S-Pankki Oyj

Suomessa käydään joka vuosi yli 1 500 perintöriitaa liikaa

15.11.2019 07:30:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

Jaa
Suomen käräjäoikeuksissa riideltiin viime vuonna yli 1 500 kertaa perintöön liittyvistä asioista, käy ilmi varainhoitaja ja yksityispankki FIMin selvityksestä. Riitojen määrä on pysytellyt tasaisena viime vuodet.

Suomen kaikissa käräjäoikeuksissa riideltiin perimiseen liittyvistä asioista 1 501 kertaa vuonna 2018, kun vuotta aiemmin käräjäoikeuksissa käsiteltiin 1 664 perintöriitaa.

Tieto käy ilmi varainhoitaja ja yksityispankki FIMin tekemästä selvityksestä. FIM kävi läpi vuosina 2013–2018 vireille tulleet perimiseen liittyvät riidat Suomen kaikissa käräjäoikeuksissa. Tarkastelujaksolla käräjäoikeuksissa käytiin vuosittain keskimäärin runsaat 1 600 perintöriitaa.

Ylivoimaisesti suurin osa riidoista käsittelee vuodesta toiseen sitä, kuka toimii kuolinpesän selvittäjänä tai jakajana. Näissä tapauksissa riita perinnöstä on alkanut jo ennen varsinaista perinnönjakoa ja pesän selvittäjäksi ja jakajaksi tarvitaan usein ulkopuolinen henkilö.

Lakiasianpäällikkö Veera Kosonen FIMistä on työskennellyt vuosia perimiseen liittyvien kysymysten parissa. Hän on nähnyt työssään sen, miten kipeitä perintöriidat voivat olla ja miten ne voivat repiä erilleen kokonaisia sukuja.

”Jokainen perintöriita on inhimilliseltä kantilta tarkasteltuna liikaa. Mielestäni paras perintö on riidaton perintö”, Kosonen sanoo.

Kosonen kertoo, että jokainen meistä voi pyrkiä huolehtimaan asiansa siten, ettei tarpeettomia perintöriitoja syntyisi.

”Perintöriidan käsittely oikeusteitse saattaa helposti kestää vuosia. Tämä on raskasta paitsi henkisesti, myös taloudellisesti.”

Miten sitten perintöä jättävän kannattaisi huolehtia omat asiansa kuntoon ajoissa? Kosonen neuvoo, että ensimmäisessä vaiheessa tärkeintä on tunnistaa oma tilanne ja ottaa varallisuus- ja perintösuunnittelu rohkeasti puheeksi. FIMin vuonna 2018 teettämässä kyselytutkimuksessa lähes kolmannes suomalaisista kertoi pohtineensa perintöön liittyviä kysymyksiä paljon. Samaan aikaan joka kolmas kertoi kuitenkin, ettei ole puhunut kenenkään kanssa aihepiiristä.

”Perimiseen liittyvistä kysymyksistä ja suunnittelumahdollisuuksista kannattaisi puhua nykyistä reippaammin sekä oman perheen että alan asiantuntijoiden kanssa”.

Uusimpien tilastojen mukaan joka neljännellä suomalaisella kotitaloudella on nettovarallisuutta yli 260 000 euroa, ja kaikkein varakkaimpia ovat 65–74-vuotiaat. Kososen mukaan yhä useampi suomalainen kaipaakin tänä päivänä apua perhe- ja verojuridiikkaan liittyvissä kysymyksissä.

”Moni meistä esimerkiksi kuvittelee, että varallisuus- ja perintösuunnittelun työkalut ovat kunnossa, kunhan muistaa päivittää testamentin, edunvalvontavaltuutuksen ja mahdollisen avioehdon aina, kun elämäntilanteessa tai lainsäädännössä tapahtuu muutoksia. Tämä on kuitenkin vasta ensimmäinen askel sen varmistamiseksi, että jättää jälkeensä riidattoman perinnön.”

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot:


Veera Kosonen, lakiasianpäällikkö, FIM Private Banking, puh. 040 505 0435, veera.kosonen@fim.com

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

S-Pankki Oyj
S-Pankki Oyj
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

https://www.s-pankki.fi

FIM on vuonna 1987 perustettu suomalainen varainhoitaja ja yksityispankki. Olemme osa S-Pankki-konsernin Varallisuudenhoitoliiketoimintaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

S-Banken bedriver ett systematiskt och långsiktigt arbete med ansvarsfulla investeringar – fondernas årsberättelse och förmögenhetsförvaltningens hållbarhetsrapport 2025 har publicerats31.3.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande

Antalet fonder som S-Banken förvaltar ökade till 42 under år 2025, och antalet fondandelsägare översteg 500 000. S-Banken fortsatte sitt hållbarhetsarbete både inom bolagspåverkan och klimatinsatser. Under året färdigställdes bland annat en klimatfärdplan för fastighetsförvaltningen.

S-Pankki tekee systemaattista ja pitkäjänteistä työtä vastuullisessa sijoittamisessa – rahastojen vuosikertomus ja varallisuudenhoitoliiketoiminnan vastuullisuusraportti vuodelta 2025 julkaistu31.3.2026 13:00:00 EEST | Tiedote

S-Pankin hallinnoimien rahastojen määrä kasvoi vuoden 2025 aikana 42:een, ja rahastojen osuudenomistajien määrä ylitti 500 000. S-Pankki jatkoi vastuullisuustyötään niin yhtiövaikuttamisessa kuin ilmastotyössäkin. Vuoden aikana valmistui muun muassa kiinteistövarainhoidon ilmastotiekartta.

S-Bankens ekonomiska prognos: Den ekonomiska tillväxten i Finland tilltar i år, men osäkerheten har en negativ inverkan på huruvida tillväxtutsikterna blir mer positiva24.3.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande

I den färska prognosen Talouden suunta förutspår Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, att Finlands ekonomi växer i år till följd av investeringar. Även den privata konsumtionen förväntas öka. Den spirande tillväxten är dock känslig. Om de geopolitiska konflikterna drar ut på tiden, kan den förväntade ekonomiska återhämtningen äventyras. Främst på grund av läget i Mellanöstern drar S-Banken ner sin tidigare prognos för tillväxten i bruttonationalprodukten (BNP) för i år till 0,9 procent.

S-Pankin talousennuste: Suomen talouskasvu voimistuu tänä vuonna, mutta epävarmuus varjostaa kasvunäkymien piristymistä24.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote

S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen ennustaa tuoreessa Talouden Suunta -ennusteessa Suomen talouden kasvavan tänä vuonna investointien vetämänä. Myös yksityisen kulutuksen ennustetaan piristyvän. Orastava kasvu on kuitenkin herkkää ja geopoliittisten konfliktien pitkittyminen voi uhata talouden odotettua elpymistä. Pääosin Lähi-idän tilanteen vuoksi S-Pankki laskee aiempaa bruttokansantuotteen (BKT) kasvuennustettaan tälle vuodelle 0,9 prosenttiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye