Till Gubbgrundet kommer man snart utan båt
3.7.2020 10:33:21 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande
Skärgårdsrestaurangen Ukkokari på Gubbgrundet anlägger en vajerfärjeförbindelse till ön. Vasa stad bistår med material till färjan. Till ön har man tidigare kommit endast med båt eller vintertid över isen. På Gubbgrundet finns utöver restaurangen också stadens rekreationsområde.
Restaurangföretagarna Marko Latvala och Esa Ahola anser det viktigt att alla nu kan ta sig till Gubbgrundet, om de vill. Företaget förverkligar färjan och svarar för dess verksamhet.
Färjan blir klar och tas i bruk under sommaren 2020. Skärgårdsrestaurangen Ukkokari informerar separat om när verksamheten inleds. Avståndet från fastlandet till ön är cirka 50 meter. Färjan rör sig med muskelkraft, och den kan ta högst fem personer åt gången. Säkerhetsaspekter beaktas grundligt både i användningen av färjan och i fråga om roddbåtar, kajaker och liknande trafik som korsar färjans linje.
Till Gubbgrundet har också en broförbindelse planlagts. Staden har utmaningar i att hitta finansiering under de närmaste åren för byggandet av broförbindelsen.
– Lyckligtvis hittade vi tillsammans med företagarna en kreativ lösning i utnyttjandet av vajerfärjan för att komma till Gubbgrundet. Jag tror att färjan kan bli en småskalig sevärdhet i Vasaregionen och en upplevelse i synnerhet för barn, säger kommunteknikdirektör Jukka Talvi.
Kontakter
Vasa stad, kommunteknikdirektör Jukka Talvi.
tfn 040 831 1550
Skärgårdsrestaurang Ukkokari, företagarna Marko Latvala och Esa Ahola
tfn 040 086 4818
Länkar
Om
Vasa stad
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vasa simhall öppnar 17.814.8.2026 12:42:25 EEST | Pressmeddelande
Vasa simhall öppnar igen efter sommarpausen måndag 17.8. Simhallens 50-metersbassäng har med hjälp av en mellanbro delats upp i 25-metersbanor fram till slutet av året.
Vaasan uimahalli aukeaa 17.8.14.8.2026 12:40:03 EEST | Tiedote
Vaasan uimahalli aukeaa kesätauon jälkeen maanantaina 17.8. Uimahallin 50 metrin allas on jaettu välisillalla 25 metrin radoiksi loppuvuoden ajaksi.
Isolahden koulu fick en länge efterlängtad nybyggnad13.8.2026 15:35:07 EEST | Pressmeddelande
Vid Isolahden koulu har ett nybygge färdigställts för elever som behöver krävande särskilt stöd. Byggnaden som fått namnet Pikkulahti inrymmer undervisning för elever som behöver krävande särskilt stöd, morgon- och eftermiddagsverksamhet och en ungdomslokal.
Isolahden koulu sai kauan kaivatun uudisrakennuksen13.8.2026 15:35:02 EEST | Tiedote
Isolahden koululle on valmistunut uudisrakennus vaativan erityisen tuen oppilaille. Pikkulahdeksi nimetyssä rakennuksessa toimivat vaativan erityisen tuen opetus, aamu- ja iltapäivätoiminta sekä nuorisotila.
Museidagen inbjuder till att bekanta sig med Österbottens mångsidiga museer 23.812.8.2026 15:25:53 EEST | Pressmeddelande
Österbottens museidag firas söndagen den 23 augusti för tredje gången, och 33 museer på olika håll i Österbotten deltar. Museidagens syfte är att lyfta fram Österbottens mångsidiga museer och det frivilliga hembygdsarbetet för den breda allmänheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
