Teknologiateollisuuden yrityksiä uhkaa paikallisen sopimisen loppu

Teknologiateollisuus ry sanoutui keväällä irti työehtosopimusten tekemisestä. He ulkoistivat työehtosopimusten tekemisen apuyhdistys Teknologiateollisuuden työnantajat ry:lle. Tällä on työnantajaliittojen ilmoituksen mukaan se vaikutus, että normaalia työehtojen jälkivaikutusta ei ole olemassa, jos sopimuksia ei onnistuta uusimaan marraskuun loppuun mennessä.
Heidän kantansa tarkoittaisi käytännössä sitä, että kaikki nykyiset paikalliset sopimukset muun muassa työajoista ja työn järjestelyistä raukeaisivat, koska niiden pohjana olevia työehtosopimuksia ei olisi olemassa. Yrityksissä palattaisiin siis ainoastaan lain sallimiin joustoihin.
– Työpaikalla sovitut joustot ovat sekä yrityksiä että työntekijöitä hyödyttäviä ja siksi ne on myös aikanaan työehtosopimuksiin neuvoteltu, Salo toteaa.
– Työnantajan tulkinta johtaa siihen, että myöskään työehtosopimuksen mukaisia luottamushenkilöitä ei olisi enää olemassa yrityksissä neuvotteluosapuolena. Julkisuudestahan on asiasta voinut saada ihan toisenlaisen kuvan. Tällä menolla ei ole siis olemassa mitään tahoa, jonka kanssa yritykset voisivat neuvotella yrityskohtaisia sopimuksia, joita Teknologiateollisuus ry tavoittelee, Salo huomauttaa.
Tilanne on Salon mukaan erittäin vakava.
– Insinööriliitto ei tällaista tilannetta tavoittele, ja toivottavasti eivät yrityksetkään, vaikka heidän edustajansa toimet kohti tätä ajavatkin. Työnantajan nykylinjauksella mistään ei voida 1.12.2021 alkaen sopia paikallisesti ja toisaalta mikään aiemmin sovittu ei enää ole voimassa, Salo painottaa.
– Vaikuttaa vahvasti siltä, etteivät yritykset eivätkä niiden työntekijätkään tätä ymmärrä, Salo pelkää.
Uuden Teknologiateollisuuden työnantajat ry:n jäsenmäärä ei ole kehittynyt toivotulla tavalla. Siksi Insinööriliitto pitää erittäin suurena riskiä, ettei sopimuksia saada neuvoteltua marraskuun loppuun mennessä. Sen takia työehtosopimusten jälkivaikutus pitäisikin hoitaa kuntoon pikimmiten.
Insinööriliiton ja neuvottelujärjestö Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry:n kanta työehtosopimuksien jälkivaikutukseen on eri kuin työnantajaliittojen. Järjestöjen mukaan työehtosopimuksilla on yhä jälkivaikutus, vaikka niiden sopimusosapuoli vaihtuukin Teknologiateollisuus ry:n perustamaan Teknologiateollisuuden työnantajat ry:hyn.
– Haluaisimme kuitenkin välttää erimielisyydestä aiheutuvat turhat riskit ja ongelmat yrityksissä. Jostain syystä työnantajaliitto ei tätä halua. Teknologiateollisuus ry:n jäsenyritykset ovat viime keväisellä kollektiivisella toiminnalla aiheuttaneet tämän tilanteen, joten heidän tämä tulee myös kollektiivina korjata. Heidän tulee todeta, että asia on kunnossa, luottamushenkilöitä kunnioitetaan jälkisuojalla ja entisiä työehtoja noudatetaan myös joulukuusta eteenpäin, mikäli uusia sopimuksia ei ole vielä silloin saatu neuvoteltua. Se ei edes maksa mitään, Salo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo 040 184 2290
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Mielenterveyden ongelmat suistavat nuoria ulos työelämästä EMBARGO 26.6.2025 klo 1626.6.2025 12:09:54 EEST | Tiedote
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo vaatii päättäjiä ratkaisemaan kiireellisesti mielenterveyden kriisin. Vaarana on, että mielenterveyden ongelmat luhistavat monen nuoren työuran ennen kuin se ehtii kunnolla alkaakaan.
Yritystukien painopiste siirtyi tki-toimintaan10.4.2025 08:53:49 EEST | Tiedote
Viime vuonna maksettiin aikaisempaa vähemmän yritystukia, mutta niiden painopiste siirtyi uusien innovaatioiden kehittämiseen.
Kuluttajat ovat tarpeettoman pessimistisiä taloustilanteeseen nähden27.3.2025 09:11:25 EET | Tiedote
Viime kuukausien talousennusteet ovat ennustaneet parempia aikoja, mutta kuluttajien luottamus laahaa perässä.
KUTSU: Miksi työ kuormittaa mieltä?13.3.2025 08:03:40 EET | Kutsu
Järjestäjät: Insinööriliitto ja MIELI ry Aika: 27.3.2025 klo 11:00-11:45 Paikka: Pikkuparlamentti, Kansalaisinfo Kahvitarjoilu ennen tilaisuutta Mielenterveyden häiriöt olivat yleisen syy sairauspäivärahalle viime vuonna. Mielenterveyden häiriöiden perusteella sairauspäivärahaa sai yli 100 000 henkilöä vuonna 2024 (Kela). Mielenterveysperusteiset työkyvyttömyyseläkkeet muodostavat jo yli puolet kaikista työkyvyttömyyseläkkeistä (Eläketurvakeskus). Erityisesti alle 45-vuotiaiden työkyvyttömyyseläkkeistä valtaosa johtuu mielenterveyden ongelmista. Miksi työ kuormittaa mieltä? Onko asialle tehtävissä mitään? Ohjelma Tilaisuuden avaus, edunvalvontajohtaja Petteri Oksa, Insinööriliitto Miksi työ kuormittaa mieltä? Johtaja Timo Lehtinen, MIELI ry Ratkaiseeko politiikka mielenterveyskriisin? Millä politiikkatoimilla tuetaan työelämän mielenterveyttä? Puheenvuorot kansanedustajat Saara-Sofia Siren (kok.) ja Pinja Perholehto (sd.)
Tullit uhkaavat teollisuuden lupaavaa kasvua10.3.2025 09:03:50 EET | Tiedote
Teollisuuden tilaukset ja tuotanto kasvoivat tammikuussa vuoden takaisesta. Talouden kasvua uhkaa kuitenkin suurvaltojen välinen kauppasota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme