Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Suomalaiset klassisen musiikin tekijät ja toimijat aloittavat yhteistyön Kaija Saariahon juhlavuoden 2022 innoittamina

25.5.2022 11:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Jaa
Kaija Saariahon musiikki on vuosikymmenten saatossa ollut maailmanlaajuisesti suuri inspiraation lähde musiikin opiskelijoille, orkestereille, säveltäjille ja soittajille, järjestäjätahoille ja yleisöille. Vuonna 2022 tuo inspiraatio konkretisoituu koko Suomen klassisen musiikin kenttää yhdistäväksi voimaksi. Joukko arvostettuja suomalaisia orkestereita ja klassisen musiikin vapaan kentän toimijoita tuo kuultavaksemme lokakuussa 2022 Kaija Saariahon 70-vuotispäivän ympärillä Saariahon musiikkia juhlistavan monikirjoisen musiikillisen kokonaisuuden.
Kaija Saariaho. Kuva: Maarit Kytöharju
Kaija Saariaho. Kuva: Maarit Kytöharju

Yhteistyön tavoitteena on, että suomalainen musiikki ja eri ikäryhmiä sekä uravaiheita edustavat musiikin tekijät pääsevät esitysten myötä esiin uudella laajuudella ja uusien yleisöjen tietoisuuteen. Mukana olevat toimijat tilaavat myös osana juhlavuoden yhteistyötä uutta musiikkia Kaija Saariahon valitsemilta säveltäjiltä.

Saariahon musiikin äärelle kokoontuu juhlavuonna 2022 taiteilijoita useasta sukupolvesta, hänelle läheisimmistä muusikoista (mm. sellisti Anssi Karttunen, sopraano Anu Komsi, kapellimestari Susanna Mälkki ja kapellimestari-viulisti John Storgårds) lahjakkaisiin nuorempiin opiskelijoihin. 

Syksyn 2022 aikana kotimaisella yleisöllä on myös mahdollisuus seurata historiallista sävellyksellistä aikajanaa ja kokea kolme Saariahon eri aikoina sävellettyä näyttämöteosta. Vuonna 1981 sävelletty Study for Life saa uuden kantaesityksen 41 vuoden esityskiellon jälkeen näyttämöllisessä Between-produktiossa (Kansallisoopperan Alminsali 31.8.-3.9.). Kansallisoopperassa 21.10. Suomen ensi-iltansa saa Saariahon viimeisin suurteos Innocence-ooppera (2018). Vuodenvaihteessa Musiikkitalossa nähdään myös viimein pandemian vuoksi viisi kertaa siirretty näyttämöllinen La Passion de Simone -oratorio (29.-30.12.). 

Kaija Saariahon 70-vuotissyntymäpäivänä 14.10. järjestetään kaksi konserttia: Helsingin kaupunginorkesteri soittaa kapellimestari Susanna Mälkin johdolla Musiikkitalossa Saariahon teokset Notes on Light ja Verbledungen osana laajempaa ohjelmaa. Tampere Filharmonia puolestaan konsertoi Tampere-talon Isossa salissa, jossa kuullaan kapellimestari John Storgårdsin johtamana muun muassa Saariahon Vista-teos. Lisäksi Urut soimaan ry järjestää Musiikkitalossa 15.10. Kaija Saariaho 70 -juhlakonsertin, joka on läpileikkaus hänen pitkästä urastaan. Konsertissa esiintyvät kapellimestari Petri Komulaisen ja Aliisa Barrièren johdolla esimerkiksi Zargos Ensemble ja Avanti!, joilla on pitkä yhteinen historia Saariahon kanssa. Konsertissa kuullaan myös kahdelta säveltäjäopiskelijalta tilatut kamarimusiikkiteokset.

Vuonna 2022 haluamme kohottaa tahtipuikot, jouset ja kuohuvat maljat ennen kaikkea Kaija Saariahon musiikille, mutta myös uusille suomalaisille säveltäjä- ja muusikkopolville ja heidän luomistyölleen!

Kaija Saariaho 70 -tapahtumien toteuttajat ovat Helsingin kaupunginorkesteri, Musiikkitalo, Musiikkitalon säätiö, Musiikkitalon Urut Soimaan Ry, Musiikkiyhdistys Organo Novo Ry, Oulu Sinfonia, Radion Sinfoniaorkesteri, Suomen kansallisooppera ja -baletti, Taideyliopiston Sibelius-Akatemia, Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Teatro Productions.

Hankkeen yhteistyökumppanit ovat Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy, Studio Pekka Piippo Oy, Wise Music ja Music Finland.

