Tutkimus: Nuoret haluavat työelämältä työaikojen kohtuullisuutta ja turvallisuutta – pelko työelämän kuormittavuudesta lisääntynyt
25.5.2022 06:00:00 EEST | Nuorten yrittäjyys ja talous NYT | Tiedote
Tuore vuosittainen TAT Nuorten tulevaisuusraportti 2022 selvitti nuorten asenteita ja odotuksia tulevaisuuden työelämästä. Tutkimukseen vastasi yhteensä 6 397 yläkoululaista ja toiseen asteen opiskelijaa ympäri Suomen.
Nuoret tahtovat yhdenvertaisen ja turvallisen työelämän – pelko työelämän kuormittavuudesta kasvussa
Epävarmuuden ja etätyön keskellä näkyy nuorten toive vakaudesta ja turvallisuudesta. Tärkeimmät tekijät tulevaisuuden alaa valitessa ovat tutkimuksen mukaan kohtuulliset työajat, turvallinen ja viihtyisä ympäristö sekä hyvät työkaverit ja johtajat. Lähes 90 % nuorista kertoo haluavansa tehdä töitä ympäristössä, jossa kaikkia ihmisiä arvostetaan ja kohdellaan yhdenvertaisesti. Tutkimuksesta selviää myös, että epävarmuus työelämää kohtaan on kasvussa. Nuorista 32 % pelkää työelämän olevan liian raskasta, mikä on 13 prosenttiyksikköä enemmän kuin vastaavassa tutkimuksessa vuonna 2020.
Kotitausta ohjaa edelleen merkittävästi nuoren koulutusvalintoja – itsenäistä päätöksentekoa vahvistetaan oikeilla toimilla
Koulutusvalinnat periytyvät edelleen voimakkaasti. Nuorista, joiden vanhemmista vähintään toinen on korkeasti koulutettu, 79 % aikoo hakeutua lukioon. Jos taas vähintään toisella vanhemmista on ammatillinen koulutus, nuorista lukioon hakeutuu 36 %. Mikäli vanhemmat odottivat nuorelta akateemisia opintoja, yksikään nuori ei ajatellut korkeimman tutkintonsa olevan ammatillinen.
-Tiedämme, että koulutus periytyy. Tarjoamalla myönteisiä kokemuksia työelämästä jokaiselle, voimme vahvistaa nuoren uskoa itseensä ja rohkaista tekemään itsenäisiä valintoja, kommentoi Talous ja nuoret TATin toimitusjohtaja Jenni Järvelä.
Alueelliset erot huomattavia kesätöihin hakeutumisessa
Myös kotipaikka vaikuttaa nuoren valintoihin esimerkiksi kesätöiden osalta. Vähiten kesätöitä aiotaan hakea Helsingissä ja Uudellamaalla: ainoastaan 56 % kertoi hakevansa kesätöitä. Muun Suomen osalta vastaava luku oli noin 70 %.
Talous ja nuoret TAT on tutkinut nuorten asenteita ja odotuksia työelämästä jo yli 20 vuoden ajan. Tutkimuksen aineisto kerättiin 27.1.–8.4.2022 ja sen toteutti Taloustutkimus Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lauri VaaraErityisasiantuntija
Puh:044 077 2373lauri.vaara@tat.fiJenni Järvelätoimitusjohtaja
Puh:040 556 7156jenni.jarvela@tat.fiLiitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Talous ja nuoret TATin tavoite on, että jokainen nuori innostuu työelämästä, hallitsee omaa talouttaan ja tahtoo toimia yritteliäänä yhteiskunnan jäsenenä. TAT tarjoaa kunnille ja oppilaitoksille palveluita, oppimiskokonaisuuksia ja koulutusta, jotta jokainen nuori lähtökohdista riippumatta saa mahdollisuuden oppia tulevaisuutensa kannalta keskeisiä taitoja. TATin toimintaan osallistuu jo lähes 100 000 lasta ja nuorta, 238 kunnasta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Uskalla Yrittää 2026: Pirkanmaan alueelta yrittäjyyskilpailun finaaliin etenee kuusi nuorten harjoitusyritystä5.3.2026 18:38:28 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Pirkanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Tampereella järjestettyyn tapahtumaan osallistui 97 yritystä ja noin 240 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kuuden yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Pirkanmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Juuso Linnusmäki Pikkolan koulusta Kangasalta.
Uskalla Yrittää 2026: Etelä- ja Keski-Pohjanmaan alueelta finaaliin etenee kaksi nuorten harjoitusyritystä5.3.2026 16:11:13 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Seinäjoella järjestettyyn tapahtumaan osallistui 17 yritystä ja noin 40 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kahden yrityksen tie jatkuu Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Etelä- ja Keski-Pohjanmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Maria Jaakkola Seinäjoen yhteiskoulusta.
Tävlingen Våga vara företagsam för unga 2026: 12 företag från Nyland fortsätter till finalen4.3.2026 17:37:47 EET | Tiedote
Vid den regionala tävlingen Våga vara företagsam som ordnades av Ung företagsamhet och ekonomi NYT den 3 och den 4 mars belönades Nylands mest intressanta UF-företag. Sammanlagt 135 övningsföretag och närmare 340 unga från Nylands högklasser och andra stadier deltog i evenemangen i Esbo. Tolv företag gick vidare till den nationella finalen i april. Under andra stadiets evenemang delades även ut utmärkelsen Nylands lärare i företagsamhetsfostran, som tillföll Reetta Oksanen från Vuosaaren lukio.
Uskalla Yrittää 2026: Uudenmaan oppilaitoksista 12 nuorten harjoitusyritystä finaaliin4.3.2026 17:15:10 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamissa Uskalla Yrittää -aluekilpailuissa 3. ja 4. maaliskuuta palkittiin Uudenmaan yläkoulujen ja toisen asteen oppilaitosten kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Espoossa järjestettyihin tapahtumiin osallistui yhteensä 135 yritystä ja noin 340 nuorta. Kahdentoista yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Oppilaiden lisäksi palkittiin myös opettaja. Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustuksen sai Reetta Oksanen Vuosaaren lukiosta.
Uskalla Yrittää 2026: nuorten yrittäjyyskilpailun finaaliin etenee Kainuun alueelta kolme nuorten harjoitusyritystä26.2.2026 17:32:57 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 26. helmikuuta palkittiin Kainuun kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Kajaanissa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 54 yritystä ja noin 120 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kolmen yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Kainuun Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Sami Viinikainen Kajaanin Lyseosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
