Tuore tutkimus haastaa mielikuvan velkaantuvista nuorista ja piheistä eläkeläisistä
23.3.2021 08:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Miten ihmiset toimivat kohdatessaan taloudellisia vaikeuksia? Jyväskylän yliopiston yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitoksen ja Helsingin yliopiston kasvatustieteellisen tiedekunnan tuore tutkimus osoittaa, että vastaus riippuu iästä ja kulutusasenteista. Tutkijat havaitsivat myös, että ihmisten toiminta taloudellisia ongelmia kohdattaessa on muuttunut 20 vuoden aikana.
Tutkimusaineistona oli vuosina 1999, 2004, 2009, 2014 ja 2019 kerätty suomalaisten elämäntavan muutoksia kuvaava laaja kyselytutkimus, jonka kokonaisvastaajamäärä oli yli 10 000.
Useimmat vastaajat tinkivät päivittäisistä menoistaan ja käyttävät säästöjään kohdatessaan taloudellisia vaikeuksia. Ystäviltä ja sukulaisilta lainaaminen, lisälainan ottaminen pankista ja kulutusluottoihin turvautuminen oli myös yleistä. Lisäksi ihmiset pyrkivät lisäämään tulojaan tekemällä enemmän töitä tai myymällä omaisuuttaan kohentaakseen taloudellista tilannettaan. Monet myös kertoivat kokeilevansa onneaan rahapeleissä.
Menoja karsitaan ja lainaamista vältetään
Tutkimuksesta kävi ilmi, että menojen karsiminen oli yleisin tapa ja lainaaminen harvinaisin tapa selättää taloudellisia vaikeuksia. Lainaaminen myös väheni huomattavasti erityisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana, mikä oli hieman yllättävää.
Tulos saattaa kertoa siitä, että ihmiset ovat alkaneet olla tietoisempia lainaamisen riskeistä ja ratkaisevat talousongelmansa mieluummin pyrkimällä hankkimaan lisää rahaa.
– Lisätyön tekemisen ja omaisuuden myymisen yleistyminen saattaa selittyä osittain työn ja tavaravaihdon helpottumisella ja nopeutumisella digitalisaation myötä, akatemiatutkija Gintautas Silinskas pohtii.
Ikä vaikutti merkittävästi toimintaan talousvaikeuksissa. Nuorten ja eläkeläisten toiminta poikkesi eniten muista ikäryhmistä. Alle 25-vuotiaat vastaajat lainasivat ja kokeilivat onneaan rahapeleissä selvästi muita harvemmin ja pyrkivät useammin tulojensa lisäämiseen.
– Tämä selittyy paitsi nuorten muita huonommalla luottokelpoisuudella myös heidän haluttomuudellaan ottaa taloudellisia riskejä tulevaisuuden ollessa epävarma, professori Terhi-Anna Wilska sanoo.
Sen sijaan 66–75-vuotiaat eivät pyrkineet lisäämään tulojaan yhtä usein kuin muut, ja he tinkivät myös harvemmin jokapäiväisestä kulutuksestaan. Tulos haastaa yleisen mielikuvan piheistä eläkeläisistä. Wilskan mukaan ikääntyneillä on myös yleensä vähemmän taloudellisia ongelmia ja puskurina enemmän säästöjä kuin nuoremmilla.
Iän lisäksi myös kulutusasenteet olivat yhteydessä toimintaan talousvaikeuksissa. Säästäväisinä itseään pitävät kuluttajat lainasivat ja kokeilivat onneaan rahapeleissä harvemmin kuin muut. Elämyshakuiset kuluttajat taas eivät tyypillisesti vähentäneet menojaan taloudellisia vaikeuksia kohdatessaan ja olivat taipuvaisia ratkaisemaan talousongelmiaan lainaamalla.
Tutkimus on osa DigiConsumers-hankettKutua (2019–2025), jonka rahoittaja on Suomen Akatemian yhteydessä toimiva Strategisen tutkimuksen neuvosto.
Alkuperäisjulkaisu: Silinskas, G., Ranta, M., & Wilska, T-A (2021). Financial Behaviour Under Economic Strain in Different Age Groups: Predictors and Change Across 20 Years. Journal of Consumer Policy (ahead of print). https://doi.org/10.1007/s10603-021-09480-6
Lisätietoja:
Akatemiatutkija Gintautas Silinskas, gintautas.silinskas@jyu.fi
DigiConsumers-hankkeen johtaja, professori Terhi-Anna Wilska, terhi-anna.wilska@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto säilytti vetovoimansa korkeakoulujen yhteishaussa – viidenneksi suosituin kohde25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon haki eilen päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 19 414 hakijaa, joista ensisijaisia 6 344. Viime vuodesta ensisijaisten hakijoiden määrä nousi kolme prosenttia, ja kokonaishakijamäärä pysyi lähes samana (19 477 vuonna 2025). Valtakunnallisesti kevään toisen yhteishaun hakijamäärä nousi vajaan prosentin. Hakemuksia Jyväskylän yliopistoon kertyi 25 979, mikä oli myös lähes sama kuin edellisvuonna.
QS Ranking 2026: Liikuntatieteet sijalla 45, kaikkiaan 9 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa25.3.2026 12:02:00 EET | Tiedote
Vuoden 2026 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 45:s. Vahva sijoitus kertoo alan asemasta suomalaisen ja kansainvälisen liikuntatieteellisen tutkimuksen kärjessä. Viime vuonna sijoitus oli 47:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 ja kielitieteet välille 151–200, molemmat samoilla sijoilla kuin viime vuonna.
Suomalaistutkijat kehittivät uuden menetelmän tarkkaan molekyylikalvojen kasvatukseen25.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston ja Aalto-yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden lasermuokkaukseen perustuvan menetelmän, jonka avulla metalli‑orgaanisia materiaaleja voidaan kasvattaa paikallisesti molekyylin paksuinen kerros kerrallaan. Menetelmä mahdollistaa erimuotoisten kalvojen tarkan rakentamisen ja tarjoaa uusia tapoja muokata materiaalien ominaisuuksia eri käyttötarpeisiin.
Autististen nuorten avun saanti terveydenhuollossa voi olla vaikeaa – kapeat käsitykset autismista jarruna24.3.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Tutkimuksen mukaan autististen nuorten kohtaaminen terveydenhuollossa vaikeutuu kapeiden autismikäsitysten vuoksi. Nuorten omia kokemuksia ja tietoa elämästään ei aina arvosteta, ja maskaaminen, eli autististen piirteiden peittely, jää usein ammattilaisilta tunnistamatta. Pahimmillaan tämä voi jopa estää asianmukaisen hoidon saamista. Autismi ei aina näy ulospäin odotetulla tavalla, tutkijat muistuttavat.
”Tasa-arvon esteenä on haluttomuus asettua toisen ihmisen asemaan” – Katariina Räikkönen vastaanotti Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen20.3.2026 13:33:46 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos on myöntänyt vuoden 2026 Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen ihmisoikeusaktivisti, vaikuttaja Katariina Räikköselle. Tunnustus jaettiin Minna Canthin päivänä 19.3. järjestetyssä tilaisuudessa Jyväskylän yliopiston Ruusupuistossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