Lataa Kaija Saariahon juhlavuoden tunnus ja valokuvia täältä.

(salasana: rakkaus kaukoon)

Katso kaikki Kaija Saariaho 70 -tapahtumat täältä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kaija Saariaho. Kuva: Maarit Kytöharju
Kaija Saariaho. Kuva: Maarit Kytöharju
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kirstinkatu 3 B 27
00530 Helsinki

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Lisäys Helsinki Lit 2026 -ohjelmaan: brittiläinen historioitsija Antony Beevor kohtaa Sirpa Kähkösen19.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Helsinki Lit täydentää vuoden 2026 ohjelmistoaan vielä yhdellä kansainvälisellä kirjailijanimellä: perjantaina 22. toukokuuta Kulttuuritalolle mukaan tulee Antony Beevor, joka on yksi Ison-Britannian palkituimmista tietokirjailijoista. Beevoria haastattelee Finlandia-palkittu kirjailija Sirpa Kähkönen. Helsinki Litin päiväkohtaiset ja kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Paavaliviikon Leffafestareilla luvassa neljä äänen ja kuvan matkaa ValoA-kuvakonsertin ja kolmen klassikkoelokuvan johdattamina18.2.2026 11:50:52 EET | Tiedote

Paavalin seurakunnan Paavaliviikkoa vietetään jälleen 3.-10. maaliskuuta, ja viikko pitää sisällään toista kertaa myös yleisölle maksuttomat Leffafestarit. Neljä päivää kestävät Leffafestarit avaa tiistaina 3. maaliskuuta Antti Kuivalaisen luoma ValoA-kuvakonsertti. Kolmena seuraavana iltana esitetään elokuvat Äideistä parhain (ohjaus Klaus Härö), Fucking Åmål (ohjaus Lukas Moodysson) ja Kolme väriä: Sininen (ohjaus Krzysztof Kieślowski). Elokuvaillat tiivistyvät kirkkoherra Kari Kanalan moderoimiin leffojen teemoista kumpuaviin paneelikeskusteluihin vaihtuvin vierain.

Helsinki Lit 2026 -festivaalin koko ohjelma nyt julki13.2.2026 10:00:03 EET | Tiedote

Helsingin Kulttuuritalolla 22.-23. toukokuuta järjestettävän Helsinki Lit -käännöskirjallisuusfestivaalin koko ohjelma on julkistettu. Tämän vuoden kansainväliset kirjailijavieraat ovat yhdysvaltalaiset Rachel Kushner ja Tara Menon, espanjalainen Alana S. Portero, italialainen Vincenzo Latronico, ruotsalaiset Lina Wolff, Lena Andersson ja Mattias Timander, tanskalainen Jonas Eika ja ukrainalainen Jevhenija Kuznjetsova. Festivaalin tulee jälleen juontamaan näyttelijä Alma Pöysti. Päiväkohtaiset ja kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Koisjärven Diskon uusi single Patty Hearstin silmät on laulu menneille, iloisemmille ja viattomille ajoille12.2.2026 10:59:42 EET | Tiedote

Koisjärven Disko -yhtye julkaisee uuden singlensä Patty Hearstin silmät 13. helmikuuta. Biisissä soi jälleen ja edelleen vahvasti Koisjärven Diskolle ominainen toteava, lakoninen melankolia, mutta tällä kertaa uusi kappale edustaa bändin reipastempoisempaa materiaalia. Yhtyeelle leimallinen pedal steel -kitara ja verkkaiset kantrivaikutteet ovat jääneet taustalle. Patty Hearstin silmät on kuultavissa ja biisin video katsottavissa ennakkoon jo tänään Soundi-lehden sivuilla.

Cecilia Damströmin koko pianotuotanto yksiin kansiin – Reetamaria Rajalan Stories-albumi ilmestyy 6. helmikuuta4.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote

Pianisti Reetamaria Rajala on levyttänyt koko säveltäjä Cecilia Damströmin julkaistun pianotuotannon 6. helmikuuta ilmestyvälle uudelle levylleen Stories (Alba Records). Damström on säveltänyt Rajalan nyt tulkitsemat seitsemän teosta vuosina 2009-2024. Rajala soittaa levyn kappaleet Helsingin Steinway Galleriassa järjestettävässä yksityistilaisuudessa torstaina 5. helmikuuta ja julkaisua juhlitaan Rajalan konsertilla myös Tukholman Steinway Galleriassa 18. helmikuuta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye