pohjoismaiden tyytyväisimmät henkilö- ja yritysasiakkaat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta POP Pankkikeskus osk
POP Pankin ennuste: talouden nopeat muutokset ja epävarmuus luovat mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille27.6.2022 07:45:00 EEST | Tiedote
POP Pankki on korjannut joulukuussa antamaansa BKT-ennustettaan kuluvalle vuodelle 2,6 prosentista 1 prosenttiin ja inflaatioennustettaan 2 prosentista 6,5 prosenttiin. Korona, siitä toipuminen ja Ukrainan sota aiheuttavat yleisesti suurta epävarmuutta, mikä näkyy laajasti taloudessa ja kuluttajien arjessa. Euroopan keskuspankin kesälle odotettu koronnosto ja Ukrainan tilanteen kehittyminen antavat askelmerkit syksyyn.
Suomalaisen veri vetää mökille – POP Pankki selvitti mökin ostajien ja myyjien mietteitä17.6.2022 12:16:57 EEST | Tiedote
Lähes neljä viidestä POP Pankin mökkikyselyn vastaajasta (78 %) on jo ostanut tai vuokrannut mökin ja vajaa viidennes suunnittelee mökin ostamista. Vain alle kolme prosenttia mietti kesäkauden alkaessa mökin myymistä. Tärkein ostokriteeri mökille on tämän sijainti veden äärellä (55,4 % vastaajista). Sen sijaan mökin myynnin taustalta löytyy useampia syitä kuten mökin sijainnin vaihto, sen ylläpito, mutta myös riitaisa suku.
POP Pankin mobiilimaksutilastoista nousee esiin mielenkiintoisia eroja Apple Pay ja Google Pay -maksajien välillä5.5.2022 11:15:00 EEST | Tiedote
POP Pankki on tarjonnut Apple Pay -mahdollisuuden joulukuusta 2021 ja Google Pay -mahdollisuuden helmikuusta 2022 alkaen. Kevään tilastojen perusteella Apple- ja Android-laitteiden mobiilimaksajaprofiileissa on eroja.
Jaakko Pulli ja Arvi Helenius on nimitetty POP Pankkikeskuksen johtoon16.2.2022 16:30:00 EET | Tiedote
POP Pankkikeskuksen hallintoneuvosto on nimittänyt vt. toimitusjohtaja, KTM Jaakko Pullin POP Pankkikeskuksen toimitusjohtajaksi. Toimitusjohtajan sijaiseksi hallintoneuvosto nimitti POP Pankkikeskuksen lakiasiainjohtaja, OTM Arvi Heleniuksen. Nimitykset astuvat voimaan heti.
Tilinpäätöstiedote: POP Pankille yhteenliittymäajan paras tulos, molemmat liiketoimintasegmentit ylsivät ennätystuloksiinsa16.2.2022 09:04:45 EET | Tiedote
POP Pankki -ryhmän pankki- ja vakuutustoimintasegmentit menestyivät ennätysmäisesti vuonna 2021. Ryhmä teki yhteenliittymän historian parhaan tuloksen, joka oli ennen veroja 44,7 miljoonaa euroa, kun se vertailukaudella oli 12,9 miljoonaa euroa. Ryhmän luottokanta kasvoi vuoden 2021 aikana 9,7 prosenttia 4,2 miljardiin euroon. Luottokannan kasvu vahvisti osaltaan korkokatetta, joka kasvoi 5,7 prosenttia edellisvuoteen nähden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme