Tekoälyn hyödyntäminen liikunta-alalla kiehtoo uutta liikuntabiologian professoria

Työssään Neil Cronin tutkii ihmisen liikettä ja kuvantamismenetelmiä. Viime vuosina hän on suunnannut tutkimuslinjaansa uuteen ja ajankohtaiseen koneoppimisen hyödyntämisen suuntaan. Toisin sanoen hänen tutkimuksensa keskiössä on tekoälyn kehittäminen ja käyttö liikuntabiologian alalla.
– Aiemmin tutkittavan on pitänyt aina tulla laboratorioon mittauksia varten. Laboratoriossa saadaan hyvin dataa, mutta ei laboratorio-olosuhteissa välttämättä esimerkiksi liikuta normaalisti ja siksi myöskään tulokset eivät välttämättä kuvaa normaalia tilannetta. Kehittyvän teknologian avulla erilaisia kehomittauksia on mahdollista tehdä missä ja milloin vain – vaikka ulkona sateessa.
Liikkeestä ja kehosta kertovaa dataa saadaan tänä päivänä toinen toistaan kätevämmillä laitteilla, kuten kellojen ja sormusten avulla. Dataa on siis mahdollista saada runsaasti, joten on tärkeää pysyä mukana myös analyysimenetelmien kehittämisessä. Lisäksi tietoturvan tulee pysyä kehityksen rinnalla.
– Uudessa ja ajankohtaisessa tutkimussuunnassa haasteena on, että datan analysointi ja laitteiden kehittäminen vaativat IT-osaamista, ja tätä osaamista pitäisi kerryttää tuleville liikuntabiologian ammattilaisille lisää, Cronin tuumii.
Croninin uraan kuuluvat runsaat kansainväliset kutsuluennot, yhteiskunnallinen vaikuttaminen sekä aktiivisuus kansainvälisessä tiedeyhteisössä. Hän on julkaissut muun muassa yli 70 kansainvälisesti arvioitua julkaisua. Lisäksi hän on ohjannut useita väitöskirjoja ja maisterintutkielmia Suomessa ja Isossa-Britanniassa.
Cronin on lähtöisin Isosta-Britanniasta. Hän väitellyt vuonna 2010 Aalborgin yliopistossa Tanskassa ja hänellä on dosentuuri Oulun yliopistossa. Lisäksi hän on työskennellyt tutkijatohtorina Griffith Universityssa Australiassa, jossa hän on myös dosentti. Jyväskylän yliopistossa apulaisprofessorina (tenure track) Cronin on työskennellyt vuodesta 2016. Cronin aloittaa liikuntabiologian professorina 1.11.2021.
Lisätietoja:
Neil Cronin
liikuntatieteellinen tiedekunta
neil.j.cronin@jyu.fi
+358408053735
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Ionien kierrätys avaa tien raskaimpien alkuaineiden tutkimukseen27.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskuksen (CERN) ISOLDE-laitoksen tutkijat ovat kehittäneet sähköstaattisen loukun ja lasereiden yhdistelmään perustuvan mittausmenetelmän, mikä voi auttaa selvittämään harvinaisimpien ja vähiten tunnettujen alkuaineiden kemiallisia ominaisuuksia. Myös Jyväskylän yliopiston fysiikan laitoksen tutkija Mikael Reponen on ollut mukana laitteiston valmistelussa.
Arto Hautala on Jyväskylän yliopiston uusi ja Suomen ainoa fysioterapian professori27.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Arto Hautala aloitti 1.11.2025 fysioterapian ja kuntoutuksen professorina Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa. Professuuri on tällä hetkellä alan ainoa Suomessa.Julkaistu 26.11.2025
Kiertotalous varmistaa kriittisten metallien saatavuuden – Tutkijoiden video kertoo, kuinka jätteestä syntyy seuraavan sukupolven materiaaleja26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Kiertotalous tarjoaa ratkaisuja kriittisten metallien saatavuuden turvaamiseen. Uudella videolla Jyväskylän ja Turun yliopiston asiantuntijat kertovat, miten teollisuuden jäte- ja sivuvirroista voidaan kierrättää arvokkaita metalleja hyödyntämällä innovatiivista 3D-filtteriteknologiaa sekä yhdisteitä, joita käytetään talteenotossa ja uusien materiaalien valmistuksessa.
Väitös: Yhteisöohjautuvuus mahdollistaa tiimin joustavan toiminnan yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi (Keronen)26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Yhteisöohjautuvuudella voidaan tukea työntekijöiden motivaatiota ja hyvinvointia sekä organisaation tavoitteita kestävällä tavalla. Tämä edellyttää yksilöiden aloitteellisuutta ja aktiivisuutta sekä yhteisöllisiä työn tekemisen tapoja. Jyväskylän yliopistossa tarkastettavassa väitöskirjassa avataan, miten yhteisöohjautuvuus rakentuu työntekijöiden välillä ja miten yhteisöohjautuvuutta tuetaan työssä tapahtuvissa oppimistilanteissa lähijohtamisen keinoin.
Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailun voittajat on julkaistu25.11.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailu on päättynyt, ja voittajat on julkistettu Jyväskylän kirjamessuilla. Määräaikaan mennessä saimme aivan loistavia nuorten kirjoituksia sekä 13–16-vuotiaiden että 17–20-vuotiaiden sarjaan. Tavoitteena oli saada mielenkiintoisia kirjoitelmia teemalla “tarinoita nuorilta nuorille” ja siinä onnistuimme kirjoituskilpailun myötä mainiosti. VoiceBooks -kustantamo on tehnyt voittajateoksista äänikirjat ja ne ovat kuunneltavissa LoadMyBook-äänikirjasovelluksen kautta Jyväskylän yliopiston hallinnoimassa Peda.net-ympäristössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
