Finanssiala ry

Suojele henkilökunnan ja asiakkaiden terveyttä – hoida pankkiasiat kotoa

28.4.2020 07:00:00 EEST | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
Pankit vetoavat, että asiakkaat hoitaisivat pankkiasiansa kotoa, jos vain suinkin mahdollista. Kuun vaihteessa esimerkiksi eläkkeet saapuvat monen asiakkaan tilille. Pankin henkilökunnan ja asiakkaiden terveyden suojelemiseksi pankit suosittelevat välttämään konttorissa asiointia.

Koronakriisi on sulkenut monia pankkien konttoreita ja avoinna olevatkin palvelevat usein vain ajanvarauksella. Jos asiointi konttorissa on aivan välttämätöntä, osa pankeista on keskittänyt tiettyjä kellonaikoja ja konttoreita riskiryhmien käyttöön. Useimmiten ajat ovat aamuisin, koska asiointipisteet ovat tuolloin puhtaimmillaan. Tarkat ajat ja paikat voi tarkastaa oman pankin sivuilta.

”Sekä riskiryhmäläisten että muiden kannattaa vakavasti pohtia, onko konttorissa käyminen aivan välttämätöntä. Esimerkiksi käteistä voi nostaa maksukortilla automaattien lisäksi monista kaupoista. Laskut taas voi maksaa verkkopankissa, ottaa e-laskun käyttöön tai sopia pankin kanssa suoramaksun käyttöönotosta, jos verkkopalvelut eivät ole käytössä. Omaa pankkia voi myös pyytää postittamaan maksupalvelukuoria, jotka ovat edelleen hyvä tapa lähettää laskut maksettavaksi pankkiin”, kertoo Finanssiala ry:n kehityspäällikkö Kristiina Siikala.

Pankit pyytävät ihmisiä varmistamaan, että esimerkiksi ikääntyneellä läheisellä on mahdollisuus nostaa rahaa ilman konttorissa käyntiä. Useilla pankeilla on palvelu, jossa käteistä voi tilata myös kotiin. Myös esimerkiksi asuntolainan lyhennysvapaata pystyy hakemaan oman pankin verkkosivuilta. Kannattaa olla yhteydessä omaan pankkiin ja selvittää, miten asiat saisi helpoiten hoidettua ilman konttorissa käyntiä.

Monet pankit ovat lisänneet väkeä puhelin- ja chat-asiakaspalveluihinsa. Väenlisäyksestä huolimatta pankit toivovat asiakkailta kärsivällisyyttä, sillä palvelukanavat saattavat ruuhkautua.

”Ennen konttoriin lähtöä kannattaa siis ottaa yhteyttä pankkiin ja tiedustella, voisiko asian hoitaa myös sähköisesti”, Siikala summaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Finanssiala - Uudistuvan alan ääni

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Avaako kvanttiteknologia salatun tietoliikenteen hyökkääjille? Finanssiyhtiöt selvittivät varautumistaan pilotissa3.2.2026 11:08:30 EET | Tiedote

Lähes kaikki digitaalinen toiminta sekä finanssitoimialalla että muualla perustuu ulkopuolisilta salattuun eli kryptattuun tietoliikenteeseen. Nykytekniikalla salausten murtaminen ei ole mahdollista, mutta tulevaisuudessa kvanttiteknologia voi mahdollistaa vihamielisille toimijoille pääsyn kryptattuun tietoliikenteeseen. Joukko suomalaisia finanssiyhtiöitä osallistui pilottiin, joka osoitti, että siirtyminen kvanttiteknologian kestävään salaukseen on jo mahdollista. Siirtymä on aloitettava pian, sillä salattua arkaluontoista tietoa voidaan kerätä jo nyt odottamaan kvanttiteknologian kehitystä.

Suomen Pankin tilastot: Asuntoluottoja nostettiin selvästi enemmän kuin vuosi sitten – kokonaisuudessaan lähes 15 miljardia31.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Vuonna 2025 nostettiin uusia asuntolainoja yhteensä noin 14,7 miljardin euron verran, selviää Suomen Pankin 30.1.2026 julkaistuista tilastoista. Määrä kasvoi 11 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Vaikka julkisuudessa puhutaan lainansaannin vaikeudesta ja asuntokaupan vähäisyydestä, kauppoja tehtiin viime vuonna edellisvuotta enemmän ja samalla pankit myönsivät selvästi aiempaa enemmän asuntolainoja. Lainakanta oli viime vuoden lopulla suunnilleen samalla tasolla kuin vuotta aiemmin, eli kotitaloudet lyhensivät lainojaan samalla, kun he nostivat uusia luottoja aktiivisesti.

Euroopan pankkiyhdistykseltä avoin kirje komissiolle: EU:n pankkisääntelyä on yksinkertaistettava kilpailukyvyn nimissä – sama viesti kuuluu vahvana myös Suomessa28.1.2026 15:49:12 EET | Tiedote

Euroopan pankkiyhdistys EBF on lähettänyt Euroopan komission johdolle kirjeen, jossa se painottaa kiireellistä tarvetta yksinkertaistaa EU:n pankkisääntelyn kokonaisuutta. EBF pitää sääntelyn selkeyttämistä välttämättömänä Euroopan kilpailukyvyn, strategisen autonomian ja taloudellisen kestävyyden kannalta. Viestit ovat tuttuja myös suomalaisen finanssialan suusta. Pankkisääntelyn ongelmat koskevat koko EU-aluetta. Kirje on osoitettu komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille, johtavalle varapuheenjohtajalle Stéphane Séjournélle, taloudesta vastaavalle komissaari Valdis Dombrovskikselle ja finanssipalveluista vastaavalle komissaari Maria Luís Albuquerquelle. Kirjeen on allekirjoittanut EBF:n puheenjohtajana toimiva, ranskalaisen pankkijätti Société Généralen pääjohtaja Slawomir Krupa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye