Turun Osuuskauppa

Turun Osuuskauppa on nimittänyt Harri Havian matkailu-, ravitsemis- ja liikennekaupan toimialajohtajaksi

Jaa

Turun Osuuskaupan matkailu-, ravitsemis- ja liikennekaupan toimialajohtajaksi on 1.6.2022 alkaen nimitetty Harri Havia. Havia siirtyy tehtävään SOK:lta, jossa hän on toiminut useissa eri tehtävissä, viimeksi vuodesta 2015 lähtien ravitsemiskaupan operatiivisena johtajana sekä ravitsemiskaupan kehityksestä ja konsepteista vastaavana johtajana. Nimitys on jatkoa Mikko Eskelisen siirtymiselle Turun Osuuskaupan sisällä market- ja tavaratalokaupan toimialajohtajaksi 7.2.2022 alkaen.

- Harri Havia on erinomainen vahvistus johtoryhmäämme. Hän tuo meille laajaa näkemystä ja kokemusta toimialoilta, joiden menestyksellä on suuri merkitys Turun Osuuskaupan kasvustrategiassa. Pitkän pandemian värittämän jakson jälkeen matkailu- ja ravitsemiskaupan näkymät ovat nyt positiivisemmat, ja pystymme erityisesti Turkuun tekemiemme investointien ansiosta tarjoamaan asiakkaillemme entistä parempaa palvelua. Uskon myös, että Harrin johtamistapa ja persoona sopivat erinomaisesti osuuskauppamme kulttuuriin ja toimintatapaan. Toivotan hänet lämpimästi tervetulleeksi joukkoomme, toimitusjohtaja Antti Heikkinen kertoo.

- Odotan innolla muuttoa Turkuun ja pääsyä edistämään osaltani voimakkaasti kehittyvän Turun Osuuskaupan kasvua. Turun seutu on yksi Suomen merkittävimmistä matkailukohteista ja ravintolatarjonnaltaan aivan ainutlaatuinen. Liikennekaupassa kehitämme myös aktiivisesti verkostoamme energiamurroksen etujoukoissa. On hienoa päästä työskentelemään muiden alan toimijoiden kanssa ja tekemään Turun seudusta entistäkin mielenkiintoisempaa matkailukohdetta tulevaisuudessa.

Turun Osuuskaupan matkailu-, ravitsemis- ja liikennekaupan kokonaisuuden liikevaihto on tällä hetkellä n. 130 miljoonaa euroa ja se työllistää noin 400 henkilöä.

 

Lisätietoja:

Turun Osuuskauppa, toimitusjohtaja Antti Heikkinen, puh. 010 764 4003

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Turun Osuuskauppa
Turun Osuuskauppa
PL 186
20101 Turku

http://www.tok.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät kansainvälisesti arvostetussa World Luxury Awards-äänestyksessä5.11.2025 08:29:59 EET | Tiedote

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.

Suunnitelmat Wiklundin uudistamiseksi etenevät - Prisma ja uudistettu Sokos valmistuvat joulukauppaan 202629.10.2025 10:00:20 EET | Tiedote

Turun Osuuskauppa ilmoitti syyskuussa 10 miljoonan euron investoinneista Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja Prisman avaamisesta Wiklundille vuonna 2026.​ - Uudistusten tila- ja toimintasuunnittelu on edennyt vauhdilla ja muutostyöt Wiklundilla on aloitettu. Prisman päivittäistavarat tulevat sijoittumaan pääasiassa nykyisen S-marketin tiloihin pohjakerrokseen ja käyttötavarat katutasoon. Sokoksen naisten vaate- ja jalkinevalikoima siirtyy loppukesään mennessä Wiklundin toiseen kerrokseen muodostaen uudistetun muodin ja kodin kokonaisuuden. Sokoksen uudistunut kosmetiikka löytyy jatkossa katutasosta. Muutosten yhteydessä suunnittelemme Hyvä Olo-hoitoloiden sulkemista sekä Wiklundilla että Raision Kauppakeskus Myllyssä, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. - Myös ravintolapalvelujamme muokataan ja suunnittelemme Bar W:n sulkemista joulusesongin jälkeen. Trattoria, Coffee House, Hesburger ja Walo Rooftop Bar palvelevat jatkossakin uudistuneella Wiklundilla, j

Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan kehittämiseen tuomalla Wiklundille Prisman ja uudistamalla Sokosta17.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja avaa Wiklundille Prisman vuonna 2026.​ - Uuden strategiamme mukaisesti vahvistamme erityisesti marketkaupan verkostoamme seuraavien vuosien aikana. Turku on voimakkaan kasvun aluetta ja haluamme kehittää keskustan elinvoimaa ja palvelutarjontaa sellaiseksi, että se palvelee nykyisten asiakkaiden lisäksi entistä paremmin myös alueelle muuttavia, erityisesti nuoria asiakasryhmiä. Prisma on keskusta-alueen ensimmäinen hypermarket ja uskomme, että se tuo keskustaan lisää asiakasvirtaa. Yksistään Wiklundilla vieraili viime vuonna lähes 5 miljoonaa asiakasta ja Prisman myötä luku varmasti kasvaa. Prisman myötä pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistä edullisemman hintatason ja laajemman valikoiman erityisesti käyttötavaroiden osalta.​ Samalla uudistamme Sokosta, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Wiklundilla tehtävien muutosten tarkempi tila- ja toimintasuunnittelu on parhaillaan käynnissä ja suu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye