Suomella on hyvät edellytykset työaikakokeilulle
Suomessakin laajasti uutisoituun brittikokeiluun osallistui 61 eri kokoista ja eri aloilla toimivaa yritystä. Yhteistä oli, että työaikaa vähennettiin 10–20 prosenttia ilman että se vaikutti palkkaan.
– Tutkimuksen lopussa yhdenkään yrityksen liikevaihto ei pienentynyt, vaan osalla se oli kasvanut. Sen sijaan 39 prosenttia työntekijöistä kertoi stressitasonsa laskeneen ja nukkumisongelmien vähentyneen. Henkilöstöraporteissa selvisi, että myös uupumisia kirjattiin vähemmän, Will Stronge kertoi tuloksista.
Strongen mukaan yritykset olivat tyytyväisiä erityisesti siihen, että kokeilu sai heidät tutustumaan paremmin organisaation toimintamalleihin ja prosesseihin ja etsimään kehittämismahdollisuuksia.
– 91 prosenttia osallistuneista yrityksestä ilmoitti kokeilun jälkeen jatkavansa lyhennettyä työviikkoa jossain muodossa.
Kokeilu myös Suomeen seuraavalla hallituskaudella?
Työministeri Tuula Haatainen puhui avauspuheenvuorossaan työelämässä jaksamisesta. Erityisesti hän ilmaisi huolensa nuorista ja heidän jaksamisestaan.
– Tarvitsemme vielä lisää kokeilua ja tutkimusta, että voimme kehittää työelämää. Olen pyytänyt virkakuntaa selvittämään vaihtoehtoja, miten työajan lyhentämiskokeiluja voitaisiin toteuttaa seuraavalla hallituskaudella, Haatainen kertoi.
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta kertoi loppupuheenvuorossaan, että suomalaiset näyttävät antavan tukensa kansalliselle nelipäiväisen työviikon kokeilulle. Kantar Publicin toteuttaman tutkimuksen mukaan 57 prosenttia suomalaisista palkansaajista kannattaa kokeilua. Erityisesti naiset (63 %) kokisivat tämän hyväksi ideaksi.
– On selvää, että esimerkiksi työn ja perheen yhteensovittaminen helpottuisi, jos työaikakäytänteitä voisi muokata sopimaan elämäntilanteeseen. Tämä vaikuttaa ihmisten jaksamiseen arjessa ja työssä.
Työajan lyhentäminen pidemmällä aikavälillä saa myös kannatusta. 64 prosenttia näkee tämän kannatettavana tavoitteena.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo PihlajaniemiViestintäpäällikkö
Puh:+358 400 969 633marjo.pihlajaniemi@sak.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025 10:42:35 EET | Tiedote
Orpon-Purran hallitus jatkaa sosiaaliturvan leikkaamista tilanteessa, jossa Suomessa on ennätystyöttömyys, vähän avoimia työpaikkoja ja työttömien palveluja on heikosti tarjolla.
Yrittäjien eläketurvassa alivakuuttamisen annetaan jatkua – samalla palkansaajien maksutaakka kasvaa5.12.2025 13:00:06 EET | Tiedote
Yrittäjien eläketurvasta yhä suurempi osa maksetaan verovaroista. Tilanne edellyttää korjaamista, sillä se on epäreilu palkansaajille ja kestämätön valtion talouden kannalta.
Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025 11:01:44 EET | Tiedote
Ammattiyhdistysliiketaustaiselta kehitysyhteistyöjärjestö SASKilta leikattiin ainoana järjestönä 40 prosenttia valtionavusta. Kyse ei ole säästötoimesta, vaan rahat kohdennettiin uudelleen muille järjestöille.
SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025 10:33:58 EET | Tiedote
SAK on seurannut ilmastonmuutoksen vaikutuksia työpaikoilla luottamushenkilöille suunnatulla paneelilla vuodesta 2019 saakka. Kaksi kolmasosaa (61 %) SAK:laista luottamushenkilöistä kertoo, että heidän työpaikallaan on pantu toimeen ilmastonmuutosta hillitseviä toimia viimeisten kahden vuoden aikana. Määrä kasvoi nopeasti vuosien 2019 ja 2023 välillä, mutta on sen jälkeen tasaantunut.
FFC:s Jarkko Eloranta: Regeringen har koncentrerat sig på att uppfylla näringslivets önskemål och har glömt bort de arbetslösa20.11.2025 10:15:00 EET | Pressmeddelande
FFC:s ordförande Jarkko Eloranta påminde i sitt tal på representantskapsmötet om vad finansminister Riikka Purra lovade i somras. Han kritiserade också regeringen för de åtgärder som har fördjupat den ekonomiska nedgången och förvärrat arbetslösheten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme