Tampere Chamber Music -festivaali ammentaa hyvinvointia musiikista – tarjolla uutuusohjelmaa etenkin lapsille ja nuorille
25.5.2022 13:45:00 EEST | Tampere-talo Oy | Tiedote

Kuudetta kertaa järjestettävä Tampere Chamber Music -festivaali tarjoaa kävijöille keinoja ammentaa hyvinvointia musiikista. Kamarimusiikkia, tarinankerrontaa, tanssia ja luentoja yhdistävän festivaalin tämän vuoden teema on Aikasillalla – Taikaa ja tarinoita, ja tapahtuman toivotaan tavoittavan kamarimusiikin ystävien ja ammattilaisten lisäksi etenkin lapsia ja nuoria. Festivaalin ohjelmatarjontaa on laajennettu lapsille tuttujen satujen avulla, ja opiskelijayhteistyöhön on panostettu uudella tavalla. Festivaalin muusikot järjestävät myös kuusi kamarimusiikin mestarikurssia musiikinopiskelijoille.
”Jo kolmatta vuotta kestänyt pandemia-aika on koetellut erityisesti lapsia ja nuoria. Me festivaalin tekijät halusimme omalta osaltamme reagoida tähän tarjoamalla opiskelijoille ennätysmäärän maksuttomia kamarimusiikin mestarikursseja huippuopettajien johdolla sekä ilmaisen sisäänpääsyn saman päivän konsertteihin, jos salissa vain on tilaa. Olemme lisäksi mahdollistaneet 13 opiskelijalle harjoittelun osana festivaalin tuotantokurssia, kun viime vuonna harjoittelijoita oli kolme”, Tampere Chamber Music -festivaalin tuottaja Hanna Kilpinen kertoo.
Tampere Chamber Music -festivaalin filosofiaan on alusta asti kuulunut taiteen tuominen myös konserttitalojen ulkopuolelle. Festivaali on ollut mukana Taidetta lähelle -hankkeessa, jonka tavoitteena on synnyttää pysyvää taide- ja kulttuuritarjontaa sekä ainutlaatuisia elämyksiä sosiaali- ja terveysalan toimijoille ja samalla luoda taidelaitoksille ja festivaaleille uusia esiintymisympäristöjä ja mahdollisuuksia uusiin yleisöihin.
”Tänä vuonna konsertteja esitetään Tampereen Koukkuniemen palvelutalon asukkaille, joilla ei ole mahdollisuutta osallistua varsinaisiin tapahtumiin. Esiintyjinä kuullaan festivaalin mestarikursseille osallistuvia nuoria opiskelijoita ja konserteissa esiintyviä taiteilijoita. Tämä nivoo mielestäni upeasti yhteen koko festivaalin kiehtovan teeman, jossa me kaikki aikasillalla askeltavat voimme haltioitua musiikin taiasta ja tarinoista iästä riippumatta”, Tampere Chamber Music -festivaalin taiteellinen johtaja ja pianotaiteilija Heini Kärkkäinen kertoo.
Korkeatasoista ohjelmaa ympäri kaupunkia
Korkeatasoisella kamarimusiikkifestivaalilla tavataan kotimaisista huippumuusikoista pianisti Heini Kärkkäisen lisäksi ainakin pianisti Eero Heinonen, viulistit Réka Szilvay ja Kreeta-Julia Heikkilä, alttoviulistit Atte Kilpeläinen ja Kristian Sallinen sekä klarinetisti Christoffer Sundqvist. Kansainvälisiä artistivieraita edustavat muiden muassa sellisti Robert Cohen (GB), viulisti Priya Mitchell (IRL) ja tanssija Pontus Sundset (SWE). Festivaali levittäytyy keskiviikosta sunnuntaihin 1.–5. kesäkuuta Tampere-talon konserttisalien lisäksi muiden muassa Muumimuseoon, G Livelab Tampere -klubille ja Tampereen Vanhaan kirkkoon, ja ohjelmistossa kuullaan musiikkia tutuilta säveltäjiltä kuten Mozart, Pärt, Vasks, Mendelssohn ja Prokofjev.
Koko perhe viihtyy perjantaina 3. ja lauantaina 4. kesäkuuta Muumimuseossa Tove Janssonin rakastetun Kuinkas sitten kävikään? -kuvakirjan ympärille rakentuvassa konsertissa, jonka lukijana esiintyy näyttelijä Satu Silvo. Sunnuntain 5. kesäkuuta satukonsertissa tarjolla on uudempaa kotimaista lastenkirjallisuutta, kun runoilija ja näytelmäkirjailija Laura Ruohosen ilmiöksi nousseet Yökyöpelit- ja Allakka pullakka -tekstit kohtaavat kaikenikäiset kuulijat ja kietoutuvat kamarimusiikin maailmaan.
Viime vuoden festivaalilla järjestetyt kaksi yleisön suosikkitapahtumaa saavat jatkoa. Keskieurooppalaistyyppinen Yösoitto-kirkkokonsertti järjestetään Vanhassa kirkossa lauantaina 4. kesäkuuta ja Töistä kotiin palautuen -konsertti Tampere-talon Maestro-salissa perjantaina 3. kesäkuuta. Jälkimmäiseen konserttiin voi osallistua vaikka patjalla makoillen. Festivaalin uutta sisältötarjontaa edustaa jazzin ja bluesin moniottelijan, saksofonisti Jukka Perkon improvisaatiota ja eri musiikkigenrejä yhdistelevä G Livelab -konsertti keskiviikkona 1. kesäkuuta.
Lauantaina 4. kesäkuuta Tampere-talossa voi tutustua hyvinvoinnin eri muotoihin. Tanssija Sini Länsivuori pitää kehon liikkeisiin keskittyvän workshopin, joka sopii kaikille festivaalikävijöille taitotasoon katsomatta. Lastenpsykiatri Jari Sinkkonen luennoi lapsen luovuudesta ja leikin tärkeydestä, ja aivotutkija Katri Saarikivi käsittelee aivojen toimintaa ja ajan ja rytmien ymmärtämistä. Luentoihin sisältyy musiikkiesitys. Lauantaina Pienessä salissa muistetaan elokuussa 2021 edesmennyttä säveltäjä ja alttoviulisti Vladimir Mendelssohnia tunnelmallisella muistokonsertilla.
Vuoden 2022 Tampere Chamber Music -festivaalia ovat tukeneet rahallisesti Opetus ja -kulttuuriministeriö, Musiikin edistämissäätiö, Tampereen kaupunki ja Tampereen seurakunnat. Tapahtumakumppaneina toimivat Tampere-talo, Tampere Filharmonia, Muumimuseo, TAMK Musiikki, Tampereen kaupungin kulttuuripalvelut, Tampereen Tuomiokirkkoseurakunta, Suomen Musiikkilääketieteen yhdistys, Pirkanmaan festivaalit, G Livelab Tampere, Aamulehti, Sibelius-Akatemia, Metsä Tissue ja Café Puusti.
Tampere Chamber Music hyvittää tapahtuman päästöt istuttamalla 20 puuta Tampere-talon hiilinieluun Lempäälässä. Vuoden 2021 festivaali oli tiettävästi Suomen ensimmäinen hiilineutraali klassisen musiikin festivaali. Myös kesän 2022 Tampere Chamber Music toteutetaan hiilineutraalisti.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja pressiliput:
Hanna Kilpinen
Tuottaja
Tampere Chamber Music -festivaali
puh. 041 533 0381
hanna.kilpinen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere Chamber Music ja Tampere-talo ovat tuottaneet yhteisen konsertin vuosittain järjestettävälle festivaalille vuodesta 2017 alkaen. Kamarimusiikkitoimintaa Tampereella järjestävä ja edistävä Tampere Chamber Music ry on toiminut vuodesta 2018.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Kulttuuri ja liike-elämä etsivät yhteistä kasvua Tampereella23.6.2026 08:29:18 EEST | Tiedote
Bisnes & Kulttuuri -seminaari kokoaa 19. lokakuuta 2026 Tampere-taloon kulttuurialan toimijat, yritykset ja elinkeinoelämän vaikuttajat. Tämän vuoden teema on kasvu. Seminaari kysyy, mitä kulttuuri ja liike-elämä voivat rakentaa yhdessä.
Mediakutsu: Game On -videopelinäyttely avautuu Tampere-talossa18.6.2026 07:15:00 EEST | Kutsu
Tänä kesänä Tampere-talon kävijät voivat uppoutua videopelien maailmaan toiminnallisessa Game On -kesänäyttelyssä. Näyttely on avoinna Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 27.6.–9.8.2026. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon perjantaina 26. kesäkuuta klo 12.
Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Juhani Karila, Riikka Pulkkinen, Sirpa Kähkönen ja Jarkko Martikainen marraskuussa Tampereen Kirjafestareille – luvassa jälleen kolme suurta kulttuuritapahtumaa samalla lipulla17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
28.–29. marraskuuta järjestettävän Tampereen Kirjafestarit 2026 -tapahtuman ohjelma on pääpiirteissään valmis. Kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kaikkien kirjallisuusgenrejen kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja kirjallisuuspalkintojen, kuten Aamulehden Tulenkantaja-palkinnon jakotilaisuuksia. Kotimainen kirjasyksy 2026 tulee olemaan kaunokirjallisuuden juhlaa, sillä esimerkiksi suosikkikirjailijat Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Riikka Pulkkinen, Juhani Karila, Sirpa Kähkönen, Johanna Annola, Katja Kettu ja Olli Jalonen julkaisevat tänä vuonna uudet, odotetut teoksensa. Heidät tavataan myös marraskuun lopulla Tampereella.
Puistokonsertissa soivat oopperakirjallisuuden helmet – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Tuomas Katajala5.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia ja Tampere-talo järjestävät yhteistyössä Tampereen Energian kanssa perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta 2026. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa tenori Tuomas Katajala. Puistokonsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Muumijuhlaa vietetään toista kertaa Tampere-talossa – mukana lukuhetkiä, musiikkia, animaatioita ja herkuttelua3.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo juhlistaa muumeja Tove Janssonin syntymäpäiväviikonloppuna lauantaina 8. elokuuta 2026. Maksuton koko perheen Muumi – Suuri juhlapäivä -tapahtuma tarjoaa muumien ystäville ohjelmaa hahmotapaamisista työpajoihin ja tanssiaisista animaatiomaratoniin. Viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi Tampere-taloon noin 8 000 kävijää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
