SuPerin Silja Paavola: Vanhustenhoito ei parane vastakkainasettelulla

Sitovan henkilöstömitoituksen vieminen lakiin on SuPerin pitkäaikainen tavoite. Se on ollut tarpeellinen, koska ilman sitovuutta on ajauduttu jopa potilasturvallisuutta vaarantaviin tilanteisiin. Valvontaviranomaiset ovat joutuneet toistuvasti puuttumaan nimenomaan henkilöstön vähyydestä johtuvaan hoidon riittämättömään laatuun.
– Raha ei voi olla esteenä sille, että vanhuksista huolehditaan ja vuosia odottaneet uudistukset toteutetaan. Hallitus on tässä nähdäkseni hyvällä tiellä, Paavola sanoo.
Hoivakriisi on avannut silmiä. Koko eduskunta, kaikki poliittiset ryhmät näyttävät olevan nyt yksimielisiä siitä, että vanhushoivan henkilöstömäärä on turvattava lailla.
– Hallitus ja ministeri Krista Kiuru ovat todenneet moneen kertaan, että 0,7 henkilöstömitoituksen vieminen lakiin on ensimmäinen vaihe vanhustenhoidon parantamisessa. Luotamme siihen, että hallitus toteuttaa tämän ja seuraavat vaiheet, joissa myös kotihoidon henkilöstömäärää parannetaan, Silja Paavola sanoo.
SuPer katsoo, että parannuksia on viimeinkin tehtävä, jotta luottamus yhteiskuntaan ja poliittiseen järjestelmään ylipäätään säilyy.
Kotihoitoon tarvitaan lisää hoitajia, kuten tarvitaan tehostettuun palveluasumiseenkin. Nämä tarpeet eivät syö toisiaan. Henkilöstöä riittää kyllä, kun alan vetovoimaisuus paranee.
– Se ei tule olemaan mikään ongelma. Koulutettuja hoitajia istuu tälläkin hetkellä marketin kassalla. He tulevat kyllä töihin, kun työtä pystyy taas tekemään eettisesti kestävällä tavalla, eikä robottina, Paavola sanoo.
Samaan aikaan kun puhutaan hoitajapulasta, alalla käytetään yllättävän paljon epätyypillisiä työsuhteita kuten osa-aikaisia sopimuksia. Näitä muuttamalla saadaan myös lisää työvoimaresurssia käyttöön.
SuPeriin kuuluu 90 000 sosiaali- ja terveys- sekä kasvatusalan ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Lisätietoja:
SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, 050 527 5085
Avainsanat
Kuvat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Ratamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
SuPeriin kuuluu 90 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia17.9.2025 13:44:17 EEST | Tiedote
– Laadukas ja turvallinen hoito kuuluu perusoikeuksiin. Potilasturvallisuuden toteutumisen varmistamisen tulee olla ensisijaista, sanoo SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg.
SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen16.9.2025 16:09:13 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg muistuttaa maailman potilasturvallisuuspäivänä lasten lääkehoidon turvallisuudesta varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa sekä kaikkien ammattiryhmien roolista ja merkityksestä. – Lähihoitajilla on vahva lääkehoidon osaaminen, joka kannattaa ottaa käyttöön varhaiskasvatuksessa ja kouluissa, Inberg sanoo. Maailman potilasturvallisuuspäivää vietetään 17. syyskuuta.
Mediakutsu: Työperäinen maahanmuutto – sote-alan hopealuoti? -tilaisuus Pikkuparlamentissa 1.10.12.9.2025 11:11:38 EEST | Kutsu
Tervetuloa Hyvinvointiala Hali ry:n ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin aamiaistilaisuuteen Eduskunnan Pikkuparlamenttiin keskiviikkona 1.10. klo 8.30–10.00. Käsittelemme tilaisuudessa kansainvälisen rekrytoinnin mahdollisuuksia ja haasteita sote-alan näkökulmasta.
SuPerin Inberg: Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan8.9.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Lapsiperheköyhyys lisääntyy ja useampi kuin joka kymmenes lapsi elää pienituloisessa perheessä. Kokonaan perusturvan varassa elävistä henkilöistä lapsia on jo joka viides. SuPer muistuttaa päättäjiä pitämään huolta lapsista ja nuorista.
SuPerin Inberg budjettiriihestä: Pienituloisten mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen heikkenee3.9.2025 08:43:14 EEST | Tiedote
Hallituksen budjettiriihessä tehtiin leikkauspäätöksiä, joista pääosa tulee voimaan vuonna 2027. Merkittävin leikkauspäätös oli valtion tukeman asuntotuotannon korkotukivaltuuden pienentäminen 365 miljoonalla eurolla vuodesta 2027 alkaen. Se merkitsee, että tulevina vuosina voidaan rakentaa entistä vähemmän uusia kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme