Varsinais-Suomen ELY-keskus

Tällä viikolla alkaa useita päällystyskohteita

Jaa
Päällystystyöt lähtevät kunnolla käyntiin tällä viikolla ja alkamassa on useita kohteita vilkkaasti liikennöidyillä teillä. Päällystystöitä tehdään valtatiellä 1 Kaarinassa Hepojokilaakson ja Raadelman välillä, maantiellä 185 Raisiossa välillä Krookila- Kaanaa sekä maanteillä 185 ja 2200 Kaarinassa välillä Kausela-Veitenmäki. Turun Satavassa päällystetään maantietä 1821 ja Kustavissa sekä maantietä 192 Vartsalassa että maantietä 1924 Kustavista Rahin tienhaaraan. Satakunnassa päällystystyöt alkavat valtatiellä 11 välillä Kullaa-Kaasmarkku.

Valtatien 1 päällystystöitä tehdään Kaarinassa Hepojokilaakson ja Raadelman välillä. Kohteessa päällystetään molempien ajoratojen molemmat kaistat runsaan neljän kilometrin matkalla. Päällystystyö tehdään päiväaikaan. Liikenne työkohteen ohitse ohjataan yhdelle kulloinkin käytössä olevalla kaistalle.

Maantiellä 185 päällystetään Raisiossa väli Krookila-Kaanaa kahden kilometrin matkalla yötyönä klo 18–06 välisenä aikana. Yötyönä toteutetaan myös yhteisesti Kaarinantienä tunnettujen maanteiden 185 ja 2200 päällystys välillä Kausela-Veitenmäki. Kohteen kokonaispituus on runsas seitsemän kilometriä.

Ulvilassa päällystetään valtatietä 11 Kullaan ja Kaasmarkun välillä runsaan seitsemän kilometrin matkalla. Turun saarilla päällystetään maantietä 1821 Satavan ja Kakskerran siltojen välillä vajaan neljän kilometrin matkalla. Kustavissa päällystetään Vartsalan saaressa maantietä 192 kuutisen kilometriä sekä maantietä 1924 Rahin tienhaaraan saakka. Näissä kohteissa päällystyöt tehdään päivä- ja ilta-aikaan, joten tielläliikkujien on syytä varautua viivästyksiin.

Kaksikaistaisilla teillä maantien liikenne pysäytetään kummastakin suunnasta vuorotellen. Paikalla on liikenteenohjaus. Työmaiden kohdalla on alennettu nopeusrajoitusta ja tielläliikkujien on syytä noudattaa varovaisuutta työmaan läheisyydessä ajaessaan. Nopeusrajoitukset palautetaan ennalleen, kun tiemerkinnät on maalattu eli noin viikko päällystystöiden jälkeen. Mahdollinen sade voi sotkea aikataulun, sillä päällystystöitä ei voida tehdä kovalla sateella. Sade voi myös viivästyttää tiemerkintöjen tekemistä, sillä tiemerkintöjä voidaan maalata ainoastaan kuivalla kelillä.

Päällystystöitä edeltäviä tienparannustöitä kuten rumpujen uusimisia, ojien perkausta, reunapalteiden poistoa ja mahdollisten maakivien poistoa tehdään yllä mainittujen päällystyskohteiden lisäksi kantatiellä 44 Kankaanpäässä ja maanteillä 192 välillä Taivassalo-Kaitainen sekä 12344 Kuusjoen Ylikulma-Koski TL.

Lisää tietoa teiden päällystämisestä löytyy verkkosivuilta:

Päällystystyöt 2022 Varsinais-Suomessa

Päällystystyöt 2022 Satakunnassa

Viestimme aktiivisesti myös twitterissä @VarsinaisELY.

Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, päällysteinsinööri Tero Ahokas, p. 040 503 8843 ja kunnossapitoasiantuntija Veli-Pekka Pelttari, p. 040 705 0902

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskus
Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku

0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi

Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus

Varsinais-Suomessa parannetaan linja-autopysäkkien yleisilmettä11.9.2025 10:15:04 EEST | Tiedote

ELY-keskus aloittaa linja-autopysäkkien parannus- ja muutostyöt Varsinais-Suomen alueella. Noin 20 pysäkkikatosta korvataan uusilla katoksilla, lisäksi huonokuntoisia katoksia poistetaan vähän käytetyiltä pysäkeiltä. Osa poistettavista katoksista on rikkoutunut ja osa katoksista ei kestä enää esimerkiksi myrskytuulia. Kokonaisuutena linja-autopysäkkien yleisilme kohenee, vaikka kaikissa kohteissa ei olekaan rahoitusta asentaa uutta katosta poistetun tilalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye