SuPer ja Tehy neuvottelivat: Kaiku 24 noudattaa jatkossa SOTE-sopimusta

Eksotessa uuden yhtiön toiminta on käynnistymässä nopealla aikataululla. Kaiku 24:ään siirtyy liikkeenluovutuksella aluksi kymmeniä työntekijöitä. Kymsote liittyy mukaan vuoden vaihteessa.
Tänä keväänä perustettu Kaiku 24 on pääosin Etelä-Karjalan sote-alueen Eksoten ja Kymenlaakson Kymsoten omistama yritys. Se tuottaa sairaanhoitopiireille neuvontaa, asiakasohjausta ja digi- ja etäpalveluja.
Tehyn ja SuPerin kanta on, että julkisten palvelujen yhtiöittäminen ei saa johtaa henkilöstön työehtojen heikentymiseen. Tällainen vaara on olemassa, kun julkisia palveluita siirretään yksityisten yritysten tuottamiksi. Tämä kehitys saatiin Kaakkois-Suomessa Eksoten ja Kymsoten alueella estettyä tällä työehtosopimuksella.
Lisätiedot:
Edunvalvontajohtaja Anne Sainila-Vaarno, p. 050 310 1492, SuPer ry
Edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi, p. 050 346 0847, Tehy ry
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Ratamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen16.9.2025 16:09:13 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg muistuttaa maailman potilasturvallisuuspäivänä lasten lääkehoidon turvallisuudesta varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa sekä kaikkien ammattiryhmien roolista ja merkityksestä. – Lähihoitajilla on vahva lääkehoidon osaaminen, joka kannattaa ottaa käyttöön varhaiskasvatuksessa ja kouluissa, Inberg sanoo. Maailman potilasturvallisuuspäivää vietetään 17. syyskuuta.
Mediakutsu: Työperäinen maahanmuutto – sote-alan hopealuoti? -tilaisuus Pikkuparlamentissa 1.10.12.9.2025 11:11:38 EEST | Kutsu
Tervetuloa Hyvinvointiala Hali ry:n ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin aamiaistilaisuuteen Eduskunnan Pikkuparlamenttiin keskiviikkona 1.10. klo 8.30–10.00. Käsittelemme tilaisuudessa kansainvälisen rekrytoinnin mahdollisuuksia ja haasteita sote-alan näkökulmasta.
SuPerin Inberg: Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan8.9.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Lapsiperheköyhyys lisääntyy ja useampi kuin joka kymmenes lapsi elää pienituloisessa perheessä. Kokonaan perusturvan varassa elävistä henkilöistä lapsia on jo joka viides. SuPer muistuttaa päättäjiä pitämään huolta lapsista ja nuorista.
SuPerin Inberg budjettiriihestä: Pienituloisten mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen heikkenee3.9.2025 08:43:14 EEST | Tiedote
Hallituksen budjettiriihessä tehtiin leikkauspäätöksiä, joista pääosa tulee voimaan vuonna 2027. Merkittävin leikkauspäätös oli valtion tukeman asuntotuotannon korkotukivaltuuden pienentäminen 365 miljoonalla eurolla vuodesta 2027 alkaen. Se merkitsee, että tulevina vuosina voidaan rakentaa entistä vähemmän uusia kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja.
Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen1.9.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueiden taloudellinen tilanne on haastava, mutta se ei anna lupaa rikkoa eri laeissa säädettyjä hyvinvointialueita pakottavia lainsäännöksiä. Oikeuskansleri on viime huhtikuussa ottanut tiukan linjan hyvinvointialueiden päättäjien vastuusta ja korostanut, että rahapula ja henkilöstön lomautukset eivät oikeuta lakien rikkomiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme