Suomen laajin automaattibussiliikenne täydentää Tampereen Hervannan joukkoliikennettä

Automaattisten ajoneuvojen koeajoliikennöinti on suunniteltu niin, että se palvelee kaikkia joukkoliikenteen käyttäjiä täydentäen Nyssen tarjoamia Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennepalveluita. Robottibussien koeliikennöintiä koordinoi Business Tampere ja automaattibussien operoinnista vastaa tamperelainen robottibussioperaattori Remoted Oy.
- Hervannan testialue on palveleva testialusta, jossa tiedeyhteisöt, teollisuus, kaupunki ja yritykset kehittävät älykästä liikkumista yhdessä. Lintuhytin kokeilu on looginen jatko viime talvena tehdyille kokeiluille Ahvenisjärven reitillä. Tampereelta löytyy paljon osaamista ja yrityksiä autonomisten ajoneuvojen kehittämiseen, kuten esimerkiksi Unikie, VTT, Modulight ja tässä projektissa mukana ollut Remoted, toteaa Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen.
- Keräämme liikennöinnillä kokemusta robottiautojen ohjauskeskuksen ja ohjausjärjestelmän toteuttamisesta sekä syöttöliikenteen operoinnista. Esikaupallisen koeajon tarkoituksena on myös selvittää palvelun valmiutta kaupalliseen käyttöön, kertoo Business Tampereen älykaupunkikehityksen ohjelmajohtaja Markku Niemi.
- Haluamme helpottaa ihmisten arkea ja olemme todella innoissamme tämän palvelun avaamisesta. Toivomme, että ihmiset ottavat uuden ja modernin matkustustavan vastaan ja tutustuvat rohkeasti robottibussien tarjoamaan palveluun”, sanoo Remoted Oy:n toimitusjohtaja Tatu Nieminen.
Koeliikenne pähkinänkuoressa
Ajoneuvot tulevat toimimaan kahdella eri reitillä:
Reitti 1 Lintuhytti - Hervantajärvi
- Reitti kulkee Lintuhytin asuinalueelta Makkarajärventietä Hervantajärven ratikkapysäkille
- Reitillä ajetaan arkipäivisin klo 7.00-12.00 ja klo 14.00-17.00.
- Keskipäivällä pidetään lataustauko.
- Reitin pituus on n. 1.2 km/suunta ja vuoroväli on n. 20 min.
- Matkustajia kuljettaa yksi Easymilen valmistama ajoneuvo
- Ajoneuvossa on aina turvakuljettaja
- Liikennöinnin kesto 1/23-6/23
- Palvelu on maksuton
Reitti 2 Hervantakeskus:
- Reitti kulkee myötäpäivään Insinöörinkatu - Teekkarinkatu - Ahvenisjärventie – Opiskelijankatu.
- Aikataulu arkipäivisin klo 7.00-17.00, keskipäivällä tauko.
- Reitin pituus on n. 3,5 km ja vuoroväli on n. 25 minuuttia.
- Matkustajia kuljettaa 2 Auve Techin ajoneuvoa.
- Ajoneuvossa on turvakuljettaja
- Liikennöinnin kesto 1/23-6/23
- Palvelu on maksuton
Reitin 2 pysäkkilista:
- Hervantakeskus F
- Sähkökatu
- Ahvenisraitti
- Teekkarinkatu
- Opiskelijankatu 33
- Opiskelijankatu 23
- Opiskelijankatu 7
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Tampereen kaupunki
Mika Kulmala, projektipäällikkö
Puh: 050 382 6455, mika.kulmala@tampere.fi
Remoted Oy
Tatu Nieminen, toimitusjohtaja
Puh. 041 310 5169, tatu@remoted.fi
Markku NiemiAsiakkuusvastaava, yhteydet
Puh:050 511 7341markku.niemi@businesstampere.comKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
KUTSU MEDIALLE: Tervetuloa Tampereen autonomisen ajamisen etäoperointikeskuksen esittelytilaisuuteen30.5.2023 11:31:52 EEST | Kutsu
Tampereen kaupunki, Business Tampere, Remoted Oy ja VTT kutsuvat median edustajat autonomisen ajamisen etäoperointikeskuksen esittelytilaisuuteen.
Olli Ikäheimo nimitetty Business Tampereen viestintäjohtajaksi – ”Tampereen seutu on uudistumiskyvyltään ylivoimainen”27.4.2023 12:02:20 EEST | Tiedote
Business Tampere on valinnut LitM Olli Ikäheimon uudeksi viestintäjohtajakseen. Ikäheimo aloittaa tehtävässä 1. kesäkuuta.
Uusi tuotantolaitos kirittää Tampereen laserkeskittymän kasvua maailmanlaajuisille markkinoille21.4.2023 14:21:44 EEST | Tiedote
Tampereella vihittiin tällä viikolla käyttöön lasertuotantolaitos, jossa puolijohde- ja laserteknologian yritykset Vexlum, Picophotonics ja RefleKron kehittävät ja valmistavat uusia ratkaisujaan maailmanlaajuisille lasermarkkinoille.
Tampere mukana kehittämässä kansainvälistä tekoälyn testiympäristöverkostoa29.3.2023 14:52:39 EEST | Tiedote
EU on käynnistänyt merkittävän investoinnin nopeuttaakseen vastuullisen tekoälyn (AI) kehittämistä Euroopassa. Investoinnin tavoitteena on luoda Euroopan laajuinen verkosto testiympäristöjä tekoälykehityksen tueksi.
Antti Toiviainen on nimitetty Film Tampereen ohjelmajohtajaksi24.3.2023 09:24:39 EET | Tiedote
Toiviainen siirtyy tehtävään Film Tampereen kehitysjohtajan roolista. Samalla aiemmin ohjelmajohtajana toiminut Ilkka Rahkonen keskittyy uuteen tehtäväänsä ICS Oy:n (Ilkkas’ Creative Studios) toimitusjohtajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme