SuPer: Yksityisen varhaiskasvatuksen isot ketjut väistävät viranomaisvalvonnan
31.1.2019 17:20:30 EET | Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer | Tiedote

Viime päivinä on uutisoitu Touhula-päiväkotien ongelmista (mm. HS 29.1. ja IL 31.1.), jotka ovat huolestuttaneet vanhempia. Päiväkodeissa on ollut liian vähän kasvattajia. Lapsia on ollut myös yksin ulkona, mikä on selvä laiminlyönti turvallisuudessa ja kertoo henkilöstövajeesta.
Yksityisistä isoista ketjuista tulee jatkuvasti henkilöstömitoitukseen liittyviä yhteydenottoja SuPeriin. Liian usein työpaikan ja kunnan omavalvonta on ollut välinpitämätöntä tai tehotonta.
– Valvova viranomainen ei aina kiinnitä huomiota edes oikeisiin asioihin. Ennalta ilmoitettu valvontakäynti tehdään toimistossa pullakahvien äärellä. Henkilöstöltä harvoin kysytään mitään. Valvontakäynnit sujuvat siis usein erittäin hyvin – työnantajan mukaan, SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola selvittää.
Vaikka paperista katsottuna työaikakirjanpito näyttää, että lapsiryhmässä on kolme kasvattajaa paikalla, se ei aina kerro totuutta päivänkulusta. Muut tehtävät saattavat viedä kohtuuttoman paljon esimerkiksi lastenhoitajan aikaa, näitä ovat työvuorolistojen teko, pyykkihuolto, ruokahuolto, siivous ja jopa pihan kunnostustyöt.
– Kun hoitajat tekevät näitä muita töitä, tilanteet lapsiryhmissä voivat riistäytyä käsistä nopeastikin ja seurauksena on lasten nahistelua, lyömistä ja puremisia. Aina näistäkään ei raportoida kunnalle, Paavola sanoo.
”Päättäjien pitäisi tulla katsomaan miten paljon eri-ikäisiä lapsia sullotaan pieniin tiloihin, joissa on pääsääntöisesti 2 silmäparia pitämässä lapsia elossa.”
– SuPerin selvitys lasten päivähoidon tilasta 2013
Liian pieni henkilöstömäärä on vanhustenhoidon lisäksi ongelma myös varhaiskasvatuksessa. Vaikka varhaiskasvatuksessa henkilöstömäärä on kirjattu lakiin, on todellisuus päivän mittaan usein aivan muuta kuin paperilla olevat kirjaukset. Ryhmät ovat liian suuria ja kasvattajia on liian vähän ryhmää kohti paikalla. Lapsia on mahdotonta valvoa tai kasvattaa yksilöllisesti, jos henkilökuntaa ei ole riittävästi lasten tarpeisiin nähden.
– Turvallisuus on kaikkein tärkein asia ja jos sitä ei pystytä turvaamaan, on aiheellista sulkea sellaisen päiväkodin toiminta, Paavola toteaa.
Liian pienellä henkilöstömäärällä rikotaan varhaiskasvatuslakia (3 §), jonka mukaan on varmistettava kehittävä, oppimista edistävä, terveellinen ja turvallinen varhaiskasvatusympäristö. Lain mukaan varhaiskasvatuksen tulee myös turvata lasta kunnioittava toimintatapa ja mahdollisimman pysyvät vuorovaikutussuhteet lasten ja varhaiskasvatushenkilöstön välillä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja PaavolaPuheenjohtaja
Puh:050 527 5085Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerRatamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
SuPeriin kuuluu yli 90 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPer ja La Carita -säätiö palkitsivat ikääntyneiden laadukkaasta hoitotyöstä Loviisan Hyvän elämän talo Harmaakallion9.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
SuPer on yhdessä La Carita -säätiön kanssa myöntänyt tämän vuoden ruotsinkielisen tunnustuspalkinnon Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella toimivalle Hyvän elämän talo Harmaakalliolle.
SuPer och La Carita-stiftelsen belönade Det goda livets hus Gråberg i Lovisa för högkvalitativt vårdarbete för äldre9.4.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
SuPer har tillsammans med La Carita-stiftelsen tilldelat årets svenskspråkiga pris för högkvalitativt vårdarbete till Det goda livets hus Gråberg, som verkar inom Östra Nylands välfärdsområde.
SuPerin selvitys: Lähihoitajat kokevat, että lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa8.4.2026 07:52:35 EEST | Tiedote
SuPerin tuore selvitys paljastaa isoja ongelmia ikääntyneiden palveluissa, mutta kertoo myös lähihoitajien vahvasta ammattitaidosta ja motivaatiosta. Ikääntyneiden palveluissa työskentelevät lähihoitajat ovat sitoutuneita, osaavia ja välittäviä, ja kolme neljästä vastaajasta mainitsi asiakkaat työn suurimmaksi ilonaiheeksi. Lähihoitajat kuitenkin työskentelevät olosuhteissa, jotka eivät tällä hetkellä mahdollista työn tekemistä tavalla, joka vastaisi heidän ammattietiikkaansa ja asiakkaiden tarpeita. Vastaajista 43 prosenttia kokee jatkuvaa huolta hoidon laadusta.
Kutsu: SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg 28.3. Joensuussa27.3.2026 08:23:04 EET | Kutsu
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg osallistuu Joensuun varhaiskasvatuksessa työskentelevien superilaisten teemapäivään huomenna lauantaina 28. maaliskuuta.
SuPerin Inberg: Hallitus haluaa jälleen laskea vanhustenhoidon henkilöstömitoitusta13.3.2026 16:43:54 EET | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg on pettynyt siihen, että ikääntyneiden hoitoa ei olla valmiita parantamaan, vaan päinvastoin sitä ollaan jälleen heikentämässä. Hallitus esittää, että teknologialla voidaan korvata välitöntä hoitotyötä ja näin laskea henkilöstömitoitusta. Inberg harmittelee, ettei vanhuspalvelulakia lähetetä uudestaan perustuslakivaliokunnan arvioon. Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta äänesti asiasta tänään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
