Talouden tilannekuva on nyt hämärä: vetääkö yksityinen kulutus talouden laskuun?
Neljännesvuositilinpidon tarkentuneiden tietojen mukaan bruttokansantuote kasvoi Suomessa toisella vuosineljänneksellä 1,0 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Toisaalta kaupan ja rakentamisen aloilla arvonlisäyksen volyymit olivat toisella neljänneksellä jo laskussa, kirjoittaa Kuusisto Tilastokeskuksen Tieto&Trendit -verkkolehden artikkelissa. Lisäksi kuluttajahintojen kiihtynyt nousuvauhti on heikentänyt palkansaajien reaaliansioiden kehitystä.
Kuluttajien luottamuksessa näkyy selvästi synkkä tunnelma, Kuusisto muistuttaa. Kesäkuusta lähtien kuluttajien luottamus talouteen, myös omaan talouteensa, on ollut tilastossa historiallisen matalalla tasolla.
Kuluttajien ostovoiman heikkeneminen on Kuusiston mukaan olennaista siksi, että yksityinen kulutus on toiminut Suomen talouden kasvun tärkeänä lähteenä niin kuluvan vuoden toisella neljänneksellä kuin myös esimerkiksi koko viime vuosikymmenen aikana.
”2010-luku oli hitaan kasvun aikaa ja myös tuolloin yksityinen kulutus oli kituliaan kasvun veturi. Yksityisen kulutuksen kehitys onkin keskeinen tekijä ennakoitaessa lähikuukausien talouskehityksen suuntaa”, Kuusisto arvioi.
Artikkelissa Kuusisto ja yliaktuaari Ulla Virtanen taustoittavat tarkemmin muun muassa sitä, mitä tilastot kertovat viimeaikaisesta talouskehityksestä, miten inflaation vaikutus näkyy eri toimialoilla sekä miltä tulevat kuukaudet näyttävät liikevaihdon ja tuotannon kehitystä ennakoivien mittarien valossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliaktuaari Tapio Kuusisto, tapio.kuusisto@stat.fi p. 0295 513 318
Yliaktuaari Ulla Virtanen, ulla.virtanen@stat.fi, p. 0295 513 347
Tapio KuusistoYliaktuaari
Puh:0295 513 318tapio.kuusisto@stat.fiUlla VirtanenYliaktuaari
Puh:0295 513 347ulla.virtanen@stat.fiLinkit
- Katsaus: Kansantalouden sektoritilit neljännesvuosittain 2022, 2. vuosineljännes
- Tietokantajulkistus: Kansantalouden neljännesvuositilinpito 2022, 2. vuosineljännes
- Tieto&Trendit artikkeli: Poikkeuksellisella hintojen nousulla monia vaikutuksia: kurjistaa kotitalouksien tilannetta ja hämärtää talouden näkymää
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Lopettaneiden yritysten määrä kasvoi edelleen voimakkaasti tammi-maaliskuussa3.7.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä toimintansa aloitti lähes 11 000 yritystä. Samaan aikaan toimintansa lopetti runsaat 21 000 yritystä, kun vuoden 2024 tammi-maaliskuussa lopettaneita yrityksiä oli noin 12 700.
Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa27.6.2025 08:01:10 EEST | Tiedote
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Oppimisen tukea saaneiden peruskoululaisten osuus kasvoi edelleen vuonna 202426.6.2025 08:01:54 EEST | Tiedote
Yhä useampi peruskoulun oppilas sai viime vuonna tukea oppimiseensa. Tehostettua tukea sai 16 % peruskoulun oppilaista. Erityistä tukea sai puolestaan joka kymmenes oppilas.
Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta19.6.2025 13:01:45 EEST | Tiedote
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Suomalaisten velat pienenivät vuonna 202417.6.2025 08:03:03 EEST | Tiedote
Velallisten asuntokuntien keskimääräinen velkasumma oli 94 400 euroa, mikä oli noin tuhat euroa vähemmän kuin vuonna 2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme