Tuore tutkimus vieraskielisten koronainfektioista: vähemmän testattuja, enemmän tartuntoja mutta ei korkeampaa kuolleisuutta
30.9.2021 14:56:01 EEST | HUS | Tiedote
HUSin ja Helsingin yliopiston tutkimus koronainfektioiden esiintymisestä eri kieliryhmissä on tänään julkaistu arvostetussa Clinical Microbiology and Infection -lehdessä.
Vieraskielisiä testattiin noin puolet vähemmän kuin suomea, ruotsia tai saamen kieliä äidinkielenään puhuvia. Tämä ero näkyi kaikissa ikäryhmissä ja kieliryhmissä. Väestömäärään suhteutettuna vieraskielisillä todettiin 64 % enemmän tartuntoja. Testatuista henkilöistä positiivisia olivat 3 % kotimaan kieliä puhuvista ja 10 % vieraskielisistä.
Kotimaan kieliä puhuvista 8 % menehtyi 90 päivän sisällä positiivisesta koronatestistä ja vieraskielisistä 1 %. Tämä ero selittyy sillä, että vieraskieliset olivat yleensä nuorempia kuin suomea, ruotsia tai saamea äidinkielenään puhuvat. Kun verrattiin alle 65-vuotiaiden kuolemanriskiä eroa ei tullut esiin ryhmien välillä.
Monikieliselle ja monipuoliselle viestinnälle tarvetta
”Tulokset osoittavat, että yhtenä haasteena hoitojärjestelmälle on ollut saada vieraskieliset hakeutumaan testiin ajoissa. Tähän reagoitiin HUSissa ja Helsingin kaupungilla jo pandemian alkuvaiheessa ja lisättiin monikielistä tiedotusta testaamisesta ja hoitoon hakeutumisesta. Kaikista positiivisista 21 % puhui äidinkielenään muita kuin kotimaisia kieliä, joten tulkkauspalvelujen riittävä käyttö on keskeistä niin tartunnanjäljityksessä kuin sairaaloissa, jotta väärinkäsityksiä ei syntyisi”, sanoo HUSin infektiolääkäri Ville Holmberg.
”Korkeampi ilmaantuvuus vieraskielisillä tarkoittaa, että hyvän rokotuskattavuuden saavuttaminen maahanmuuttajien keskuudessa olisi erityisen tärkeää epidemian hidastamiseksi ja sairaalakuormituksen vähentämiseksi. Tämän saavuttamiseksi tarvitaan monipuolista viestintää useilla kielillä ja rokotuspisteiden tuomista ihmisten lähelle”, Holmberg jatkaa.
Lisätietoa medialle
Ville Holmberg, LT
sisätautien ja infektiosairauksien erikoislääkäri
HUS ja Helsingin yliopisto, Infektiosairaudet
p. 050 4271630
ville.holmberg@hus.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS sammanslutningens styrelse behandlade förslaget till budgetram för 202720.4.2026 12:02:40 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse behandlade den fasta budgetram som ingår i förslaget till budget för 2027 samt verksamheten och ekonomin för januari–februari 2026.
HUSin yhtymähallitus käsitteli vuoden 2027 talousarvion kehysesitystä20.4.2026 12:02:40 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus käsitteli vuoden 2027 talousarvioesitykseen sisältyvää kiinteää talousarviokehystä sekä tammi-helmikuun 2026 toimintaa ja taloutta.
Behandling för ADHD kan ges redan före diagnosen20.4.2026 10:37:37 EEST | Pressmeddelande
Nätterapi för ADHD är avsedd för alla personer från 16 år och uppåt vars funktionsförmåga hotas av ADHD-liknande symtom. Den avgiftsfria nätterapin kan inledas snabbt och syftar till att lindra de besvär som symtomen orsakar samt förbättra funktionsförmågan.
ADHD:n hoitoa voi saada jo ennen diagnoosia20.4.2026 10:37:37 EEST | Tiedote
ADHD:n nettiterapia on tarkoitettu kaikille 16 vuotta täyttäneille, joiden toimintakykyä uhkaavat ADHD-tyyppiset oireet. Maksuttoman nettiterapian pääsee aloittamaan nopeasti, ja sen tavoitteena on lievittää oireiden aiheuttamaa haittaa ja parantaa toimintakykyä.
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 20 april 202616.4.2026 15:10:51 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder måndagen den 20 april 2026 för att behandla bland annat förslaget till budget för 2027 samt verksamheten och ekonomin för januari–februari 2026. Föredragningslistan för mötet finns här. HUS medietjänst betjänar medier måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post på viestinta@hus.fi. Se avvikande öppettider.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
