Kiinteistömaailma

Tarvevetoinen asuntokauppa käy vahvimmin maakuntakaupungeissa ja nuorimmissa ikäryhmissä – kauppamäärissä noin kolmanneksen lasku tavanomaiseen tasoon verrattuna

2.12.2022 08:00:00 EET | Kiinteistömaailma | Tiedote

Jaa
Kiinteistömaailman Pulssi 2.12.2022

Kiinteistömaailman asuntomyymälät tekivät juuri päättyneessä marraskuussa 659 käytettyjen ja 28 uusien asuntojen ja kiinteistöjen kauppaa, yhteensä siis 687 kauppakappaletta. Vertailuluvusta eli viime vuoden marraskuun poikkeuksellisen isosta kauppamäärästä (1124) jäätiin selvästi ja keskimääräisistä marraskuun luvuistakin noin kolmannes. Tilanne jatkui näin hyvin samankaltaisena edelliskuukauteen eli lokakuuhun 2022 nähden.

Tarvevetoiset kodinvaihdot tehdään; sijoitusasuntojen ostoa lykätään. Näin voi kiteyttää asuntokaupan kuvan marraskuussa 2022.

”Kun tarvelähtöisyys korostuu tässä markkinassa, laskevat kauppamäärät eniten isoimmissa kaupungeissa, joissa asuntosijoittaminen on merkittävimmässä roolissa. Useissa maakuntakaupungeissa, kuten Varkaudessa, Savonlinnassa, Valkeakoskella ja Kurikassa, sen sijaan ylsimme yli viime vuoden marraskuun kauppamäärien”, kuvaa Kiinteistömaailman analyytikko Tony Korkala.

Kaksiviitonen ostaa, viisikymppinen lykkää

Ensiasunnon ostajien osuus kaikista tehdyistä kaupoista pysyi edellisvuotta korkeammalla tasolla ja oli edelleen yli neljännes kaikista tehdyistä asunto- ja kiinteistökaupoista.

”Alle 30-vuotiaat tekevät asuntokauppaa likimain vanhaan tahtiin; tässä ikäryhmässä kauppamäärät ovat laskeneet edellisvuoden marraskuusta vain noin 15 prosenttia. Eniten kauppamäärät ovat puolestaan vähentyneet 50 - 59-vuotiaissa, joiden elämäntilanteet sallinevat helpoimmin kodinvaihdon tai sijoitusasuntoihin liittyvät lyhyehköt lykkäykset”, tulkitsee Korkala.

Lisätiedot:
Tony Korkala, analyytikko, Kiinteistömaailma Oy, puh. 050 3070 361
Taina Mustamo, markkinointi- ja viestintäjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 0504240045
Kiinteistömaailman kuvapankkihttps://www.kiinteistomaailma.fi/kuvapankki

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Kiinteistömaailma
Kiinteistömaailma
Unioninkatu 30
00100 HELSINKI

info@kiinteistomaailma.fihttps://www.kiinteistomaailma.fi

Kiinteistömaailma on kiinteistönvälityspalveluita Suomessa ja Baltian maissa tarjoava yritys. 

Suomessa Kiinteistömaailma on kauppamäärillä mitattuna maan suurin kiinteistönvälitysketju, jossa työskentelee yli 500 asuntokaupan ammattilaista reilussa sadassa yrittäjävetoisessa asuntomyymälässä ympäri Suomen. Yritys perustettiin vuonna 1990.

Baltian maissa (Viro, Latvia, Liettua) Kiinteistömaailma toimii Ober-Haus -brändillä. Kiinteistömaailma osti Ober-Hausin liiketoiminnan vuonna 2021.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kiinteistömaailma

Kiinteistömaailman 64. Barometri kertoo myös alueellisia näkymiä: Sijainti, sijainti, sijainti -hokema meni jälleen päivitykseen  – kohteen kunto kiilaa tärkeimpien asioiden joukkoon31.3.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kiinteistömaailman järjestyksessään jo 64. puolivuosittaista Barometriä leimaa poikkeuksellisen erilaiset osamarkkinat eri puolilla maata. ”Alueellisissa ennusteissa on toki nähty eroja aikaisempinakin vuosina, mutta nyt osamarkkinoiden erilaisuus leimaa korostuneesti kevään Barometria”, sanoo Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen. Valtakunnalliset keskiarvot muodostuvat hyvinkin erilaisista osamarkkinoista, ja vanhaa hokema sijainti, sijainti, sijainti saa tässä Barometrissä jälleen uuden päivityksen. Tässä ajassa se on hinta, kunto, sijainti.

KUTSU medialle Kiinteistömaailman 64. Barometrin julkaisuun, erityisteemana osamarkkinoiden Suomi, myös uudiskohdekaupassa24.3.2026 10:15:00 EET | Kutsu

Kiinteistömaailman puolivuosittainen Barometri julkaistaan tiistaina 31.3.2026 klo 9. Alkavan kesäkauden kuva asuntokaupassa on poikkeuksellisen moninainen. Yhtäällä näkyvissä on jo hinnannousuodotuksia, toisaalla useimmissa asuntotyypeissä hintojen arvioidaan edelleen laskevan. Missä uusille uudiskohteille olisi tilausta; missä taas valmiita ostajaa odottavia koteja on suhteessa kysyntään eniten tarjolla? Tervetuloa purkamaan tätä kuvaa paikan päälle Kiinteistömaailman ketjuohjaukseen tai Teams-linkin kautta. Paikalla on myös Danske Bank kertomassa tuoreesta Ensiasunnon ostajat 2026 -kyselytutkimuksesta ja ASP-järjestelmän uudistuksista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye