Tiedote: SDP jatkaa kampanjointia digitaalisin keinoin koronaviruksesta huolimatta.
1.10.2020 10:00:00 EEST | SDP | Tiedote
Kokemukset ja puolueaktiivien antama palaute vaalityöhön aktivoivasta pelistä kannustivat SDPtä suunnittelemaan pelin uutta versiota yhdessä Kansalaispaneeli sovelluksen tekijän Future Dialog Oy.n kanssa. Koronavirus pandemian alettua kävi nopeasti selväksi että pelisuunnitelmaa pitäisi muuttaa radikaalisti ja ennakoida kampanjoinnin luonteen muuttumista tulevissa vaaleissa. Uusi versio vaalipelistä julkaistiin SDPn puoluekokouksessa Tampereella 22.8.
” Vaalipeli tekeminen uudella konseptilla oli innostava haaste meille. Osallisuus ja digitaalinen viestintä ovat korostuneet kriisin aikana, joten saimme miettiä yhdessä SDPn politiikkaosaajien kanssa kuinka luoda peli joka sopii korona-aikaan sekä kuntavaaleihin joissa ehdokkaita on reilun kahden sadan sijasta yli kuusituhatta, ja vaaleja käydään Suomen jokaisessa 310.ssä kunnassa. Nyt olemme luoneet pelin joka on avoin kaikille Kansalaispaneelin käyttäjille ja jossa yksilöt ja kunnat kilpailevat keräämällä pisteitä erilaisten vaalikampanjoinnin muotojen tekemisessä. Peli-idean uudelleen luominen on SDPn ansiota, sillä kuntavaaleissa jokainen ehdokas ja hänen tukijansa muodostavat kunnan tiimin jossa jokainen kampanjateko on yhteinen voitto” kommentoi Future Dialog Oy.n toimitusjohtaja Teemu Launio.
”Johtavana tulevaisuuspuolueena SDP etsii jatkuvasti uusia tapoja olla yhteydessä kannattajiinsa ja kaikkiin suomalaisiin. Tavoitteemme on olla Suomen paras ja suosituin puolue myös erilaisten digitaalisten palveluiden saralla.” kertoo SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm ja kannustaa kaikkia lataamaan Kansalaispaneelin ja aktiiveja kirjaamaan kampanjointiaan kampanjapeliin aktiivisesti. Ahkerimmin kampanjoivat järjestöt palkitaan ensimmäisen kerran jo valtakunnallisena kampanjapäivänä 10.10.
SDPn Kansalaispaneeli sovellusta on ladattu julkaisunsa jälkeen 5000 kertaa Android ja iOS sovelluskaupoista, jonka lisäksi tunnistettuja käyttäjiä sovelluksen verkkoselain versiossa on noin kaksituhatta. Demokratian uudistumisen kannalta SDP näyttää suuntaa kohtaamalla ihmisiä siellä missä he muutoinkin aikaansa viettävät- älypuhelimella. On hyvä muistaa että vaalipeli on vain yksi ominaisuus Kansalaispaneeli sovelluksessa. SDP viestii jatkuvasti kannattajilleen ja kysyy heidän mielipiteitään eri politiikan kysymyksistä ja vie tuloksia puoluejohdon päätöksenteon tueksi. SDP haluaa olla osallistava ja aktiivinen puolue jonka toimintaan ja linjoihin voi vaikuttaa eri tavoin.
Lataa sovellus ilmaiseksi Android puhelimelle ja iOS puhelimellesi ja osallistu Suomen suosituimman puolueen politiikkaan!
Yhteyshenkilöt
Antton Rönnholm
Puoluesihteeri
Sosialidemokraattinen puolue
Teemu Launio
Managing Director
Future Dialog Oy
+358400825008
Teemu@futuredialog.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Hallituksen uusi lääkekorvauslinja heikentää suomalaisten luottamusta terveydenhuoltoon10.7.2026 08:29:07 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen uusi lääkekorvauslinjaus kasvattaa terveyseroja ja heikentää suomalaisen terveydenhuollon yhdenvertaisuutta.
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Kokoomus ei voi pestä käsiään Rydmanista pelkillä somepostauksilla2.7.2026 18:06:12 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pinja Perholehto pitää kokoomusministereiden julkista arvostelua sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin sosiaalityön tutkimusrahoitusta koskevista linjauksista hurskasteluna. Kokoomuksen ministerit Hanna-Kaisa Ikonen, Mari-Leena Talvitie ja Karoliina Partanen viestivät sosiaalisessa mediassa torstaina, ettei politiikka saa puuttua tieteen vapauteen ja että tutkimusrahoituksen on perustuttava avoimiin ja tieteellisiin perusteisiin. Perholehdon mukaan viesti on oikea, mutta räikeässä ristiriidassa hallituksen varsinaisten tekojen kanssa.
SDP:n Niina Malm: Arkipyhien poisto ei käy SDP:lle24.6.2026 18:22:20 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten ja kokoomuksen johdosta väläytettiin eilen arkipyhien poistoa. SDP:lle tämä ei sovi, linjaa SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Perholehto: Työterveyshuollon uhraaminen ei SDP:lle käy23.6.2026 08:57:37 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien esitykset sunnuntaityön tuplapalkan ja lakisääteisen työterveyshuollon poistamisesta laista ovat jatkoa tutulle linjalle, jossa työntekijöiden oikeuksia ja turvaa heikennetään häpeilemättä, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto.
SDP:n Niina Malm: Hallituksessa on johtajuus hukassa22.6.2026 13:20:01 EEST | Tiedote
Kiista sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksesta on arvoton näytelmä, joka osoittaa, että hallituksessa on johtajuus hukassa, arvioi SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
