Jyväskylän yliopisto

Taina Saarinen Koulutuksen tutkimuslaitoksen johtajaksi

3.11.2022 13:34:06 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Rehtori Keijo Hämäläinen on hyväksynyt tutkimusprofessori Taina Saarisen valinnan Koulutuksen tutkimuslaitoksen johtajan tehtävään.
Taina Saarinen. Kuva: Petteri Kivimäki/Jyväskylän yliopisto.
Taina Saarinen. Kuva: Petteri Kivimäki/Jyväskylän yliopisto.

Johtaja vastaa erillislaitoksena toimivan yksikön kehittämisestä ja johtamisesta ja kehittää tutkimuslaitoksen tutkimusta ja toimintaa. Saarisella on kokemusta tutkimuslaitoksen toiminnasta ja näyttöjä varajohtajan sekä Soveltavan kielentutkimuksen keskuksen laitosjohtajan tehtävissä toimimisesta. Saarinen aloittaa tehtävässä 1.2.2023 lukien.

- Taina Saarisella on vahva tutkimustausta ja hänen työskentelyotteessaan korostuu yhteistyöhakuisuus ja vuorovaikutteinen toimintatapa, jotka ovat tärkeitä piirteitä tutkimuslaitoksen johtamisessa. Saarisella on hyvät edellytykset johtaa ja kehittää Koulutuksen tutkimuslaitoksen toimintaa yhdessä henkilöstön kanssa, rehtori Keijo Hämäläinen sanoo.

- Koulutuksen tutkimuslaitos on sekä kansallisesti että yliopistollemme äärimmäisen tärkeä. KTL:n kansallisilla tehtävillä on merkittävää vaikuttavuutta myös kansainvälisesti. Näin ollen en voisi olla koko yliopistomme puolesta tyytyväisempi siitä, että KTL saa erittäin asiantuntevan, avarasti tulevaisuuden haasteisiin katsovan ja henkilöstön hyvinvointia arvostavan johtajan myös tuleviin vuosiin, vararehtori Marja-Leena Laakso toteaa.

FT, dosentti Taina Saarinen on toiminut korkeakoulututkimuksen tutkimusprofessorina vuodesta 2019. Hän on keskittynyt erityisesti kieleen ja siihen liittyviin kansainvälistymisen, tasa-arvon ja osallisuuden kysymyksiin korkeakoulupolitiikassa. Saarinen on tutkinut myös akateemisen työn ja hyvinvoinnin kysymyksiä.

Taina Saarinen on väitellyt tohtoriksi soveltavan kielitieteen alalta Jyväskylän yliopistosta. Hän on työskennellyt eri tutkimustehtävissä Turun ja Jyväskylän yliopistoissa, ja hänellä on työkokemusta myös vapaan sivistystyön piiristä. Saarinen on vertailevan koulutustutkimuksen (Turun yliopisto) ja korkeakoulupolitiikan (Helsingin yliopisto) dosentti.

Koulutuksen tutkimuslaitos (KTL) on vuonna 1968 perustettu valtakunnallinen koulutustutkimuksen keskus, jossa työskentelee noin 80 henkilöä. KTL on koulutustutkimuksen alalla Pohjoismaiden suurin tutkimuslaitos, ja se toimii Jyväskylän yliopiston monitieteisenä erillislaitoksena.

Lisätietoja:

Taina Saarinen, puh. 0400 247 970, taina.m.saarinen@jyu.fi

Kuvat

Taina Saarinen. Kuva: Petteri Kivimäki/Jyväskylän yliopisto.
Taina Saarinen. Kuva: Petteri Kivimäki/Jyväskylän yliopisto.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Euroopan vanhat metsät puntarissa Brysselissä: Tutkijat ja EU-päättäjät saman pöydän ääressä keskustelemassa23.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote

Miten Euroopan jäljellä olevat vanhat metsät tunnistetaan ja miten niiden suojelu voidaan varmistaa? Tervetuloa seuraamaan etänä 29.9.2026 järjestettävää tilaisuutta, jossa pohjoismaiset ja baltialaiset tutkijat esittelevät uuden tutkimukseen perustuvan viitekehyksen vanhojen metsien tunnistamiseen Pohjois-Euroopassa. Tilaisuudessa tarkastellaan myös Euroopan unionin mahdollisuuksia varmistaa, että jäsenmaat toteuttavat unionin biodiversiteettitavoitteita yhdenmukaisesti ja tieteelliseen näyttöön perustuen.

Jyväskylän yliopisto kutsuu keskisuomalaiset mukaan laajaan terveystutkimukseen23.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopisto on käynnistänyt laajan tutkimuksen, jossa kerätään tietoa keskisuomalaisten elämäntavoista. Kutsu kyselytutkimukseen lähetetään kaikille Keski-Suomen Biopankkiin näytteen ja yhteydenottoluvan antaneille henkilöille syksyn aikana. Tutkimukseen voi edelleen tulla mukaan antamalla biopankkinäytteen syksyn aikana. Erityisesti tutkimukseen toivotaan mukaan lisää työikäisiä ja nuoria aikuisia.

Nuoret aikuiset jakavat väärää tietoa sosiaalisista syistä, eivät tietämättömyydestä22.9.2026 12:03:58 EEST | Tiedote

Nuoret aikuiset jakavat sosiaalisen median väärää tietoa ennen kaikkea siksi, että se palvelee heidän sosiaalisia tarpeitaan – eivät sen takia, että he eivät osaisi käyttää mediaa. Tämä selviää Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun professori Vilma Luoma-ahon ja Oklahoman yliopiston apulaisprofessori Xiaochen Zhangin tuoreesta kansainvälisestä tutkimuksesta, joka julkaistiin arvostetussa Information, Communication & Society -tiedelehdessä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye