SuPerin selvitys: Suurin osa lähihoitajista palkataan sijaisiksi erikoissairaanhoitoon

Selvityksessä tutkittiin superilaisten terveydenhuollon ammattihenkilöiden suorittaman tutkinnon ja lisäkoulutuksella hankitun osaamisen hyödyntämistä erikoissairaanhoidossa. Lisäksi selvityksessä tarkasteltiin muutoksia työpaikan asenteissa ja uusien lähihoitajien työllistymistä erikoissairaanhoitoon.
SuPerin huolena on vuosia ollut uusien lähihoitajien heikko työllistyminen erikoissairaanhoitoon. Selvityksen mukaan positiivista ja oikeansuuntaista muutosta on kuitenkin tapahtunut. Uusia lähihoitajia palkataan taas erikoissairaanhoitoon yhä monipuolisempiin työtehtäviin.
– Lähihoitajien osaamista tulee hyödyntää erikoissairaanhoidossa nykyistä paremmin ja lisäksi tukea ammatillista kehittymistä lisäkoulutuksella, sanoo SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola.
Huono johtaminen lisää työn kuormittavuutta ja heikentää työilmapiiriä
Esihenkilöiden koetaan vieraantuneen käytännön työstä ja työntekijöistään. Työn huonoina puolina nähtiin myös lisääntynyt vastuu suhteessa palkkaan. Yhdellä lähihoitajalla saattaa olla jopa kaksikymmentä autettavaa potilasta työvuoron aikana.
– Lähiesimiestyöllä voidaan vaikuttaa hoidon laatuun ja potilasturvallisuuteen. Perehdytykseen ja osaamisen varmistamiseen tulisi myös varata enemmän aikaa, koska työtehtävät muuttuvat ja osaamisvaatimukset kasvavat koko ajan, Ottela sanoo.
Erityisen huolestuttavana voidaan pitää osaamisen rajaamista ajantasaisen lääkityslistan tarkistamisessa ja muutosten tekemisessä. Noin kolmasosa vastaajista sai tehdä muutoksia lääkityslistaan, ja noin puolet sai tarkistaa lääkityslistan. Lääkityslistan tulee olla ajan tasalla, jotta lääkehoitoa voidaan toteuttaa turvallisesti. Lääkehoitoon osallistumisen rajoittaminen vahvisti SuPerin käsitystä siitä, että tutkinnon tuottamaa lääkehoidon osaamista ei hyödynnetä.
Sähköinen kyselylomake lähetettiin erikoissairaanhoidossa työskenteleville SuPerin varsinaisille jäsenille alkuvuodesta 2023. Kyselyyn vastasi yhteensä 459 SuPerin jäsentä.
SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Yhteystiedot:
SuPerin asiantuntija Elina Ottela puh. 09 2727 9154
Avainsanat
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Ratamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
SuPeriin kuuluu 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
Video: Yksityisen sosiaalipalvelualan lakkotunnelmia 1.6.20231.6.2023 15:18:46 EEST | Uutinen
Lakko ilmoitetuissa yksityisen sosiaalipalvelualan työyksiköissä alkoi 1.6.2023 klo 00:01 ja päättyy 3.6.2023 klo 23.59. Lakko koskee esimerkiksi Esperi Caren, Saga Caren, Validian, Mehiläisen ja Mainiokotien ilmoitettuja työyksikköjä. Lakoilla halutaan vauhdittaa SuPerin, Tehyn ja Erton (Sote ry) ja työnantajapuoli Hyvinvointiala HALI ry:n välisiä palkkaneuvotteluja. Esperiläisen Palvelukoti Kivipuiston henkilöstön taistelutahto on korkealla. ”Periksi ei anneta,” superilainen Minna Pirnes vakuuttaa. "Päätyyn asti!" lisää pääluottamusmies Tiina Auvinen. Video: Timo Väkimies / SuPer (youtube.com/SuPerliitto) Videon saa julkaista vain ko. lakon uutisoinnin yhteydessä. Lisätietoja: SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola, p. 050 569 8710
SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola on paikalla lakkokohteessa 1.6.2023 klo 9:3031.5.2023 16:17:29 EEST | Ilmoitus
SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola on paikalla yksityisen sosiaalipalvelualan lakossa olevan työyksikön Esperi Palvelukoti Kivipuistossa Järvenpäässä klo 9:30 alkaen. Parkkola tapaa lakossa olevia hoitajia. Palvelukodin osoite on Sorronrinne 9, 04410 Järvenpää. Lakko kyseisessä kohteessa alkaa torstaina 1.6.2023 klo 00.01. Lisätietoja: SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola, p. 050 569 8710
Yksityiselle sosiaalipalvelualalle määräaikainen, rajattu hakusaarto ja koko sopimusalaa koskeva määräaikainen keikkailukielto31.5.2023 15:10:10 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry (SuPer, Tehy ja Erto) on julistanut tänään 31.5. määräaikaisen ja rajatun hakusaarron, joka alkaa 31.5.2023 kello 15:00 ja päättyy 14.6.2023 kello 15:00.
SuPer on antanut useita lakkovaroituksia yksityiselle sosiaalipalvelualalle ja julistanut hakusaarron ja keikkailukiellon31.5.2023 15:09:26 EEST | Tiedote
SuPer on antanut tänään ilmoitukset uusista työtaistelutoimista yksityiselle sosiaalipalvelualalle. SuPer on mukana kolmessa lakossa. Mittaviin toimiin on ryhdytty, jotta alan huolestuttava tilanne ymmärrettäisiin paremmin. Ongelmat hoitohenkilöstön ja palvelujen saatavuudessa tulevat syvenemään entisestään lähivuosina, jos tilannetta ei korjata.
SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan lakot jatkuvat – Torstaina alkavan lakon piirissä ovat erikseen ilmoitetut työyksiköt31.5.2023 09:01:23 EEST | Tiedote
Yksityisen sosiaalipalvelualan henkilöstöä edustavat Sote ry:n (SuPer, Tehy, Erto) ja Hyvinvointiala HALI ry:n välisessä sovittelussa ei ole saavutettu tulosta. Lakko alkaa torstaina 1.6.2023 klo 00.01 ja koskee lakon aikana alkavia työvuoroja. Lakko päättyy lauantaina 3.6.2023 klo 23.59.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme