Tradenomiliitto on nyt Tradenomit
Uusi brändi kokoaa yhteen niin opiskelijat ja jo valmistuneet tradenomit entistä paremmin.
- Kyse ei ole ainoastaan visuaalisen ilmeen uudistamisesta, vaan myös asenne- ja puhetavan muutoksesta, sanoo puheenjohtaja Veli-Matti Peltola. - Haluamme olla suorapuheisia ja jättää järjestöjargonin taaksemme, mikä tuo meidät lähemmäksi jäseniämme, Peltola jatkaa.
- Olemme Suomen ainoita kasvavia liittoja ja menestysreseptimme pakkasimme yksinkertaiseen muotoon: No limits, Peltola kertoo. - Ihanan röyhkeällä asenteella tuuletamme samalla vanhankantaista työmarkkinakenttää ja haastamme myös muut liitot uudistamaan tapaansa puhua jäsenilleen, kannustaa Peltola.
Uudistettu brändi näkyy jatkossa voimakkaasti kaikessa toiminnassamme, myös vaikuttamistyön eri osa-alueilla. Uudet työnteon muodot, hyvinvoinnin ja työelämän tasa-arvon edistäminen vaativat järjestöiltä uutta ajattelua.
- Haluamme haastaa koko työmarkkinakenttää meille tärkeillä teemoilla uusien tulokulmien löytämiseksi, vt. toiminnanjohtaja Ville-Veikko Rantamaula sanoo. - Teemme tätä työtä jatkossa perinteisten toimijoiden lisäksi myös suoraan tradenomeja työllistävien yritysten kanssa. Järjestelmä on murroksessa ja sitä myötä myös palkansaajaliittojen rooli muuttuu. Me emme jää olosuhteiden armoille, vaan päämäärätietoisesti kehitämme uutta, Rantamaula summaa.
Verkkosivujen osoite ja sähköpostiosoitteemme muuttuvat
Jatkossa verkkosivumme löytyvät osoitteesta tradenomi.fi ja suoraosoite opiskelijatoiminnallemme on tradenomiopiskelijat.fi.
Sähköpostiosoitteet muuttuvat muotoon etunimi.sukunimi@tradenomi.fi. Sosiaalisessa mediassa toimimme tunnisteilla #tradenomi, #tradenomit, #tradenomiopiskelija, #tradenomiopiskelijat ja #nolimits.
Uudet logomme ja graafiset ohjeet löydät verkkosivuiltamme. Uudistus suunniteltiin ja toteutettiin yhteistyössä Dynamo&Sonin kanssa.
Lisätiedot:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli-Matti Peltola, puheenjohtaja
p. 050 477 4847
Ville-Veikko Rantamaula, vt.toiminnanjohtaja
p. 040 832 6682
Anu Väätäjä, viestintäjohtaja
p. 050 372 7395
Linkit
Tietoja julkaisijasta
TradenomitRatavartijankatu 2 (A-porras, 6.krs)
00520 HELSINKI
020 155 8800 (vaihde)http://www.tradenomi.fi
Olemme tulevaisuuteen katsova, maailman parhaan työelämän ja osaamisen puolesta vaikuttava yhteisö, jonka voima tulee tradenomien monipuolisesta osaamisesta. Olemme sitä, mitä jäsenemme erilaisissa uratilanteissa tarvitsevat: opintojen ja työelämän virkistäjä, mentori, manageri ja tarvittaessa puolustajakin.
Toimimme ja viestimme käytännönläheisesti, kunnianhimoisesti ja pilke silmäkulmassa. Niin kuin tradenomit yleensäkin. Muiden korkeakoulutettujen tavoin olemme järjestäytyneet Akavaan ja meitä on lähes 33 000 yhteisössämme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tradenomit
Kotihoidontuki on kiintiöitävä28.11.2025 13:18:34 EET | Blogi
Perhevapaauudistus sekä sen tueksi työ- ja virkaehtosopimuksiin neuvotellut palkalliset vanhempainvapaat tulivat tarpeeseen. Vielä on aikaista arvioida uudistuksen lopullista vaikutusta tasa-arvoon, mutta se on silti jo saavuttanut päätavoitteensa - lapsen oikeuden molempiin vanhempiin. Nykyinen malli mahdollistaa molempien vanhempien tasapuoliset vanhenpainvapaat lapsen ensimmäisten kuukausien aikana.
Tutkimus: Taloushuolet vaikuttavat tradenomiopiskelijoiden hyvinvointiin7.11.2025 11:29:18 EET | Tiedote
Korkeakoulutettujen ennätyksellisen heikko työllisyystilanne sekä yleinen taloustilanne heijastuvat myös opiskelijoiden hyvinvointiin. Tuoreen opiskelijatutkimuksemme mukaan 60 prosenttia tradenomiopiskelijoista on huolissaan taloudellisesta tilanteestaan. Tutkimukseen vastanneista 46 prosenttia koki sen vaikuttaneen jaksamiseensa tai hyvinvointiinsa.
Ronja Honkala Tradenomiopiskelijoiden puheenjohtajaksi2.11.2025 15:38:53 EET | Tiedote
Viikonloppuna kokoontunut Tradenomiopiskelijoiden liittokokous valitsi uuden hallituksen vuodelle 2026. Puheenjohtajaksi valittiin Ronja Honkala (Jyväskylän Tradenomiopiskelijat ry) ja varapuheenjohtajaksi Milla Kärkkäinen (Lappeenrannan Tradenomiopiskelijat LapTOp ry).
Tradenomien selittämätön palkkaero on 8,4 prosenttia30.10.2025 14:03:45 EET | Tiedote
Tuoreen selvityksen mukaan sukupuolten välinen selittämätön palkkaero on tradenomien keskuudessa keskimäärin 8,4 prosenttia miesten hyväksi. Yksityisellä sektorilla selittämätön palkkaero on suurempi kuin julkisella sektorilla. Selittämätöntä palkkaeroa ei voida selittää esimerkiksi koulutuksella, kokemuksella tai tehtävien vaativuudella.
Miksi järjestäytymisestä halutaan rangaista?15.5.2025 14:47:05 EEST | Blogi
Pääministeripuolue kokoomus paljasti viimein todellisen suunnitelmansa koko ay-liikettä vastaan taannoisella hölmöllä kampanjallaan puoliväliriihen päätöksistä. Mediakohua aiheuttaneessa kampanjassa tuotiin esiin esimerkein ansiotuloveron kevennysten vaikutuksia perheisiin. Toisessa kuvassa perheen vanhempi oli liiton jäsen ja toinen puolestaan "ei liiton jäsen". Verohyöty järjestäytyneelle henkilölle oli selkeästi pienempi kuin järjestäytymättömän työntekijän. Epäselväksi jäi, oliko järjestäytymätön kuitenkin työttömyyskassan jäsen. Kassankin voinee arvata.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme