Telan mediakutsu kuuntelemaan Suvi-Anne Siimestä
31.10.2019 07:07:35 EET | Työeläkevakuuttajat Tela | Kutsu
Väestöliitto järjestää keskustelutilaisuuden Euroopan Japani – Kestävästi ikääntyvä Suomi keskiviikkona 6.11. klo 16:30-18:00 Balderin salissa Helsingissä.
Keskustelutilaisuudessa väestökehitystä tarkastellaan taloudellisesta, sosiaalis-kulttuurisesta ja ekologisesta näkökulmasta. Miten kestävyyden kolme osa-aluetta vaikuttavat toisiinsa ja voidaanko ne saada tasapainoon tällä väestönkehityksellä?
Mukana keskustelussa on Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes. Siimes pohtii väestöteemaa sukupolvien välisen vuorovaikutuksen ja oikeudenmukaisuuden näkökulmasta. Miten väestön ikääntyminen muuttaa yhteiskuntaamme? Voiko se olla myös mahdollisuus? Eletäänkö Suomen työpaikoilla, kodeissa ja politiikassa kuplissa, joista puuttuu ymmärrys ja empatia eri elämänvaiheita kohtaan?
Muita keskustelijoita ovat valtiovarainministeriön talouspolitiikan koordinaattori Markus Sovala, Eläketurvakeskuksen ennustelaskentayksikön päällikkö Heikki Tikanmäki ja ajatushautomo Demos Helsingin vanhempi asiantuntija Satu Lähteenoja. Sovala tarkastelee ikääntymisen vaikutuksia hyvinvointivaltion talouteen ja Tikanmäki erityisesti eläkkeiden rahoitukseen. Lähteenoja tuo keskusteluun ekologisen kestävyyden ja ilmastonmuutoksen näkökulmia.Keskustelun juontaa Helsingin Sanomien päätoimittaja Anu Ubaud.
Tilaisuus on Väestöliiton uuden väestöpoliittisen ohjelman valmisteluun liittyvän keskustelusarjan viimeinen osa. Tela on mukana ohjelman suunnittelussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa ja toimittajien ilmoittautumiset:
viestinnän suunnittelija Jenni Heino
jenni.heino@tela.fi
p. 040 170 4656
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Työeläkevakuuttajien sijoitustyö kantaa hedelmää – eläkevarat ylittivät 300 miljardin euron rajan28.8.2026 05:25:00 EEST | Tiedote
Markkinoiden epävarmuuksista huolimatta työeläkevakuuttajat saivat sijoituksilleen vahvasti positiivisia tuottoja vuoden toisella neljänneksellä. Sen myötä työeläkevarojen kokonaismäärä nousi uuteen ennätykseensä. Varojen kasvu vahvistaa työeläkejärjestelmän rahoituspohjaa ja vähentää tulevaisuudessa painetta työeläkemaksujen nostamiseen, muistuttaa Työeläkevakuuttajat Telan pääekonomisti Mikko Mäkinen.
Analyysi: Työeläkevakuuttajien sijoitukset suomalaisiin kasvuyrityksiin yli kolme miljardia euroa – sijoitusjohtajat ja Telan Sirén peräänkuuluttavat uudistuksia pääomarahastojen tueksi26.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisissa kasvuyrityksissä oli vuoden 2025 lopussa noin 3,2 miljardia euroa työeläkevaroja. Vuoden 2025 aikana työeläkevakuuttajien sijoitukset suomalaisiin kasvuyrityksiin kasvoivat noin 887 miljoonalla eurolla. Kotimaisten sijoitusten lisäksi tarvitaan myös kansainvälistä pääomaa, mikä vaatii uudistuksia rahastorakenteisiin, muistuttavat työeläkevakuuttajien sijoitusjohtajat ja Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén.
MYRY ja Tela: YEL-maksujen reaaliaikaisuuden vahvistaminen on tervetullut parannus hallituksen YEL-uudistukseen19.8.2026 10:37:56 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Tela ja mikro- ja yksinyrittäjien etujärjestö MYRY kiittelevät sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta reaaliaikaisuuden edistämisestä YEL-uudistuksen jatkovalmistelussa. Ministeri Partanen kertoi aiemmin Ylen haastattelussa, että maan hallitus korjaa kesällä valmistelussa ollutta hallituksen esitystä siten, että eläkemaksut perustuisivat ajantasaisempiin tulotietoihin kuin alun perin suunniteltiin.
Nimitys Telassa: Aino Juurikkala somestrategiksi7.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppatieteiden maisteri Aino Juurikkala (30) on nimitetty Työeläkevakuuttajat Telan somestrategiksi.
Telan Sirén: Hallituksen YEL-esitystä kannattaa vielä korjata ennen eduskuntakäsittelyä5.8.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että hallituksen YEL-uudistusta tulisi parantaa merkittävästi ennen esityksen etenemistä eduskuntaan. Sirénin mukaan hallituksen esitys lisäisi YEL-vakuuttamisen monimutkaisuutta ja kustannuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
