Tekoälyn hyödyntäminen liikunta-alalla kiehtoo uutta liikuntabiologian professoria
28.10.2021 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Työssään Neil Cronin tutkii ihmisen liikettä ja kuvantamismenetelmiä. Viime vuosina hän on suunnannut tutkimuslinjaansa uuteen ja ajankohtaiseen koneoppimisen hyödyntämisen suuntaan. Toisin sanoen hänen tutkimuksensa keskiössä on tekoälyn kehittäminen ja käyttö liikuntabiologian alalla.
– Aiemmin tutkittavan on pitänyt aina tulla laboratorioon mittauksia varten. Laboratoriossa saadaan hyvin dataa, mutta ei laboratorio-olosuhteissa välttämättä esimerkiksi liikuta normaalisti ja siksi myöskään tulokset eivät välttämättä kuvaa normaalia tilannetta. Kehittyvän teknologian avulla erilaisia kehomittauksia on mahdollista tehdä missä ja milloin vain – vaikka ulkona sateessa.
Liikkeestä ja kehosta kertovaa dataa saadaan tänä päivänä toinen toistaan kätevämmillä laitteilla, kuten kellojen ja sormusten avulla. Dataa on siis mahdollista saada runsaasti, joten on tärkeää pysyä mukana myös analyysimenetelmien kehittämisessä. Lisäksi tietoturvan tulee pysyä kehityksen rinnalla.
– Uudessa ja ajankohtaisessa tutkimussuunnassa haasteena on, että datan analysointi ja laitteiden kehittäminen vaativat IT-osaamista, ja tätä osaamista pitäisi kerryttää tuleville liikuntabiologian ammattilaisille lisää, Cronin tuumii.
Croninin uraan kuuluvat runsaat kansainväliset kutsuluennot, yhteiskunnallinen vaikuttaminen sekä aktiivisuus kansainvälisessä tiedeyhteisössä. Hän on julkaissut muun muassa yli 70 kansainvälisesti arvioitua julkaisua. Lisäksi hän on ohjannut useita väitöskirjoja ja maisterintutkielmia Suomessa ja Isossa-Britanniassa.
Cronin on lähtöisin Isosta-Britanniasta. Hän väitellyt vuonna 2010 Aalborgin yliopistossa Tanskassa ja hänellä on dosentuuri Oulun yliopistossa. Lisäksi hän on työskennellyt tutkijatohtorina Griffith Universityssa Australiassa, jossa hän on myös dosentti. Jyväskylän yliopistossa apulaisprofessorina (tenure track) Cronin on työskennellyt vuodesta 2016. Cronin aloittaa liikuntabiologian professorina 1.11.2021.
Lisätietoja:
Neil Cronin
liikuntatieteellinen tiedekunta
neil.j.cronin@jyu.fi
+358408053735
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Biologiasta turvallisuusteknologiaan – Moona Huttunen rakentaa monitieteistä tekniikan osaamista21.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtori Moona Huttusen urapolku on kulkenut biologian opinnoista kansainvälisen virustutkimuksen kautta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksen kehittämiseen. Monitieteisyys, uteliaisuus ja halu ymmärtää ilmiöitä laajemmin ovat ohjanneet hänen valintojaan koko uran ajan.
Tutkimus: Hyvät numerot voivat peittää nuoren pahan olon21.5.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Moni nuori pärjää koulussa ulkoisesti hyvin, mutta saattaa jäädä silti ilman tarvitsemaansa tukea mielialaoireiluun. Tuoreessa tutkimuksessa nuoret aikuiset kertovat kouluaikaisista kokemuksistaan: koulupolun aikana masennusoireet jäivät usein huomaamatta, eivätkä nuoret tulleet kuulluiksi. Tutkimus luo kuvaa siitä, miksi nuorten tuen tarpeet jäävät huomaamatta ja apua haetaan vasta varhaisaikuisuudessa.
Keski-Suomessa kehitetty tekoälymalli mahdollistaa nykyistä tehokkaamman suolistosyöpänäytteiden analysoinnin20.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan tutkijat onnistuivat tekoälyn avulla nopeuttamaan suolistosyöpänäytteiden analysointia ja ennustamaan solujen DNA:n virheenkorjausmekanismin toimintaa. Tutkijoiden kehittämän tekoälymallin analyysi voi lyhentää diagnoosiaikoja, tuoda kustannussäästöjä ja parantaa analyysin tarkkuutta. Tutkimus tehtiin yhteistyössä Keski-Suomen hyvinvointialueen kanssa ja se on Euroopan unionin osarahoittama.
Marjatta ja Eino Kollin säätiö vauhdittaa harvinaisten maametallien kestävää tutkimusta Jyväskylässä19.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Marjatta ja Eino Kollin säätiö ja Jyväskylän yliopiston kemian laitos käynnistävät merkittävän, nelivuotisen tutkimusyhteistyön harvinaisten maametallien parissa. Säätiön rahoittamassa, arvoltaan 400.000 euron Edistykselliset teknologiat harvinaisten maametallien tuotannossa -hankkeessa kehitetään uusia, ympäristöystävällisiä tapoja harvinaisten maametallien talteenottoon ja niiden erottamiseen toisistaan.
Liikuntaharjoittelun vaikutukset vaihtelevat ikääntyneillä yksilöllisesti19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus vahvistaa, että liikuntasuosituksien mukaisella harjoittelulla voi ehkäistä lihasvoiman ja –massan katoa vielä yli 70-vuotiaana. Harjoittelun vaikutukset ovat yksilöllisiä, mutta parhaat tulokset saadaan kuntosaliharjoittelulla. Myös henkilöt, joilla on monia sairauksia voivat saada harjoittelulla hyviä tuloksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
