THL belönar tidskriften Tekniikan Maailma och Föreningen för matpedagogik rf för betydande hälsofrämjande arbete
11.12.2020 13:46:24 EET | Institutet för hälsa och välfärd THL | Pressmeddelande
Hälsoinfo vid sidan om teknik
Tekniikan Maailma är ett exempel på att folkhälsan kan främjas också av dem som traditionellt inte uppfattas främja hälsa. TM eller Teknikens värld är en allmän teknisk tidskrift som når över 700 000 läsare i månaden. Största delen av läsarna är män. Tidningen ger sina läsare mångsidig information om teknik, men nästan varje nummer innehåller också hälsoteman. I tidningen behandlas hälsa ur perspektivet hållbar utveckling samt främjande av hälsa och förebyggande av sjukdomar.
Principen är att alla publicerade artiklar i tidningen ska basera sig grundligt på forskningsrön. Tidskriften har gjort ett betydelsefullt arbete genom att förmedla hälsoinformation åt befolkningen, särskilt åt män.
"Vi på Teknikens värld är oerhört glada och stolta över folkhälsopriset. Det uppmuntrar oss att fortsätta att arbeta med medicin i vår tidning. Det rör sig mycket rykten och lögner nu. De kan endast bekämpas med information", berättar chefredaktör Reijo Ruokanen.
Mångsidig matfostran
Föreningen för matpedagogik Ruukku rf främjar aktivt matpedagogik i Finland. De huvudsakliga målgrupperna är matpedagoger och proffs inom mat och pedagogik. Andrahandsmålgruppen är barn, ungdomar och familjer. Föreningen informerar aktivt om teman med anknytning till matpedagogik som stöder barns och ungas delaktighet på lika villkor och möjlighet att påverka sin egen hälsa och välfärd.
Till Ruukku rf:s mångsidiga verksamhet hör olika projekt, kurser och utbildningar samt andra evenemang. Ruukku rf genomför och utvecklar bland annat Smakskolan, som är en metod för matfostran avsedd för barn. Föreningen producerar material för Smakskolan och ordnar kurser för olika grupper.
Ruukku rf har genomfört flera projekt inom matfostran som främjar folkhälsan och hållbar utveckling.
"Föreningens medlemmar glädjer sig över folkhälsopriset och vi tackar för det erkännande vi fått. Ruukku rf:s arbete för att främja matpedagogik fyller 15 år nästa år. Priset ger ett viktigt budskap till alla i branschen; ni utför ett betydande folkhälsoarbete. Ruukku fortsätter sin verksamhet med mer synlighet i projekten MatRadarn och Matglädje åt alla samt i ett nytt samarbetsprojekt som startar i början av nästa år", berättar projektledare Aliisa Hyvönen.
Hållbar utveckling och främjande av folkhälsan hör ihop
Temat för Folkhälsodagen 2020 är hur hållbar utveckling och främjande av folkhälsan beaktas bland annat i regeringsprogrammet, i miljöplaneringen, i främjandet av motion och idrott, i de nationella näringsrekommendationerna samt i mat- och livsmedelsproduktionen.
"Perspektiven för hållbar utveckling och folkhälsa är ganska lika i de centrala målen för att främja befolkningens hälsa, såsom att öka hälsosam kost och motion. En ökad användning av grönsaker ingår t.ex. i målsättningarna både för näringsrekommendationerna och för hållbar utveckling", säger forskningsprofessor Tiina Laatikainen.
Folkhälsopriset delades i år ut för sjätte gången. Priset delades ut senast 2015.
Folkhälsodagen kan följas live på webben idag kl. 9.40-15.40 och efteråt som inspelning för två veckor: Webcast-adress
Mer om folkhälsodagen (på finska)
Mer information
Tiina Laatikainen
Forskningsprofessor
THL
Tel. 029 524 8936
fornamn.efternamn@thl.fi
Reijo Ruokanen
Chefredaktör
Teknikens värld
tfn 040 342 4350
fornamn.efternamn@otava.fi
Aliisa Hyvönen
Projektledare
Föreningen för matpedagogik rf, ”Ruukku”
tfn 044 339 9344
fornamn.efternamn@ruukku.org
Nyckelord
Om
Institutet för hälsa och välfärd THLMannerheimvägen 166
00270 Helsingfors
https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv
Följ Institutet för hälsa och välfärd THL
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Institutet för hälsa och välfärd THL
Antalet skyddshemsklienter ökade i fjol – även fler samtal ringdes till Nollinjen27.1.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2025 ökade antalet kunder vid skyddshemmen jämfört med året innan. Sammanlagt hade skyddshemmen 5 979 kunder, vilket är cirka 180 fler än år 2024. Uppgifterna framgår av Institutet för hälsa och välfärds (THL) preliminära statistik för 2025. Ökning även i antalet boendedygn Enligt Skyddshemstjänsternas förhandsuppgifter uppgick det totala antalet boendedygn i fjol till cirka 113 000, vilket är nästan åtta procent fler än 2024. Den genomsnittliga vistelsetiden per kund förlängdes med en dag jämfört med året innan. I fjol var den genomsnittliga vistelsen 19 dagar, men i vissa regioner var förändringen betydligt större. De längsta vistelserna i fjol registrerades vid Lapplands skyddshem i Rovaniemi, där den genomsnittliga vistelsetiden var 28 dygn. ”I Rovaniemi har bostadsbristen förlängt skyddshemvistelserna. Om en kund har ekonomiska svårigheter eller en betalningsanmärkning är det mycket svårt att få en bostad”, säger Mari Kaltemaa Uurtamo, ansvarig socialarbetare vid Lapplands skyd
Digirekommendationerna för barn är klara – egen smarttelefon rekommenderas inte för barn under 13 år22.1.2026 00:01:00 EET | Pressmeddelande
De nationella rekommendationerna för barns digitala användning på fritiden har preciserats efter höstens remiss- och kommentarsrunda. De färdiga rekommendationerna innehåller en skärpning av den rekommenderade åldersgränsen för smarttelefoner, som nu är 13 år. Rekommendationerna i korthet: För barn under 13 år rekommenderas ingen egen smarttelefon. För barn under 2 år rekommenderas ingen skärmtid alls. För 2–5-åringar rekommenderas högst en timmes skärmtid per dag. För 6–10-åringar rekommenderas högst en timmes skärmtid per dag och för 11–13-åringar högst två timmar per dag. Om det behövs ska en vuxen begränsa skärmtiden. Innehållet som används på den digitala enheten ska vara lämpligt för barnet och stödja dess utveckling. Det innebär till exempel att åldersgränserna för digitala spel, tv-program och filmer ska följas och att barnet inte får exponeras för skadligt innehåll. Personer under 13 år får inte använda sociala medier. Rekommendationerna gäller åldersgränser för användning av
Antalet skyddshemplatser ökar avsevärt – totalt 15 nya platser runt om i landet14.1.2026 00:01:00 EET | Pressmeddelande
Institutet för hälsa och välfärd (THL) har fattat finansieringsbeslut för skyddshem för år 2026. Riksdagen beslutade i budgeten för 2026 att öka finansieringen för skyddshem. Tack vare den ökade finansieringen kan de nuvarande platserna tryggas och nya platser tillkomma i flera regioner. Antalet platser ökar med totalt 15. Efter tilläggen finns det sammanlagt 243 skyddshemplatser i Finland. Största ökningen i Egentliga Finland De nya platserna gör det möjligt att bättre svara mot regionala behov. Situationen förbättras särskilt i Egentliga Finland, som har minst antal skyddshemplatser i förhållande till befolkningen jämfört med andra områden med skyddshem. Med de nya platserna stiger antalet från 10 till 18. "Egentliga Finlands enda skyddshem var fullt 179 dagar förra året. Då erbjuds plats på ett annat skyddshem, men långa avstånd försvårar möjligheten att ta emot hjälp. Med fler platser kan allt fler få hjälp i sin situation", säger Suvi Nipuli, utvecklingschef vid THL. Nya skyddshem
Enkäten Hälsa i skolan 2025: Barn och unga behöver stöd av vuxna för hälsosamma levnadsvanor – allt fler kan prata med sina föräldrar om sina personliga ärenden17.9.2025 00:00:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt de senaste resultaten av enkäten Hälsa i skolan 2025 kan största delen av barnen och de unga ofta eller ganska ofta diskutera med sina föräldrar om sina personliga ärenden. De behöver stöd av vuxna för hälsofrämjande levnadsvanor, eftersom endast en liten del av barnen och de unga både äter frukost och rör på sig och sover tillräckligt. Alkoholkonsumtionen och rökningen har minskat ytterligare, men användningen av nikotinpåsar har ökat betydligt. Lättare än tidigare att prata med vuxna Cirka 80 procent av eleverna i årskurs 4 och 5 samt cirka 70 procent av eleverna i årskurs 8 och 9 i den grundläggande utbildningen upplever att de ofta eller ganska ofta kan diskutera med sina föräldrar om sina personliga ärenden. Upplevelsen av detta bland elever i årskurs 8 och 9 har ökat betydligt sedan millennieskiftet, då cirka 40 procent upplevde att de ofta eller ganska ofta kan diskutera sina personliga ärenden med sina föräldrar. Informationen om lågstadieelever har samlats in först seda
Ett nytt test avslöjar risken för centrala folksjukdomar och stöder hälsosamma livsstilsförändringar21.5.2025 00:05:00 EEST | Pressmeddelande
Risktestet för folksjukdomar har publicerats på webben. Testet är ett enkelt och snabbt sätt att få en bedömning av ens egen risk att insjukna i typ 2-diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar och minnessjukdomar. Testet har utvecklats i samarbete mellan THL och Diabetesförbundet i Finland. Risktestet är avsett för vuxna för att främja den egna hälsan och välfärden. Målet är att väcka intresse för den egna hälsan och hjälpa med till exempel små hälsofrämjande livsstilsförändringar. Nästan varje vuxen finländare kan ha förhöjd risk att insjukna i typ 2-diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar och minnessjukdomar. ”Dessa vanliga sjukdomar försämrar välbefinnandet och funktionsförmågan särskilt i samband med stigande ålder. Det är viktigt att identifiera risken så att man kan ingripa i god tid och till och med förebygga sjukdomen helt och hållet”, konstaterar forskningschef Jaana Lindström vid THL. Folksjukdomar påverkar bland annat arbetsförmågan, så de har stor betydelse även för nationalekonomin. I
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum