Suvi-Anne Siimes jättää tehtävänsä Telan toimitusjohtajana
”Haluan elää vähemmän aikataulutettua elämää”, Siimes sanoo.
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes luopuu tehtävästään. Siimes irtisanoutui työstään omasta aloitteestaan tämän vuoden syyskuussa ja hänen työsuhteensa päättyy kesällä 2026.
– Haluan elää huokoisempaa elämää ja viettää enemmän aikaa puolisoni ja läheisteni kanssa. Näin aikataulutetussa tehtävässä se ei ole mahdollista, Siimes kertoo päätöksensä syistä.
Telan hallitus on käynnistänyt Siimeksen seuraajan hakuprosessin. Siitä vastaa johdon rekrytointiin erikoistuneen konsulttitoimisto Odgers Berndtsonin osakas Piia-Noora Kauppi.
Suvi-Anne Siimes on työskennellyt Telan toimitusjohtajana vuodesta 2011 alkaen.
– Tämä on ollut tärkeää ja mielekästä työtä ja Tela on työpaikka, jota voin ehdottomasti suositella. Telan organisaatio on hyvässä kunnossa, sillä on selkeä strategia sekä osaavat ja kivat ihmiset sitä toteuttamassa.
Siimes kertoo, ettei ole jatkamassa vastaavissa operatiivisissa tehtävissä missään muussa organisaatiossa.
– Aikeenani on perustaa yritys ja tehdä jonkin verran töitä omaan lukuuni, jos osaamiselleni löytyy käyttöä. Pohjimmainen tarkoitukseni on kuitenkin löytää aikaa rauhallisemmalle elämän tahdille. Nyt oli sopiva hetki sekä Telan että itseni kannalta tehdä tämä ratkaisu, Siimes sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi-Anne Siimestoimitusjohtaja
Puh:040 0414303suvi-anne.siimes@tela.fiTyöeläkevakuuttajat Tela
Salomonkatu 17 B
00100 Helsinki
https://www.tela.fi/
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Kutsu toimituksille: Tervetuloa Suomen ja Euroopan teollisuuspolitiikan analyysin julkaisutilaisuuteen 12.12.26.11.2025 09:32:02 EET | Kutsu
Tervetuloa UUTTA KASVUA ETSIMÄSSÄ. Millainen teollisuuspolitiikka palaa Suomeen ja Eurooppaan -analyysin julkaisutilaisuuteen perjantaina 12.12.2025!
Työeläkevakuuttajilta keskustelunavaus työkykyä palauttavan kuntoutuspolun korjaamiseksi19.11.2025 05:00:00 EET | Tiedote
Liian moni jää kuntoutuksen ja muiden palveluiden ulkopuolelle, kun työkyky horjuu. Lisäksi sairaus- ja työkyvyttömyysetuudet ovat melko passivoivia. Tämä kaikki voi pahimmillaan johtaa syvempään sairastumiseen ja työkyvyttömyyteen. Siksi työeläkevakuuttajat näkevät tarpeen muuttaa palveluita ja etuuksia tukemaan tehokasta työelämään paluuta ja tarjoavat siihen joukon keinoja Terve taas, vai sairas? -tavoitepaperissaan.
Telan blogi: Yrittäjäeläkkeiden haasteita ei voida enää siirtää tuleville päättäjille10.11.2025 15:16:39 EET | Blogi
YEL-selvityshenkilö Jukka Rantalan työ valmistuu marraskuussa. Sen jälkeen maan hallituksella on mahdollisuus korjata yrittäjien eläkejärjestelmää pitkään vaivanneita ongelmia. Yrittäjät odottavat erityisesti nykyisen, jäykän YEL-työtulon uudistamista. Pidemmällä aikavälillä myös julkista taloutta olisi mahdollista vahvistaa aloittamalla yrittäjien työeläkkeiden rahastointi.
Kutsu toimituksille: Mitä työkykyä palauttavalle etuus- ja palvelujärjestelmälle pitäisi tehdä ja miten työuria pidennetään? Työeläkevakuuttajien tavoitepaperi ja webinaari pureutuvat kysymykseen 19.11.202510.11.2025 13:10:11 EET | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan, kun Työeläkevakuuttajat Tela esittelee työeläkevakuuttajien ehdotukset työkykyä palauttavan etuus- ja palvelujärjestelmän korjaamiseksi. Työurien pidentäminen – unohdettu haaste? -webinaarissa keskiviikkona 19.11.2025 klo 9.00–10.15 kuullaan myös työmarkkinajärjestöjen ja sosiaali- ja terveysministeriön asiantuntijoiden paneeli, jossa keskustellaan osatyökykyisyydestä ja työurien pidentämisen keinoista.
Hallinnon luotettavuus pitää Suomen vertailun kärkimaiden joukossa, Merceriltä painava viesti eläkevarojen poliittista ohjausta vastaan21.10.2025 08:05:00 EEST | Blogi
Suomi sijoittui Mercerin Global Pension Index -vertailussa tänä vuonna 8. sijalle. Mercerin selvitys on maailman kattavin eläkejärjestelmävertailu. Vuonna 2025 arviossa oli mukana 52 maata, jotka kattavat globaalisti ison osan maailman väestöstä, BKT:sta sekä kehittyneistä eläkejärjestelmistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme