Tullille merkittävä rooli hiilivuodon torjunnassa
EU-asetus Hiilirajamekanismista eli CBAM:ista (Carbon Border Adjustment Mechanism) tuo täysin uusia velvollisuuksia sen piirissä olevien tuotteiden maahantuojille ja lisää tehtäviä maahantuontia valvoville tulliviranomaisille EU:ssa. Suomessa Tullia on ehdotettu kansalliseksi toimivaltaiseksi viranomaiseksi, joka vastaa toiminnasta käytännössä.
- Toimivaltaisen viranomaisen tehtävä sopii Tullille erityisen hyvin, koska hiilirajamekanismin velvollisuudet on kytketty tavaran maahantuontiin, jota Tulli perustehtävänsä puolesta valvoo. Tullin tehtävänä on myös yhteiskunnan, ympäristön ja kansalaisten suojaaminen. Tähänkin tehtäväkokonaisuuteen uusi ilmastopolitiikkaan liittyvä tehtävä istuu hyvin. Lisäksi hiilirajamekanismilla pidetään huolta yritysten tasapuolisista kilpailuedellytyksistä, minkä varmistaminen on meille tärkeää, sanoo asiakkuus- ja veronkantojohtaja Tom Ferm.
Mekanismin tavoitteena on, että EU-tuontituotteiden hinnat heijastavat nykyistä paremmin niiden todellisia hiilipäästöjä. Samalla kannustetaan EU:n ulkopuolisia valmistajia vähentämään päästöjään. Mekanismia sovelletaan muun muassa rauta- ja teräteollisuuteen, alumiiniin, lannoitteisiin, sementtiin, tuontisähköön ja vetyyn sekä tiettyihin raaka-aineisiin.
Vuodesta 2026 alkaen Hiilirajamekanismin soveltamisalaan kuuluvien tavaroiden tuonti EU:n ulkopuolelta, pois lukien ETA-maat, muuttuu luvanvaraiseksi. Ennen CBAM-lupien ja -todistusten hankkimisvelvollisuutta sovelletaan vuosina 2023-2025 siirtymäaikaa, jolloin voimassa on raportointivellisuus. Raportointivelvollisuus astuu voimaan 1. lokakuuta 2023. Maahantuojan on raportoitava maahantuomiensa tuotteiden suorat ja epäsuorat päästöt vuosineljänneksittäin. Raportoinnin toistuvasta laiminlyönnistä seuraa sanktio.
Hiilirajamekanismin myötä Tulliin avautuu uusia tehtäviä, asiakasneuvonnalla on tärkeä rooli
Hiilirajamekanismi tuo Tullille kokonaan uudenlaista tekemistä, kuten hiilirajamekanismin lupakäsittelyä, CBAM-todistusten myyntiä ja hallintaa sekä mekanismiin liittyviä seuranta-, valvonta- ja neuvontatehtäviä. Lisäksi jo olemassa olevien tiettyihin tehtäviin, kuten tavarantarkastukseen ja näytteenottoon, tarvitaan lisää tekijöitä.
- Meille tulee hiilirajamekanismin myötä lähivuosina uusia tehtäviä, joiden laadukas hoitaminen edellyttää uuden, esimerkiksi teknisen osaamisen hankkimista Tulliin. Ensimmäiset haut lähtevät käyntiin pian, kertoo projektipäällikkö Sture Skinnar.
Alkuvaiheessa korostuu erityisesti yritysten neuvonta.
- Vielä ei ole kovin paljoa konkreettista kerrottavaa, koska kansallinen valmistelu on vasta aloitettu. Meille on kuitenkin erityisen tärkeää pitää asiakkaamme tietoisina tulevista muutoksista. Tulemme kokoamaan verkkosivuillemme tietoa ja ohjeita sekä viestimään suoraan asiakkaillemme, kertoo asiakasviestinnästä vastaava tulliylitarkastaja Heli Leutonen.
Lisätietoja
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Asiakkuus- ja veronkantojohtaja Tom Ferm ja projektipäällikkö Sture Skinnar.
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli, KRP ja Lounais-Suomen poliisilaitos paljastivat mittavan huumausaineiden levitysorganisaation Turussa17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tulli, Keskusrikospoliisi ja Lounais-Suomen poliisilaitos tutkivat vuosien 2023–2025 aikana laajamittaista huumausaineiden maahantuonti- ja levityskokonaisuutta, jossa Suomeen on vuosien 2023 ja 2024 aikana tuotu yhteensä noin 7 miljoonaan euron arvosta huumausaineita.
Tulli takavarikoi 135 000 kappaletta huumelääkkeitä Helsingin Länsisatamassa – alkuvuoden takavarikkomäärät ennätyslukemissa3.9.2025 08:14:00 EEST | Tiedote
Tulli takavarikoi kesäkuussa 2025 maahan saapuneesta henkilöautosta, rakenteisiin kätkettynä, noin 135 000 kappaletta erilaisia huumelääkkeitä. Niiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä merkittävästi enemmän tammi–kesäkuussa 2025 kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
Tullin alustarkastukset ovat osa rajat ylittävien tavaravirtojen valvontaa28.8.2025 17:27:56 EEST | Tiedote
Tullin alustarkastuksilla turvataan yhteiskuntaa, kansainvälistä kauppaa ja Suomen turvallisuutta. Riskiprofilointiin perustuvien tarkastusten tavoitteena on varmistaa, että Suomeen tulevat alukset noudattavat maahantuonnin kieltoja ja rajoituksia.
Tullin uudet robotit ja tutkimuslaitteet kiihdyttävät rikostutkimuksia28.8.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Tullilaboratorion uudet robotit työskentelevät ihmiseen verrattuna väsymättä ja kykenevät suorittamaan työnsä aina täsmällisesti samalla tavalla. Uusilla tutkimuslaitteilla saadaan entistäkin yksityiskohtaisempaa mittaustietoa huumeista, dopingaineista ja lääkkeistä.
Tulli tehostaa elintarvikkeiden valvontaa Helsingin satamissa11.8.2025 11:33:31 EEST | Tiedote
Tulli tehostaa elintarvikevalvontaa afrikkalaisen sikaruton vuoksi Helsingin satamissa 12.8.–30.9. Valvonta kohdistuu etenkin Virosta tulevaan matkustajaliikenteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme