Talousvaliokunnan kokoomusedustajat: Hallitus petti kuljetus- ja koneyrittäjät
7.10.2022 15:04:21 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen edustajat eduskunnan talousvaliokunnassa ovat pettyneitä hallituksen päätökseen jättää kuljetus- ja työkoneyrittäjien tuet vajaaksi eduskunnan aikaisemmin hyväksymään 75 miljoonan euron määrärahaan nähden. Eduskunnan talousvaliokunta käsitteli tänään hallituksen esitystä työkoneyrittäjien määräaikaisesta polttonestetuesta, joka tulee kesällä hyväksytyn kuljetusyritysten polttoainetuen lisäksi. Hallituksen esityksen mukaisilla tukitasoilla maksettavien tukien kokonaismäärä jää noin 46 miljoonaan euroon.
“Olen todella pettynyt hallituspuolueiden päätökseen. Eduskunta oli jo päättänyt tarjota kuljetusyritysten kustannusahdinkoon 75 miljoonan euron tuen, mutta hallitus on päättänyt jättää tuen pitkälti käyttämättä. Päätös on käsittämätön ja osoittaa välinpitämättömyyttä kuljetus- ja koneyrittäjien vaikeaa tilannetta kohtaan. Tämä antaa todella ristiriitaisia signaaleita kentälle”, sanoo talousvaliokunnan puheenjohtaja Sanni Grahn-Laasonen.
Kokoomus esitti talousvaliokunnassa yhdessä muiden oppositioedustajien kanssa, että tukeen oikeuttava osuus hyväksytyistä kustannuksista nostettaisiin hallituksen esittämästä viidestä prosentista kahdeksaan prosenttiin. Näin koko määräraha tulisi käytettyä. Hallitus äänesti esityksen kumoon.
“Päätös jälkikäteen leikata tukea on jälleen uusi osoitus vasemmistohallituksen yritysvastaisuudesta. Puheita pidetään, teot on sitten toista. Jo tehtyjä päätöksiä pyörretään ja lupaukset petetään. Olemme saaneet aiheesta valtavasti yhteydenottoja kentältä, yrittäjien hämmennys on suurta. Erityisesti ihmettelemme miksi Keskusta ei ole pitänyt näiden yritysten puolia”, sanoo kansanedustaja Janne Sankelo.
Kuljetus- ja työkonealan yritykset ovat keväällä kärsineet voimakkaasti energian äkillisestä hinnannoususta. Siksi niille on järjestetty erillinen kustannustuki, jolla autetaan yritykset yli ajanjaksosta ennen kuin ne ovat saaneet kohonneet kustannukset siirrettyä hintoihinsa. Tukea maksetaan kevään aikana syntyneiden kustannusten perusteella ja maksuajankohta on marraskuussa.
“Kuljetus- ja työkoneyritykset ovat myös huoltovarmuuden kannalta keskeisen tärkeässä roolissa. On erittäin tärkeää huolehtia niiden elinvoimasta ja kyvystä selvitä energiasodan kaltaisessa yllättävässä kriisissä”, Grahn-Laasonen muistuttaa.
“Emme esittäneet uutta rahoitusta tai tuen laajentamista. Esitimme ainoastaan, että koko varattu määräraha käytettäisiin. Esityksemme mukaisella päätöksellä olisimme antaneet alalle sen, mitä oli jo luvattu. Hallituksen olisikin tehtävä alan yrittäjille selkoa siitä, miksi esityksemme ei kelvannut”, sanoo kansanedustaja Pia Kauma.
Talousvaliokunnan mietintö hallituksen esityksestä ja oppositioedustajien vastalause luettavissa eduskunnan internetsivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Janne SankeloKansanedustaja
(Vaasan vaalipiiri)
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP:n Räsäsen lapsilisämalli olisi uusi vero keskituloisille lapsiperheille7.7.2026 14:17:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, ettei lapsiperheiden tukia pidä lähteä kaventamaan tilanteessa, jossa syntyvyys on historiallisen matalalla ja Venäjän hyökkäyssota rasittaa Suomen taloutta. Kauman mukaan SDP:n Joona Räsäsen esittämä tulosidonnainen lapsilisä tarkoittaisi käytännössä uutta veroa keskituloisille lapsiperheille.
Kokoomus esittää: Jokaiselle vauvalle 500 euron sijoitus tulevaisuuteen7.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomus ehdottaa, että jokaiselle Suomessa syntyvälle lapselle perustetaan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa alkupääomaksi. Tavoitteena on antaa jokaiselle lapselle yhtäläinen mahdollisuus vaurastua, riippumatta perheen varallisuudesta.
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Varusmiesten toimeentuloa tulee parantaa – päivärahat on tuplattava6.7.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Autto ja Sofia Vikman esittävät merkittäviä parannuksia asepalvelustaan suorittavien toimeentuloon. He haluaisivat kaksinkertaistaa varusmiesten päivärahat sekä mahdollistaa paremmin viikonlopputyöt.
Kokoomuksen Kilpi: Kirjallisuus takaisin äidinkielen opetuksen ytimeen6.7.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa kirjallisuuden asemaa peruskoulun äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksessa. Lukemisen, kirjoittamisen ja kirjallisuuden ymmärtämisen on oltava oppiaineen selkeä ydin. Heinäkuun 6. päivänä vietetään Eino Leinon sekä runon ja suven päivää. Kieli on sivistyksen, ajattelun, tunteiden ja yhteisen kulttuurin perusta.
Kokoomuksen Limnell: Datakeskukset ovat keskeinen osa modernia turvallisuuspolitiikkaa ja geopolitiikkaa4.7.2026 13:26:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell nostaa datakeskukset osaksi laajempaa turvallisuus- ja geopoliittista keskustelua. Limnellin mukaan Suomi on datakeskusinvestoinneille houkutteleva maa ja oikein toteutettuina investoinnit voivat vahvistaa Suomen taloutta, digitaalista infrastruktuuria, huoltovarmuutta ja asemaa Euroopan teknologisena solmukohtana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme