Tela: Työeläkevarat kasvoivat viime vuonna – koronasta markkinoille epävarmuutta tällä hetkellä
13.3.2020 10:23:57 EET | Työeläkevakuuttajat Tela | Tiedote
Vuosikymmen päättyi varojen kasvuun ja vahvoihin tuottoihin. Varat kasvoivat vuoden 2019 viimeisellä neljänneksellä noin kuudella miljardilla eurolla. Sijoitusvarojen koko vuoden reaalinen kokonaistuotto (eli tuotto, josta on vähennetty inflaation vaikutus) oli 11,5 prosenttia. Varoja kasvatti osakesijoitusten poikkeuksellisen suotuisa kehitys, ja samaan aikaan myös korkosijoitusten tuotto oli erinomainen. Tiedot käyvät ilmi Telan tilastoanalyysistä.
Vahva vakavaraisuus ja kasvu tarpeen
– Juuri nyt rahoitusmarkkinat reagoivat voimakkaasti koronavirukseen ja siihen liittyviin karanteeni- ja muihin varotoimiin. Epävarmuutta markkinoilla lisäävät pandemian vaikutukset talouden kehitykseen. Vaikutusten mittaluokkaa ja aikajännettä on kuitenkin vaikea arvioida tässä vaiheessa, kertoo Telan analyytikko Kimmo Koivurinne.
– Vaikka työeläkesijoittajat seuraavatkin nyt koronavirusta, hyödykkeiden maailmanmarkkinahintojen kehitystä ja keskuspankkien reaktioita, pitää muistaa, että työeläkevarojen kasvua tai laskua analysoitaessa enemmän merkitystä on pitkän aikavälin kehityksellä, Koivurinne sanoo.
Eläkevastuut eli tulevaisuudessa maksettavat työeläkkeet ulottuvat vuosikymmenten päähän.
– Työeläkkeiden rahoitus ei riipu pelkästään sijoitustoiminnasta. Valtaosa rahoituksesta muodostuu vuosittain kerättävistä työeläkemaksuista. Pidemmällä tähtäimellä kokonaisuuteen vaikuttavat pääasiassa työllisyyden ja väestön kehitys.
Eläkevakuuttajien vakavaraisuus on viime vuoden hyvien sijoitustuottojen takia vahva.
– Pahan päivän varalle tarkoitettujen puskureiden ansiosta eläkevakuuttajat sietävät huonompiakin kausia rahoitusmarkkinoilla, Koivurinne kuvaa.
Eläkesijoitusten tuotot ovat pidemmällä aikavälillä vakaat. Koko tilastoidulla ajanjaksolla eli vuodesta 1997 keskimääräinen vuosituotto oli reaalisesti 4,3 prosenttia.
Finanssivalvonta seuraa rahoitusmarkkinoita ja arvioi koronaviruksen aiheuttaman markkinaheilunnan vaikutusta työeläkevakuuttajien vakavaraisuuksiin. Tarvittaessa Finanssivalvonta antaa ilmoituksen sosiaali- ja terveysministeriölle arvioida mahdollisia lainsäädäntö- tai muita toimia.
Sijoitusjakaumassa jonkin verran muutosta
Vuoden 2019 aikana sijoitusjakauman omaisuuslajien suhteelliset osuudet muuttuivat hieman. Alueellisissa sijoitusosuuksissa sen sijaan ei juurikaan ollut muutosta. Varoista oli vuoden lopussa sijoitettuna euroalueen ulkopuolelle 59 prosenttia, Suomeen 23 prosenttia ja muulle euroalueelle 18 prosenttia.
Korkosijoituksien osuus (34 %) supistui 4 prosenttiyksikköä. Osake- ja osaketyyppisten sijoituksien osuus (19 %) kohosi 5 prosenttiyksikköä. Kiinteistösijoituksien osuus (8 %) pysyi lähes muuttumattomana ja vaihtoehtoisten sijoituksien eli hedgerahastojen osuus (8 %) laski vajaan prosenttiyksikön.
Kuuden suurimman toimijan osakesijoitukset tuottivat reaalisesti keskimäärin 20,4 prosenttia, korkosijoitukset 4,5 prosenttia, kiinteistösijoitukset 6,6 prosenttia ja vaihtoehtoiset sijoitukset 2,6 prosenttia.
– Vuoden lopulla varsinkin Eurooppaa hiertänyt Brexit varmistui. Samoihin aikoihin Yhdysvallat ja Kiina pääsivät eräänlaiseen välirauhaan kauppasodassa, mikä viimeisteli jo siihenkin asti erinomaisen sijoitusvuoden, kertoo Koivurinne.
Strategiat muutoksessa
Viimeisen vuosikymmenen aikana sijoitussalkut ovat kehittyneet sijoitusympäristön muuttuessa ja erityisesti korkotason laskun myötä.
– Korkosijoituksia on korvattu paremmin tuottavilla osakkeilla, pääomasijoituksilla ja hedgerahastoilla. Työeläkevakuuttajat ovat vakavaraisuussäännösten puitteissa joutuneet hakemaan korvaavia sijoituskohteita. Tuottojen valossa tämä lähestymistapa näyttää toimineen hyvin, Koivurinne kuvaa.
*) Työeläkelaitosten tilinpäätöstietojen mukaiset sijoitusvarat olivat 31.12.2019 yhteensä noin 216 miljardia euroa. Tässä esitetty sijoitusvarojen määrä eroaa tilinpäätöstietojen luvusta vajaan miljardin. Syynä ovat erot tilastointiprosessissa. Tarkennamme varojen määrää kevään aikana.
***
Eläkevaroja koskeva Telan tilastoanalyysi sisältää tiedot eläkevakuutusyhtiöiden, eläkekassojen, eläkesäätiöiden, Kelan toimihenkilöiden eläkerahaston, Kevan, Kirkon eläkerahaston, Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen, Merimieseläkekassan, Suomen Pankin Eläkerahaston ja Valtion Eläkerahaston sijoitustoiminnasta. Tilastoissa on mukana vain lakisääteinen työeläketurva.
Analyysi sijoitusvarojen määristä ja kohdentumisesta löytyy kokonaisuudessaan Telan Sijoitusanalyysi-sivulta.
Yhteyshenkilöt
Kimmo Koivurinneanalyytikko
Puh:044 364 2324kimmo.koivurinne@tela.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Työeläkevakuuttajat TELA ry on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Telan YEL-ehdotus: Yrittäjäeläkkeiden rahastointi on käynnistettävä – YEL:n rahoitus kestävälle pohjalle3.9.2026 11:13:16 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén pitää myönteisenä, että hallituksen YEL-uudistuksen valmistelussa haetaan ratkaisuja alkuperäistä esitystä ajantasaisempien ansiotietojen hyödyntämiseen eläkemaksujen määräytymisessä. Tela antaa vahvan tuen myös hallituksen budjettiriihen päätökselle 1.9. edistää yrittäjäeläkkeiden rahastointia. Myös Tela esittää rahastoinnin käynnistämistä osana YEL-järjestelmän seuraavaa uudistusvaihetta. Telassa on valmisteltu ehdotus, jossa rahastointi rahoitettaisiin osin maksutulolla, joka syntyisi, kun YEL-maksut perustuisivat tulevaisuudessa nykyistä kattavammin yrittäjien todellisiin ansioihin. Telan tavoitteena on vahvistaa yrittäjäeläkkeiden pitkän aikavälin rahoitusta ja taittaa valtion YEL-menon kasvua.
Työeläkevakuuttajien sijoitustyö kantaa hedelmää – eläkevarat ylittivät 300 miljardin euron rajan28.8.2026 05:25:00 EEST | Tiedote
Markkinoiden epävarmuuksista huolimatta työeläkevakuuttajat saivat sijoituksilleen vahvasti positiivisia tuottoja vuoden toisella neljänneksellä. Sen myötä työeläkevarojen kokonaismäärä nousi uuteen ennätykseensä. Varojen kasvu vahvistaa työeläkejärjestelmän rahoituspohjaa ja vähentää tulevaisuudessa painetta työeläkemaksujen nostamiseen, muistuttaa Työeläkevakuuttajat Telan pääekonomisti Mikko Mäkinen.
Analyysi: Työeläkevakuuttajien sijoitukset suomalaisiin kasvuyrityksiin yli kolme miljardia euroa – sijoitusjohtajat ja Telan Sirén peräänkuuluttavat uudistuksia pääomarahastojen tueksi26.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisissa kasvuyrityksissä oli vuoden 2025 lopussa noin 3,2 miljardia euroa työeläkevaroja. Vuoden 2025 aikana työeläkevakuuttajien sijoitukset suomalaisiin kasvuyrityksiin kasvoivat noin 887 miljoonalla eurolla. Kotimaisten sijoitusten lisäksi tarvitaan myös kansainvälistä pääomaa, mikä vaatii uudistuksia rahastorakenteisiin, muistuttavat työeläkevakuuttajien sijoitusjohtajat ja Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén.
MYRY ja Tela: YEL-maksujen reaaliaikaisuuden vahvistaminen on tervetullut parannus hallituksen YEL-uudistukseen19.8.2026 10:37:56 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Tela ja mikro- ja yksinyrittäjien etujärjestö MYRY kiittelevät sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta reaaliaikaisuuden edistämisestä YEL-uudistuksen jatkovalmistelussa. Ministeri Partanen kertoi aiemmin Ylen haastattelussa, että maan hallitus korjaa kesällä valmistelussa ollutta hallituksen esitystä siten, että eläkemaksut perustuisivat ajantasaisempiin tulotietoihin kuin alun perin suunniteltiin.
Nimitys Telassa: Aino Juurikkala somestrategiksi7.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppatieteiden maisteri Aino Juurikkala (30) on nimitetty Työeläkevakuuttajat Telan somestrategiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme