Terrafame suunnittelee avolouhosta Kolmisoppeen (Kainuu, Pohjois-Savo)

Kolmisopen esiintymän hyödyntäminen mahdollistaisi Terrafamen toiminnan jatkumisen tunnetuilla malmivarannoilla 2050-luvulle asti ja mahdollisilla varannoilla 2080-luvulle asti. Ilman Kolmisopen malmion hyödyntämistä, Terrafame jatkaisi louhimista Kuusilammen avolouhoksesta ja toiminta jatkuisi arviolta vuoteen 2035 asti.
Malmin louhiminen Kolmisopesta ei ole mahdollista ilman Kolmisoppi-järven osittaista patoamista ja kuivattamista. Suunnittelun perusteena on, että erilaisilla vesistöjärjestelyillä pyritään turvaamaan Kolmisopen alapuolisen vesistön säilyminen, vaikka Kolmisoppi-järven tila muuttuu pysyvästi.
On tärkeää, että Kolmisopen alapuolella olevassa Tuhkajoessa säilyy riittävä virtaama, jotta joen elinvoimaisuus ja taimenkanta säilyvät. Mikäli Kolmisopen malmio hyödynnetään, muuttaa avolouhos pysyvästi Kolmisoppea sekä Salmista, Kalliojärveä ja Kalliojokea.
Kolmisopen esiintymän hyödyntämisestä aiheutuvat muut ympäristövaikutukset muodostuvat kaivospiirin laajentamisesta ja tuotannollisen toiminnan jatkumisesta alueella. Louhinnassa, malminkäsittelyssä ja metallien talteenotossa syntyy iso määrä jätteitä sekä käsittelyä vaativia vesiä. Toiminnan laajentuessa päästöt jatkuisivat vähintään vallitsevalla tasolla ja kohdistuvat nykyisiin vesistöihin. Ympäristövaikutusten arvioinnin yhteydessä päivitetyn sulkemissuunnitelman mukaan vesien käsittelyä alueella on jatkettava vielä kauan tuotantotoiminnan päättymisen ja jätealueiden sulkemisen jälkeen.
Kolmisopen esiintymän hyödyntämiseksi ja kaivospiirin laajentamiseksi, Terrafamen on haettava ympäristö- ja vesitalouslupa Pohjois-Suomen aluehallintovirastolta (AVI). Kaivospiirin laajennukselle ja sen toiminnoille Terrafame tarvitsee myös Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (TUKES) kaivosluvan.
Ympäristönvaikutusten arviointimenettelyn (YVA) tarkoitus on varmistaa, että hankkeen merkittävät ympäristövaikutukset arvioidaan suunnittelun yhteydessä ennen päätöksentekoa. YVA on suunnittelun ja päätöksenteon apuväline, jonka tulokset on otettava huomioon hankkeen lupamenettelyssä. Kainuun ELY-keskus on hankkeessa ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukainen yhteysviranomainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
Ympäristöasiantuntija Riina Päätalo
p. 0295 023 668, riina.paatalo@ely-keskus.fi
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Valkoposkihanhien syysmuuton loppu pitkittyy29.10.2025 10:40:24 EET | Tiedote
Kulunut viikko ei tuonut juuri uutta valkoposkihanhitilanteeseen. Vesisateet, vastaiset tuulet ja lämpö eivät saaneet loppuja valkoposkihanhia jatkamaan matkaansa. Kauempana tundralla puhaltavat kohta myötätuulet ja ainakin sieltä poistuvat kaikki siivelle kykenevät.
Talvirajoituksiin siirrytään Itä-Suomen teillä 29.10.2025 alkaen28.10.2025 10:18:41 EET | Tiedote
Talven ja pimeyden tulon myötä nopeusrajoituksia alennetaan liikkujien turvallisuuden vuoksi koko maassa. Rajoituksien vaihto aloitetaan keskiviikkona 29.10.2025 ja ne vaihdetaan 31.10.2025 mennessä. Muuttuneet rajoitukset tulevat voimaan heti, kun merkit on vaihdettu.
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset tulevat voimaan tällä viikolla (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)27.10.2025 13:14:43 EET | Tiedote
Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset talvikaudella 2025–2026 otetaan käyttöön viikolla 44. Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakuntien alueella rajoitukset asetetaan Väyläviraston ohjeen mukaisessa laajuudessa keskiviikosta 29.10.2025 alkaen. Merkit vaihdetaan koko maassa perjantaihin 31.10.2025 mennessä siten, että pääasiallinen vaihtopäivä on keskiviikko 29.10.2025.
Aikataulukokeilun aloitusta Arvinsalmen ja Lamposaaren lauttapaikoilla siirretään23.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus tiedotti 14.10.2025 Liperin ja Rääkkylän kuntia sekä Lappeenrannan kaupunkia Arvinsalmen ja Lamposaaren lauttapaikkojen määräaikaisesta aikataulukokeilusta ajalla 1.11.2025-31.12.2026. ELY-keskus siirtää kokeilun aloitusta, jotta asiassa ehditään kuulla alueen toimijoita ennen kokeilun toteutusta.
Valkoposkihanhien syysmuutto etenee22.10.2025 11:56:42 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhien syysmuutto etenee ja hanhien määrät ovat vähentyneet Suomessa reilusti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
