Tulli ja poliisi paljastivat ulkomailta johdetun marihuanan salakuljetusorganisaation
6.3.2023 09:20:00 EET | Tulli | Tiedote

Tulli ja poliisi ovat takavarikoineet tutkimansa marihuanan maahantuonti- ja levitysorganisaation hallusta loppukesästä 2022 yhteensä lähes 40 kilogrammaa marihuanaa ja noin 95 000 euroa käteistä rahaa. Käteisen rahan epäillään olevan osin rikoshyötyä jo levitykseen päätyneestä marihuanasta ja osin maksua uudesta maahan tuodusta erästä.
Organisaation epäillään tuoneen Suomeen loppuvuodesta 2021 lähtien marihuanaa yli 230 kilogrammaa. Maahantuodun marihuanan katukauppa-arvo on Suomen markkinoilla ollut yhteensä lähes 4 miljoonaa euroa. Maahantuontieriä epäillään olevan yli kaksikymmentä.
Huumeiden salakuljetuksessa hyödynnetty kuriirilähetyksiä – yhteyttä pidetty eri pikaviestipalveluiden välityksellä
− Marihuana on tuotu Espanjasta ja Italiasta Suomeen kaupallisen liikenteen rakenteissa, ja maahantuonnissa on hyödynnetty pikakuriirilähetyksiä. Suorittamamme esitutkinnan perusteella organisaation toimintaa on johdettu Espanjasta ja tyypillistä toiminnassa on ollut eri pikaviestintäpalveluiden välityksellä tapahtunut henkilöiden yhteydenpito, kertoo Tullin tutkinnanjohtaja Tero Virtanen.
− Huumausaineet on tuotu ensin pääkaupunkiseudulle, jossa niitä on varastoitu sitä varten hankituissa yksityisasunnoissa sekä vuokravaraston tiloissa. Pääkaupunkiseudulta marihuanaa on toimitettu mm. Turun ja Uudenmaan alueelle, jossa sitä on levitetty edelleen, sanoo rikosylitarkastaja Markus Laine Lounais-Suomen poliisista.
Organisaatiota toimintaan epäillään osallistuneen yhteensä yli 15 henkilöä. Useita henkilöitä edelleen vangittuna. Jokaisella on ollut oma nimetty roolinsa organisaation toiminnassa.
Marihuanan myynnistä saatu rikoshyöty on suurelta osin toimitettu ulkomaille. Rahat on viety pois Suomesta tarkoitusta varten palkattujen rahakuriirien avulla sekä yksityishenkilöiden tekemien rahansiirtojen välityksellä.
Esitutkinta asiassa on valmistunut ja siirtynyt syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjänvirastoon.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli aloittaa neuvottelut itärajan henkilöstön lomautuksista5.3.2026 15:31:50 EET | Tiedote
Tulli on antanut henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluesityksen, joka koskee itärajan tullitoimipaikkojen henkilöstön lomauttamista toistaiseksi. Lomautuksen uhka koskee enintään 140 työntekijää.
Suomalaisia yhtiöitä epäillään alv-petoksista käytettyjen ajoneuvojen yhteisöhankinnoissa5.3.2026 08:28:00 EET | Tiedote
Tulli tutkii laajaa veropetosvyyhtiä, jossa muista EU-jäsenvaltioista yhteisökaupalla Suomeen hankittuja käytettyjä ajoneuvoja on muutettu marginaaliverotettaviksi ajoneuvoiksi vääränsisältöisin tosittein. Tutkinnassa olevissa tapauksissa on selvinnyt, että ajoneuvoja on hankittu yli 3 500 kappaletta ja ajoneuvoja on ostettu 115 miljoonan euron arvosta. Tapausten yhteenlaskettu vältettyjen verojen määrä on yli 60 miljoonaa euroja.
Huumausaineita ja huumelääkkeitä takavarikkoon ennätysmäärä vuonna 20252.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote
Tullin tietoon tulleiden huumausainerikosten määrä väheni vuonna 2025 mutta huumausaineiden ja huumelääkkeiden takavarikkomäärät olivat huomattavasti edellisvuosia korkeammat. Myös aseita ja savukkeita takavarikoitiin paljon.
Tulli: Olemme Suomessa olleet erittäin hyviä EU:n Venäjälle asettamien pakotteiden noudattamisessa26.2.2026 14:23:35 EET | Tiedote
EU:n ensimmäinen, Venäjälle Ukrainaan hyökkäämisen vuoksi kohdistama pakotepaketti astui voimaan tasan neljä vuotta sitten. Tulli painottaa, että laillisesti toimivat suomalaiset yritykset ovat osoittaneet vahvaa sitoutumista pakotteiden esimerkilliseen noudattamiseen ja ovat olleet avainasemassa pakotteiden kiertämisen estämisessä. Uhkakuvat eri puolilla Eurooppaa ovat kuitenkin erilaisia, mikä vaikuttaa suoraan pakotteiden tavoitteiden saavuttamiseen.
Lemmikin kanssa Suomeen? Selvitä maahantulon edellytykset etukäteen10.2.2026 08:39:47 EET | Tiedote
Jos suunnittelet lomamatkaa lemmikkisi kanssa tai uuden lemmikin hankintaa ulkomailta, tutustu maahantulon vaatimuksiin hyvissä ajoin. Lemmikkien Suomeen tuontiin liittyy useita vaatimuksia, kuten esimerkiksi rokotus, lääkitys ja matkustusasiakirjat. Kun hoidat vaatimukset ajoissa, lemmikkisi maahantulo on sujuvaa ja turvallista. Vaatimukset auttavat suojaamaan Suomea vakavilta eläintaudeilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



