Sydämen johtoratatahdistus uudistaa tahdistinhoitoa
28.3.2022 10:13:00 EEST | HUS | Tiedote
Sydämen hidaslyöntisyyden hoitoon on vuosikymmeniä käytetty oikean kammion tahdistusta. Tällä turvataan sydämen rytmi, mutta sydämen kammiot supistuvat tahdistuksen aikana normaalista poikkeavasti. Tästä syystä osalle potilaista tahdistuksesta aiheutuu sydämen vajaatoiminta.
”Johtoratatahdistuksessa sen sijaan aktivoidaan sydämen oma luontainen johtoratajärjestelmä, mikä saa aikaan sydämen normaalin supistumisen, eikä tahdistus heikennä sydämen pumppausta”, sanoo apulaisylilääkäri Jarkko Karvonen HUSin Sydän- ja keuhkokeskuksesta.
Alustavat tutkimukset osoittavat, että johtoratatahdistinpotilailla esiintyy vähemmän sydämen vajaatoimintaa kuin perinteisen tahdistimen saaneilla potilailla. Isoja satunnaistettuja tutkimuksia ei ole vielä julkaistu, mutta johtoratatahdistus on viime vuosien aikana yleistynyt nopeasti ympäri maailmaa. Myös Suomessa useat sairaalat ovat aloittaneet nämä toimenpiteet.
Uusi tekniikka innostaa
Sydän- ja keuhkokeskuksessa johtoratatahdistimia on asennettu vuodesta 2019. Rauhallisen alun jälkeen määrät ovat kasvaneet, ja nyt asennuksia tehdään useita viikossa. Kaikkiaan toimenpiteitä on tehty noin 100.
Aluksi käyttöön tuli Hisin kimpun tahdistus, ja vuonna 2021 aloitettiin johtoradan vasemman haaran tahdistus. Kaksi kardiologia on tehnyt asennuksia alusta saakka, ja myöhemmin on koulutettu kaksi kardiologia lisää näihin toimenpiteisiin. Joulukuussa 2021 alan pioneeri, professori Haran Burri Genevestä, oli kouluttamassa Meilahdessa. Koulutukseen osallistui kardiologeja kaikista Suomen johtoratatahdistimia asentavista sairaaloista.
”Uuden tekniikan opettelu on herättänyt lääkäreissä valtavaa innostusta. Se, että tämä tuo potilaalle selkeää hyötyä, on suuri motivaattori, vaikka uuden opettelu vie aikaa ja alussa asennukset ovat hitaampia kuin perinteisten tahdistimien asennukset”, sanoo Karvonen.
”Vasemman haaran tahdistus on teknisesti helpompaa kuin Hisin kimpun tahdistus, ja sen myötä uusi tahdistustekniikka on leviämässä laajemmalle yliopistosairaaloiden ulkopuolelle. HUSin erityisvastuualueella onkin sovittu koulutusyhteistyöstä alueen keskussairaaloiden kanssa”, Karvonen lisää.
Hyötyä vuosikymmeniksi
Johtoratatahdistuksesta hyötyvät ne potilaat, joilla kammiotahdistuksen tarve on runsasta. Osa potilaista tarvitsee enimmäkseen eteistahdistusta, ja heille asennetaan edelleen pääosin perinteisiä tahdistimia. Eniten uusi tahdistustekniikka saattaa hyödyttää nuorempia potilaita, joilla yleensä on edessä vuosikymmenien mittainen tahdistinhoito. Johtoratatahdistimia asennetaan kuitenkin myös iäkkäille potilaille, joista hyötyä saattavat saada etenkin ne, joilla sydämen pumppausteho on lievästi alentunut ennen tahdistimen asennusta.
”Erityinen ryhmä ovat potilaat, joille tehdään eteis-kammiosolmukkeen katkaisu katetriablaatiolla hankalahoitoisen eteisvärinän vuoksi. Näille potilaille olemme viimeiset vuodet asentaneet valtaosin johtoratatahdistimia”, sanoo Karvonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
apulaisylilääkäri Jarkko Karvonen, HUS Sydän- ja keuhkokeskus, jarkko.karvonen@hus.fi, p. 050 428 6728
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Extrem motion och fysisk inaktivitet ökar risken för hjärninfarkt hos unga10.6.2026 08:21:59 EEST | Pressmeddelande
Båda ytterligheterna av fysisk aktivitet, både låg fysisk aktivitet och mycket intensiv träning, är förknippade med en ökad risk för hjärninfarkt hos unga vuxna. I en internationell studie ledd av HUS observerades fenomenet hos patienter vars hjärninfarkt inte kunde förklaras av någon bakomliggande orsak.
Äärimmäinen liikunta ja liikkumattomuus lisäävät nuorten aivoinfarktiriskiä10.6.2026 08:21:59 EEST | Tiedote
Fyysisen aktiivisuuden molemmat ääripäät, sekä vähäinen liikkuminen että erittäin raskas liikunta ovat yhteydessä nuorten aikuisten kohonneeseen aivoinfarktin riskiin. HUSin johtamassa kansainvälisessä tutkimuksessa ilmiö havaittiin potilailla, joiden aivoinfarktin taustalta ei löytynyt selittävää tekijää.
Reformprojektet för förvaltningens verksamhetsstyrning inleds8.6.2026 11:52:13 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens styrelse beslutade på sitt möte den 8 juni om att inleda reformprojektet för förvaltningens verksamhetsstyrning samt om valet av chefsöverläkare och kundrelationsdirektör.
Hallinnon toiminnanohjauksen uudistushanke käynnistyy8.6.2026 11:52:13 EEST | Tiedote
Yhtymähallitus päätti 8.6. kokouksessaan hallinnon toiminnanohjauksen uudistushankkeen käynnistämisestä sekä johtajaylilääkärin ja asiakkuusjohtajan virkavalinnoista.
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 8 juni 20265.6.2026 15:15:48 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder måndagen den 8 juni 2026 för att besluta om bland annat inledande av projektet för att förnya förvaltningens verksamhetsstyrningssystem, flera rörelseöverlåtelser samt valet av chefsöverläkare och kundrelationsdirektör. Föredragningslistan för mötet finns här. Sammanslutningens styrelse leder HUS verksamhet, förvaltning och ekonomi. Sammanslutningens styrelse har 17 ledamöter och av dem är två företrädare för Helsingfors universitet. Sammanslutningens styrelse sammanträder cirka en gång per månad. HUS medietjänst betjänar medier måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post på viestinta@hus.fi. Se avvikande öppettider.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
