Jyväskylän yliopisto

Tutkijoiden kehittämä simulaatiomalli valaisee säästöpotentiaalia kansantautien ennaltaehkäisyssä - auttaa arvioimaan elämäntapaohjauksen hyötyjä

Jaa
Elämäntapaohjaus on todettu vaikuttavaksi menetelmäksi monien kansantautien, mukaan lukien tyypin 2 diabeteksen, ehkäisyssä. Elämäntapamuutokset eivät kuitenkaan tapahdu hetkessä ja ohjaus sitoo paljon resursseja. Välittömien kustannusten sijaan elämäntapaohjausta kannattaa tarkastella pidemmällä aikajänteellä. Jyväskylän yliopiston tutkijoiden kehittämä malli laski, että elämäntapaohjaus voi tuoda kustannushyötyjä jo kolmessa vuodessa.
Kuva: Mostphotos.
Kuva: Mostphotos.

Jyväskylän yliopiston AI Hub Keski-Suomi -hankkeessa selvitettiin, minkälaisia kustannusvaikutuksia erilaisilla elämäntapaohjausmalleilla on tyypin 2 diabeteksen ennaltaehkäisyssä. Elämäntapaohjaus tarkoittaa esimerkiksi liikuntaan-, ravitsemukseen-, uneen- ja painonhallintaan liittyvää ohjausta, jonka tavoitteena on yksilön terveyden edistäminen ja sairauksien ehkäisy.

Hankkeessa kehitettiin simulaatiomalli, jonka avulla voidaan tuottaa arvioita kustannuskertymistä ja mahdollisista hoitokustannusten säästöistä 10 vuoden aikahorisontilla.

– Simulaatiomalli perustuu aikaisempaan tutkimustietoon ja rakentaa sen pohjalta arvioita siitä, minkälaisia kustannuksia erilaiset elämäntapaohjausmallit pitkällä aikajänteellä muodostavat, kertoo tutkija Karoliina Kaasalainen.

Hyvinvointipalvelujen järjestäjät, kuten kunnat, järjestöt ja yritykset voivat hyötyä työkaluista, jotka auttavat tunnistamaan eri toimintamallien kustannusvaikutuksia. Aiemmat tutkimukset osoittavat, että ennaltaehkäisyyn kannattaa investoida, mutta olennainen kysymys on, miten se kannattaa tehdä.

– Tässä tutkimuksessa käytettiin simulointimenetelmää, joka mahdollistaa reaalimaailman tapahtumien ja prosessien kuvaamisen tarkalla tasolla. Käytäntöön mallin tulokset tarjoavat tietoa esimerkiksi siitä, miten suuri osa kustannuksista kertyy erilaisista terveysmittauksista, materiaalista tai ohjaukseen liittyvästä työstä, kertoo tutkimuksen projektipäällikkö Toni Ruohonen.

Elämäntapaohjaus voi tuoda kustannushyötyjä jo kolmessa vuodessa

Simulaatiomallilla vertailtiin kolmea erilaista elämäntapaohjausmallia tilanteeseen, jossa minkäänlaista ohjausta ei ole tarjolla. Vaihtoehtoisia ohjausmalleja olivat elämäntaparyhmissä toteutettu ohjaus, verkkovalmennus sekä automatisoitu elämäntapaohjaus.

Tulosten mukaan mikä tahansa elämäntapaohjausmuoto toisi pitkällä aikavälillä säästöjä suhteessa tilanteeseen ilman elämäntapaohjausta.

– Hoitoon liittyvät kustannukset kasvoivat elämäntapaohjauksen järjestämiskuluja suuremmiksi jo kolmen vuoden jälkeen. Mallinnuksen perusteella erilaisten elämäntapaohjausmuotojen yhdistelmä näyttäisi olevan oli kustannus-säästösuhteeltaan paras lähestymistapa, Kaasalainen pohtii.

Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.jyu.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.

– On hyvä muistaa, että simulointi tehdään aikaisemman tutkimustiedon pohjalta, eikä sen perusteella voida tehdä tarkkoja arvioita todellisista säästöistä tai kustannuksista, Ruohonen huomauttaa.

Hankkeessa hyödynnetty data oli pääosin suomalaisista lähteistä, mutta mukana oli myös kansainvälistä aineistoa. Analyyseissä ei ole huomioita kaikkia elämäntapaohjauksen toteuttamiseen liittyviä kustannuksia tai resurssirajoituksia.

– Simulaatiomalli tuottaa selkeän osoittimen elämäntapaohjauksen hyödyistä myös kustannusten näkökulmasta. Tekemäämme simulaatiomallia on mahdollista muokata ja täydentää paikallistason tiedolla, jolloin tulokset soveltuisivat paremmin esimerkiksi tietyn hyvinvointialueen tai kunnan päätöksenteon tueksi, Kaasalainen kertoo.

Tyypin 2 diabeteksen kustannuksia arvioitiin terveydenhuollon näkökulmasta, mutta muita yhteiskunnallisia kustannuksia ei ollut mukana laskelmissa. Tuottavuuskustannusten huomioiminen todennäköisesti kasvattaisi elämäntapaohjauksen kustannushyötyjä. Jos elämäntapamuutokset onnistuvat ja terveydentila paranee, on myös todennäköistä, että osallistuminen työelämään on pidempään mahdollista.

Tutkimus on toteutettu osana AI HUB Keski-Suomi hanketta vuosina 2019–2022. Hanketta on rahoittanut Pirkanmaan liitto, EAKR Euroopan aluekehitysrahaston React-EU (2014–2023) ohjelman kautta. Simulaatiomallin kehittämiseen liittyvä tutkimusartikkeli on julkaistu vuonna 2020 Journal of Biomedical Informatics- verkkolehdessä ja nyt myös malliin liittyvä ohjelmakoodi on julkaistu GitHub-palvelussa.

Simulaatiomalliin liittyvä tutkimusartikkeli: Kaasalainen, K., Kalmari, J., & Ruohonen, T. (2020). Developing and testing a discrete event simulation model to evaluate budget impacts of diabetes prevention programs. Journal of Biomedical Informatics, 111, Article 103577. https://doi.org/10.1016/j.jbi.2020.103577

Lisätietoja

Tutkija Karoliina Kaasalainen
karoliina.s.kaasalainen@jyu.fi 

Projektipäällikkö Toni Ruohonen
toni.ruohonen@jyu.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Mostphotos.
Kuva: Mostphotos.
Lataa
kuvateksti: Simulaatiomallin mukaan diabeteksen hoitoon liittyvät kustannukset kasvoivat elämäntapaohjauksen järjestämiskuluja suuremmiksi jo kolmen vuoden jälkeen. Kymmenessä vuodessa kustannukset saattavat olla lähes kaksinkertaiset. Kuva: Jyväskylän yliopisto.
kuvateksti: Simulaatiomallin mukaan diabeteksen hoitoon liittyvät kustannukset kasvoivat elämäntapaohjauksen järjestämiskuluja suuremmiksi jo kolmen vuoden jälkeen. Kymmenessä vuodessa kustannukset saattavat olla lähes kaksinkertaiset. Kuva: Jyväskylän yliopisto.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto sai 500 000 euroa teollisuuden energiajärjestelmien kustannustehokkuuden ja päästöjen optimoinnin tutkimukseen12.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia myönsi informaatioteknologian tiedekunnan professori Kaisa Miettisen monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmälle 500 000 euron rahoituksen Teollisuuden energiajärjestelmät osana kestävää ilmastoneutraalia yhteiskuntaa -hankkeeseen. Hanke tutkii prosessiteollisuuden energiajärjestelmiä. Tarkoituksena on järjestelmien energia- ja kustannustehokkuuden sekä päästöjen optimointi. Hankkeessa tehdään yhteistyötä Aalto-yliopiston kanssa.

Väitös: Piipinnan päälle valmistetut DNA-origami hilat avaavat mahdollisuuksia ison mittakaavan nanovalmistukselle (Parikka)12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston väitöstutkimuksessa kehitettiin DNA-origameista kaksiulotteisia verkkomaisia rakenteita piipinnoille ja selvitettiin, miten erilaiset olosuhteet vaikuttavat niiden muodostumiseen. Tulokset avaavat uusia mahdollisuuksia DNA-avusteisen litografian käytössä ja sitä kautta uudenlaisten materiaalien valmistuksessa, esimerkiksi optiikan sovelluksiin.

Väitös: Yritysjohto ja etujärjestöt ovat keskeisiä toimijoita kansallisen suurstrategian muotoutumisessa11.12.2025 12:38:16 EET | Tiedote

KTM Roosa Oinasmaa tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tekemässään strategian ja yrittäjyyden väitöskirjassaan, miten yritysjohto ja etujärjestöt vaikuttavat kansallisen suurstrategian muotoutumiseen. Tulokset osoittavat, että suurstrategia ei ole yksittäinen valtion muovaava suunnitelma, vaan pitkän aikavälin prosessi, jossa yritysjohto, etujärjestöt ja valtionhallinto neuvottelevat kansallisista tavoitteista ja resurssien käytöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye