The Korukirja innostaa lapset ja vanhemmat korujen tekemiseen yhdessä!

Koruinnostus valtasi uudestaan myös Alvan äidin Virpin, joka oli nuorempana tehnyt itselleen koruja. Yhdessä Alva ja Virpi etsivät innostavia koruohjeita netistä ja somesta ja tekivät omia kokeilujaan. Lyhyessä ajassa opittiin paljon ja pian oppia ja ideoita oli kertynyt niin runsaasti, että ne haluttiin saattaa myös yhdessä paketissa helposti muidenkin saataville. Kirjaidea oli valmis.
Korut ja korujen valmistus on tällä hetkellä kansainvälisesti iso trendi, etenkin nuorten keskuudessa. Käsillä tekeminen ja luova askartelu antaakin hyvää vastapainoa ruudun ääressä nököttämiselle. Alva ja Virpi kokevat molemmat korujen valmistamisen rauhoittavana puuhana. “Se on kuin meditoisi”, toteaa Virpi.
The Korukirjan missiona on innostaa lapset ja nuoret - sekä vanhemmat askartelemaan merkityksellisiä koruja itselleen tai lahjaksi ja viettämään laatuaikaa yhdessä. Yhteinen harrastus lasten ja vanhempien välillä on koko perheen hyvinvointia vahvistava asia. Jo pienetkin hetket yhteisen asian äärellä puuhastellen tuottavat paljon mielihyvää.
Aidosti kauniita itse tehtyjä koruja on myös mukava käyttää. The Korukirjassa materiaaliksi käyvät erilaisten helmien lisäksi vanhat puretut korut kaikkine osineen, luonnosta löydetyt kivet ja kauniit kepit, hakaneulat ja tölkinvetimet. Myös hamahelmistä, taikataikinasta, makaroonista ja villalangasta saa taiottua ihania koruja. Vain mielikuvitus on rajana ja luovuus saa kukkia! “Korut ovat kuin päälle puettavaa iloa.” toteavat Alva ja Virpi.
Kirja on ilmestynyt marraskuussa.
Kirjan kustantaja: Readme.fi
Tutustu kirjaan: https://www.readme.fi/kirja/the-korukirja/
Haastattelupyynnöt: jussi.kiilamo@readme.fi
Arvostelukappalepyynnöt: minna.auvinen@readme.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Readme.fi
Huippusuositun ruokakirjailijan uutuus Eka ruokakirja innostaa lapset ja nuoret kokkaamaan2.4.2025 10:11:09 EEST | Tiedote
Suomen suosituin koko perheen ruokakirjasarja Samasta padasta tuo ajankohtaisen uutuuden kouluikäisille. Ruokakirjailija Outi Tuomivaaran Eka ruokakirja – lasten ja nuorten suosikkireseptit rauhoittaa nuoret somehälinän keskeltä herkullisten ruokien ja luotettavan ravitsemustiedon äärelle.
KUTSU: Kakkukatri-kirjan julkistus- ja maistelutilaisuus 20.3.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.4.3.2025 10:04:31 EET | Kutsu
Katri Ratia-Mattinen on jakanut leivontareseptejä KakkuKatri blogissa ja somekanavillaan jo vuodesta 2008 alkaen. Vuosien mittaan Katri on kehitellyt reseptejä omassa leipomossaan ja jakanut oppejaan leivontakursseilla, ja nyt hän on julkaisemassa ensimmäisen oman leivontakirjansa.
KUTSU: Lapsen kehitys – Opas vanhemmille ja kasvattajille -kirjan julkistustilaisuus 27.2.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.13.2.2025 09:50:35 EET | Kutsu
Kirjan kirjoittajina ovat toimintaterapeutit (AMK) Hanni Hyytiäinen & Anni Vuorinen. Hanni ja Anni työskentelevät lasten kuntouttavina toimintaterapeutteina ja neuropsykiatrisina valmentajina sekä ylläpitävät suosittua @toimintaterapeutit -Instagram-tiliä, jolla on yli 70 000 seuraajaa. Usean lapsen äiteinä heiltä löytyy myös omakohtaista kokemusta ja ymmärrystä lasten erilaisiin kehitysvaiheisiin.
KUTSU: Seppo Kääriäinen - Lenkillä mietittyä -kirjan julkistustilaisuus 4.2.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.30.1.2025 09:29:31 EET | Kutsu
Ministeri Seppo Kääriäinen tekee uuden aluevaltauksen. Hänen kymmenen vuoden aikana kirjoittamistaan twitter (sittemmin X) -julkaisuista on koottu aforismikokoelma, joka sisältää mietteitä muun muassa politiikasta, keskustelukulttuurista, puolustuskyvystämme. luontosuhteestamme ja elämästä yleensä. Ministeri Kääriäistä haastattelee tilaisuudessa kirjan toimittanut tietokirjailija Markku Heikkilä.
KUTSU: Seppo Kääriäinen - Lenkillä mietittyä -kirjan julkistustilaisuus 4.2.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.16.1.2025 10:00:03 EET | Kutsu
Ministeri Seppo Kääriäinen tekee uuden aluevaltauksen. Hänen kymmenen vuoden aikana kirjoittamistaan twitter (sittemmin X) -julkaisuista on koottu aforismikokoelma, joka sisältää mietteitä muun muassa politiikasta, keskustelukulttuurista, puolustuskyvystämme. luontosuhteestamme ja elämästä yleensä. Ministeri Kääriäistä haastattelee tilaisuudessa kirjan toimittanut tietokirjailija Markku Heikkilä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme